مزایا و معایب خانه های چوبی

مزایا و معایب خانه های چوبی

مزایا و معایب خانه های چوبی

مزایا و معایب خانه های چوبی

در این بخش از دیساتک قصد داریم مزایا و معایب خانه های چوبی را برای شما عزیزان مورد بررسی قرار دهیم تا به راحتی بتوانید این متریال جذاب را برای ساخت و ساز استفاده کنید. چوب به عنوان یکی از قدیمی‌ ترین مصالح ساختمانی شناخته شده است. البته باید گفت که استفاده از چوب برای ساخت خانه‌ ها و ویلاهای چوبی در سراسر جهان همچنان ادامه دارد. وجود گونه‌ های متفاوت چوب در جهان موجب شده تا هر یک از این نمونه ها با ویژگی‌ های متفاوتی که دارند برای استفاده در کار های مخصوصی مناسب باشند. برخی از چوب‌ ها برای ساخت ابزار آلات موسیقی مناسب هستند و برخی برای ساخت اکسسوری‌ ها اما برخی دیگر به دلیل مقاومت و استحکام بالا جای خود را در صنعت ساختمان‌ سازی باز کردند.

یکی از مواردی که ممکن است با دیدن خانه‌ های چوبی در ذهن هر فردی خطور کند مزایا و معایب این متریال پرطرفدار است. امروزه استفاده از انواع متریال مانند سیمان ، بتن و آهن در صنعت ساخت و ساز به منظور افزایش استحکام ، مقاومت و زیبایی بناها نسبت به گذشته گسترش یافته است. اما به دلیل معایبی که این مصالح دارند موجب افزایش گرمایش ، آلودگی زمین و اثرات بد زیست محیطی شده‌ اند. ناگفته نماند ؛ اگر قصد مشارکت در ساخت در شیراز را دارید می توانید با متخصصان با تماس حاصل فرمایید و از مشاوره رایگان بهره مند شوید! در ادامه چندین مورد از مزایا و معایب خانه های چوبی را مورد بررسی قرار خواهیم داد ، با ما همراه باشید..

مزایا و معایب خانه های چوبی

دلیل رونق استفاده از چوب در ساخت و ساز

بسیاری از افراد برای ساخت خانه‌ های مدرن با سبک های متفاوت و زیبا به مصالح متفاوتی فکر می‌ کنند که این امر یکی از اصلی ترین دلایل رونق خانه‌ های چوبی و استفاده از این نوع متریال محسوب می‌ شود. از آن جایی که چوب یک عنصر تجدید پذیر است در صورت استفاده از آن زمین آسیب کمتری می‌ بیند و اگر قوانین مربوط به بهره‌ برداری جنگل به درستی وضع گردد ، موجب گسترش جنگل‌ ها در مناطق شمال کشور نیز خواهند شد. به عنوان مثال : یکی از پیشرو ترین کشور ها در ارتباط با صنایع مربوط به چوب کانادا است که با وضع قوانین درست موجب شده که استفاده از چوب در صنعت ساختمان‌ سازی نه تنها آسیبی به جنگل‌ ها وارد نکرده و مساحت آن ها کم نشده بلکه میزان درختان نیز افزایش یافته است. امروزه با بکارگیری تکنولوژی‌ مدرن متریال چوب در برابر رطوبت ، حشرات ، قارچ و حرارت مقاومت قابل توجهی پیدا کرده است و این امر یکی از دلایل افزایش طول عمر ویلاهای چوبی در مازندران و دیگر نقاط شمال کشور می باشد.

 

استحکام و مقاومت بالا

در مقایسه بین متریال چوب با سیمان و آهن باید گفت درست است که وزن چوب نسبت به این نوع از متریال‌ ها سبک‌ تر است اما از استحکام بالایی برخوردار می‌ باشد. در واقع وزن پایین چوب در کنار استحکام بالا موجب شده است تا خانه‌ های چوبی از امنیت بالایی برخوردار باشند. همچنین سازه‌ های چوبی مقاومت زیادی در برابر حوادث طبیعی مانند زلزله دارند.

در سراسر جهان بسیاری از خانه‌ های چوبی ساخته شده دارای طول عمر بسیار بالایی هستند و در این میان برخی از این خانه‌ ها دارای عمر بیش از 300 سال می‌ باشند. این بناها با استفاده از چوب خام و بدون انجام عملیات امروزی ساخته شده‌ اند. چوب‌ هایی که برای ساخت خانه‌ های مدرن مورد استفاده قرار می‌ گیرند به دلیل اینکه عملیات مناسبی بر روی آن ها انجام می‌ شود دارای استحکام و دوام بالاتری نسبت به چوب‌ های خام هستند.

مزایا و معایب خانه های چوبی

افزایش سرعت در ساخت!

سرعت ساخت خانه‌ های چوبی بسیار بالا است و بسیاری از شرکت‌ های معتبری که در زمینه صنعت ساختمان فعالیت دارند برای ساخت کامل خانه یا ویلای چوبی به زمانی کمتر از 100 روز نیاز دارند. علاوه بر این به جهت انطباق‌ پذیری بالای ساختمان‌ های چوبی ، امکان سفارش این خانه‌ ها به صورت پیش‌ ساخته وجود دارد که در این صورت تنها جابجایی قطعات و سرهم کردن آن ها نیاز است و بدین ترتیب سرعت ساخت خانه‌ های ویلایی به طرز قابل توجهی افزایش پیدا می‌ کند.

 

کمک به کاهش مصرف انرژی در تمام فصل ها

چوب جز بهترین متریال‌ ها برای عایق صدا و حرارت محسوب می‌ شود. اگر از این عایق به درستی استفاده شود نقش مهمی در کاهش مصرف انرژی به منظور خنک شدن فضای داخلی خانه در تابستان و گرم کردن آن در زمستان دارد. با کاهش مصرف انرژی نه تنها هزینه‌های افراد کاهش پیدا می‌کند بلکه نقش مهمی در کاهش گاز های گلخانه‌ ای نیز خواهد داشت.

 

معایب خانه های چوبی

توجه داشته باشید! هر چیزی که در صنعت ساخت و ساز استفاده می شود علاوه بر مزایایی که دارد ، دارای معایبی هم هستند. در ادامه چندین نوع از این معایب را شرح نموده ایم :

 

نابودی جنگل ها

درست است که وجود قوانین و شرایط مهم برای عدم نابودی جنگل‌ ها در برخی از کشورها مانند کانادا وجود دارد اما این قوانین در بسیاری از کشورها اجرایی نشده و یا توسط افراد منفعت طلب نادیده گرفته می‌ شود. در نتیجه استقبال و افزایش استفاده از متریال چوب در صنعت ساخت و ساز موجب از بین رفتن بخشی از جنگل خواهد شد و اگر این روند ادامه پیدا کند با نابودی جنگل‌ های زمین مواجه خواهیم شد.

مزایا و معایب خانه های چوبی

رطوبت بیش از حد در خانه های چوبی

یکی از عواملی که در کاهش عمر سازه ها به طور مستقیم تاثیر می گذارد وجود رطوبت در آن جا می باشد. نفوذ رطوبت در چوب موجب پوسیدگی و تغییر شکل ظاهری آن شده که میزان دوام و مقاومت ساختمان را نیز کاهش پیدا می‌ کند. از این جهت لازم است برای رفع این ایراد از تکنولوژی‌ هایی که موجب آب ‌گریز شدن چوب می‌شود استفاده کرد و مقاومت چوب را در برابر رطوبت افزایش داد.

 

مشاوره هدفمند!

در این بخش مزایا و معایب خانه های چوبی آن را مورد بررسی قرار دادیم تا راحت تر بتوانید این دو سبک را انتخاب کنید. توجه داشته باشید که پیش از هر اقدامی از فرد با تجربه ای در این زمینه کمک بگیرید تا بعد ها دچار مشکلاتی نشوید! ما در دیساتک متخصصانی را گرد هم آورده ایم که درباره سرمایه گذاری در شیراز و ایمنی در ساخت و ساز به شما عزیزان مشاوره رایگان ارائه خواهند داد تا با آگاهی کامل برای چنین امری اقدام کنید. هم اکنون می توانید از طریق فرم زیر با ما تماس حاصل فرمایید.

  نام شما (الزامی)

  شماره تماس (الزامی)

  موضوع مشاوره

   

  بروزرسانی : 26 دی 1401

  Write a Message

  Your email address will not be published.

  Related Posts

  Enter your keyword