معماری معاصر

معماری معاصر

معماری معاصر

درباره ی معماری معاصر چه میدانید؟

خاستگاه معماری معاصر را می توان در جنبش مدرنیستی اوایل قرن بیستم جستجو کرد. سبک معماری معاصر یک اصطلاح گسترده و دائماً در حال تحول است که به معماری آن زمان خاص اشاره دارد. با طیف متنوعی از سبک‌ ها، مواد و تکنیک‌ ها مشخص می‌شود و اغلب مفاهیم و فناوری‌های طراحی نسل بعدی را در بر می‌گیرد. معماری معاصر ریشه در اصول مدرنیستی دارد که بر سادگی و کارایی تأکید دارند.

تاریخچه تکامل محیط

قدم زدن در مسیر تکامل محیط ساخته شده ما با چیزی کمتر از یک تجربه سینمایی مقایسه نمی شود. از زندگی در غارها و ساختن خانه‌های گلی سنتی گرفته تا سبک‌های یونانی و رومی، ساختمان‌های مدرن، و اکنون ساختن طرح‌ های نوآینده‌ نگر و آسمان‌خراش‌های سر به فلک کشیده، راه درازی را پیموده‌ایم. کشف و نوآوری مصالح ساختمانی جدید و توسعه و پیشرفت تکنیک ها و تکنولوژی ساخت و ساز از عوامل اصلی این پیشرفت بوده است. علاوه بر این، در دسترس بودن منابع، مطابق با بافت اقتصادی، جغرافیایی و اجتماعی-فرهنگی یک منطقه، بر طراحی و ساخت ساختمان‌ها تأثیر گذاشته است. این به الهام بخشیدن به سبک های مختلف معماری در طول دوره های مختلف تاریخ بشر کمک کرد که منعکس کننده ارزش ها، باورها و ایده های جامعه ای است که آنها را تولید کرده است.

بیایید نگاهی به یکی از برجسته ترین سبک های طراحی معماری مدرن جهان بیندازیم.

8 ویژگی کلیدی معماری معماری سبک معاصر

معماری معاصر مدرن دارای زیرمجموعه های مختلفی است زیرا یک سبک واحد و یکپارچه نیست، بلکه یک اصطلاح گسترده است که طیف وسیعی از رویکردها و فلسفه های طراحی را در بر می گیرد. در دنیای معماری معاصر، سبک های فرعی زیادی وجود دارد که هر کدام ویژگی های منحصر به فرد خود را دارند. با این حال، همه انواع سبک های معماری معاصر با رشته ای از ویژگی های مشترک معماری معاصر و اصول طراحی که در زیر ذکر شده است گره خورده اند.

 1. سادگی هندسی

معماری معاصر معمولاً بر خطوط تمیز و ساده و اشکال هندسی مانند مستطیل ها، مکعب ها و استوانه ها تمرکز دارد. این به ایجاد حس نظم و تعادل در طراحی کمک می‌کند و در عین حال ساختمان را مدرن‌تر و ساده‌تر نشان می‌دهد. یک مثال خوب برای ارجاع، ویلا ساووی، پواسی است که توسط معمار مشهور جهان لوکوربوزیه طراحی شده است.

معماری معاصر

 1. اشکال ارگانیک

در حالی که سادگی هندسی مشخصه معماری معاصر است، بسیاری از طرح ها منحنی ها، فرم های گرد و اشکال نامتقارن را نیز در خود جای داده اند. این عناصر حس پویایی و حرکت را به ساختمان اضافه می کنند و در نتیجه حس طبیعی تری به آن می بخشند. خانه Fallingwater، پنسیلوانیا، طراحی شده توسط Frank Llyod Wright به عنوان یک نمونه نمادین عمل می کند.

 1. توده سازي نوآورانه

طرح‌های ساختمان‌های معاصر اغلب از ترکیب‌بندی عجیبی از حجم‌ها به عنوان عنصری مورد توجه و پیچیدگی بصری استفاده می‌کنند. این می‌تواند شامل طرح‌هایی باشد که حجم‌های مختلف را روی هم قرار می‌دهند یا روی هم قرار می‌گیرند، یا از کنسول‌هایی برای ایجاد توهم سازه‌های شناور استفاده می‌کنند. بنیاد لویی ویتون، پاریس، طراحی شده توسط فرانک گری معروف، هنر را با معماری در کنار هم قرار می دهد.

 1. سقف های مسطح

سقف های مسطح یک ویژگی نسبتاً رایج در معماری معاصر هستند که ظاهری شیک و مدرن به ساختمان ارائه می دهند. همچنین می تواند به ایجاد حس تداوم بین ساختمان و چشم انداز اطراف آن کمک کند. طراحی غرفه بارسلون توسط لودویگ میس ون در روه و لیلی رایش می تواند این ویژگی را به خوبی به نمایش بگذارد.

معماری معاصر

 1. پلان طبقه باز

بسیاری از ساختمان‌های معاصر دارای پلان‌های باز هستند که بر انعطاف‌پذیری و سیالیت تأکید دارند. این طرح ها باعث ایجاد حس وسعت و ارتباط بین قسمت های مختلف یک ساختمان می شود و با ایجاد فضاهای چند منظوره فضا را برای تنوع باز می کند. برج نوآوری باشگاه جوکی، هنگ کنگ، توسط زاها حدید، معمار مشهور بین المللی به دلیل طرح های منحنی و باز که بدون زحمت در محل پروژه جریان دارد، طراحی شده است.

 1. پنجره های بزرگ

معماری سبک معاصر اغلب از پنجره های بزرگ برای به حداکثر رساندن نور طبیعی و ایجاد ارتباط بین فضاهای داخلی و خارجی استفاده می کند. استفاده از پنجره های بزرگ همچنین به کاهش نیاز به نور مصنوعی و ایجاد ساختمانی با صرفه جویی در مصرف انرژی کمک می کند. مرکز آموزشی رولکس، لوزان، توسط شرکت ژاپنی SANAA طراحی شده است و یک دیوار پنجره استادانه را نمایش می دهد.

معماری معاصر

 1. پایداری

ساختمان‌های معاصر اغلب از اصول طراحی سازگار با محیط زیست مانند استفاده از منابع انرژی تجدیدپذیر، بام‌های سبز و سیستم‌های جمع‌آوری آب باران استفاده می‌کنند. این اصول طراحی باعث می شود طراحی ساختمان در طول زمان سبزتر و مقرون به صرفه تر باشد. جنگل عمودی میلان توسط Stefano Boeri Architetti در میلان، بسیار جلوتر از زمان خود بود و اخلاق طراحی نوآورانه آن به ایجاد پایه ای قوی برای پایداری، به ویژه از نظر کشاورزی عمودی کمک کرد.

 1. مواد مدرن

شیشه، فولاد، بتن، چوب طبیعی و بازیابی شده و چوب پنبه بامبو به طور گسترده در ساختمان هایی که به سبک معماری معاصر ساخته شده اند استفاده می شود. این مواد به معماران این امکان را می دهد که سازه هایی قوی، بادوام، سبک و نیاز به نگهداری کمتری ایجاد کنند. گسترش هرم لوور توسط IM Pei در پاریس احتمالاً یکی از ظریف ترین مداخلات طراحی پیش بینی شده توسط صنعت معماری، مهندسی و ساخت و ساز (AEC) در سراسر جهان بود. با این حال، با جشن زیادی روبرو شد زیرا ساختار هرمی سبک وزن به دلیل انتخاب متریال خود به عنوان یک نصب هنری نفیس عمل می کند.

معماری معاصر و معماری مدرن

معماری مدرن در اوایل تا اواسط قرن بیستم پدیدار شد و با طراحی شیک و مینیمالیست و تاکید بر عملکرد مشخص می شود. فلسفه طراحی پشت معماری مدرن متاثر از صنعتی شدن سریع و پیشرفت های تکنولوژیکی آن زمان بود که منجر به ایجاد ساختمان هایی شد که ایده آل های کارایی و پیشرفت را پذیرفتند. ریشه در جنبش مدرنیستی دارد و استفاده از مواد جدید مانند فولاد، بتن و شیشه را جشن می گیرد. این سبک معماری اغلب دارای پلان های باز، پنجره های بزرگ و خطوط تمیز است که حس سادگی و هماهنگی را ایجاد می کند. لوکوربوزیه و جورن اوتزون از معماران مدرن برجسته قرن بیستم بودند.

معماری مدرن

در مقابل، معماری معاصر معرف معماری زمان حال است و دائماً در حال تکامل است تا روندها، نوآوری ها و تأثیرات فرهنگی فعلی را منعکس کند. نسبت به معماری مدرن سیال تر و متنوع تر است و طیف وسیعی از سبک ها را در بر می گیرد. معماری معاصر با ادغام پیشرفت‌ها در فناوری، پایداری و زمینه فرهنگی، مرزهای طراحی را جابجا می‌کند. آزمایش را در بر می گیرد، مواد و اشکال متنوعی را در بر می گیرد و اغلب به نیازها و ویژگی های خاص سایت پاسخ می دهد. معماران معاصر تلاش می کنند تا طرح های بصری قابل توجه و پاسخگو خلق کنند. که روح منحصر به فرد زمان خود را منعکس کند و در نتیجه یک منظره معماری پویا و همیشه در حال تحول ایجاد کند.

پیش فروش آپارتمان بهترین انبوه سازان در شیراز ((دیساتک))

این فرصت را از دست ندهید و صاحب خانه مورد پسند خود شوید! امروزه با توجه به افزایش قیمت آپارتمان در سال های اخیر در کنار کاهش قدرت خرید مشتریان ، قراردادهای پیش فروش آپارتمان در شیراز رونق چشمگیری پیدا کرده است. حالا شاید از خود بپرسید که این فرصت برای شما چه مزایایی دارد و به چه معناست؟ در واقع پیش خرید یا پیش فروش آپارتمان در شیراز به معنای خرید یک واحد مسکونی در حین ساخت و ساز و قبل از تحویل آن به خریدار است. با پیش خرید آپارتمان ، خریدار هزینه مناسب تری را می پردازد. و هنگام تحویل ، می تواند آن را با قیمت بالایی در بازار بفروشد (( در حقیقت سرمایه خود را دو برابر کرده اید! )).

بدون نظر

 1. سحر مهر 19, 1402

  سلام مطالب خیلی خوب بود

  1. ادمین مهر 19, 1402

   سلام و درود . تشکر از حضور و دیدگاه شما. پاینده باشید

 2. مهری مهر 19, 1402

  خوب بود خیلی عالی بود ممنون از شما.😍😍

  1. ادمین مهر 19, 1402

   سلام و درود . تشکر از حضور و دیدگاه شما. پاینده باشید

 3. ابراهیم مهر 19, 1402

  من واقعاً کارای لوکربوزیه رو خیلی دوست دارم از زمان دانشگاه همیشه کانسپت کارهام را از اون ایده می‌گرفتم.

  1. ادمین مهر 19, 1402

   سلام و درود . تشکر از حضور و دیدگاه شما. پاینده باشید

 4. محمد مهر 19, 1402

  کارهای لوکربوزیه و فرانک گری توی زمینه معماری معاصر بی‌نظیره

  1. ادمین مهر 19, 1402

   سلام و درود . تشکر از حضور و دیدگاه شما. پاینده باشید

 5. محمودی مهر 19, 1402

  چقدر مطلبتون خوب و کاربردی بود ممنون از شما.🌷🌷🌷

  1. ادمین مهر 19, 1402

   سلام و درود . تشکر از حضور و دیدگاه شما. پاینده باشید

 6. علی مهر 19, 1402

  سلام طراحی نما چه قیمتی هست فقط طراحی لازم داریم اجرا نه

  1. ادمین مهر 19, 1402

   سلام و درود . لطفا با شماره های زیر تماس حاصل بفرمایید. تشکر از حضور و دیدگاه شما
   989171114925+ – 989337778077+

 7. Rayehe مهر 19, 1402

  کار درست و عالی

  1. ادمین مهر 19, 1402

   سلام و درود . تشکر از حضور و دیدگاه شما. پاینده باشید

 8. بهار مهر 19, 1402

  چه مطلب جذابی ممنون که راجع به این موضوع از معماری صحبت کردین.

  1. ادمین مهر 19, 1402

   سلام و درود . تشکر از حضور و دیدگاه شما. پاینده باشید

 9. حاتم مهر 19, 1402

  سلام شما در زمینه چیدمان فضاهای داخلی هم می‌تونید بهمون مشورت بدید؟

  1. ادمین مهر 19, 1402

   سلام و درود . لطفا با شماره های زیر تماس حاصل بفرمایید. تشکر از حضور و دیدگاه شما
   989171114925+ – 989337778077+

 10. فاطمه مهر 19, 1402

  عالی و خوب بود

  1. ادمین مهر 19, 1402

   سلام و درود . تشکر از حضور و دیدگاه شما. پاینده باشید

 11. صابر مهر 19, 1402

  سلام من یک خونه سنتی دارم می‌خواستم ببینم در زمینه بازسازی هم شما فعالیت دارید؟

  1. ادمین آبان 6, 1402

   سلام و درود . لطفا با شماره های زیر تماس حاصل بفرمایید. تشکر از حضور و دیدگاه شما
   989171114925+ – 989337778077+

نوشتن یک پیام

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مرتبط

کلمات کلیدی را وارد نمایید