آنتروپومتریک و ارگونومی

آنتروپومتریک و ارگونومی

آنتروپومتریک و ارگونومی

آنتروپومتریک و ارگونومی: چگونه در طراحی معماری اهمیت دارد؟

آنتروپومتریک و ارگونومی زیربنای استانداردهای ساختمانی در معماری است که مجموعه ای از الزامات استاندارد و راه حل های قابل قبول را برای طرح های مختلف ارائه می دهد. نقش مهمی در بهینه سازی طراحی ساختمان ایفا می کند و بر طیف گسترده ای از مشاغل، فرآیندها، خدمات و محصولات تأثیر می گذارد. وقتی صحبت از ایجاد تناسبات و طراحی کلی یک سازه می شود، ابعاد و ظرفیت های انسانی بسیار مهم است. آنتروپومتریک در طراحی ساختمان استفاده می شود تا اطمینان حاصل شود که همه تا حد امکان راحت هستند. از نظر عملی، این نشان می‌دهد که ابعاد اتاق باید قابل قبول باشد، سقف‌ های بلند، درها و راهروهای وسیع و غیره.

آنتروپومتریک انسان ویترویین

لئوناردو داوینچی قصد داشت توصیفات ویتروویوس از بدن انسان ایده آل انسان را در 500 سال پیش به یادگار بگذارد. برای انجام این کار، او ابعاد را با دقت اندازه گیری و ترکیب کرد، که نتیجه آن انسان ویترویی است که یکی از مشهورترین تصاویر شکل انسان در جهان و یکی از اولین منابع توصیه های آنتروپومتری است.

آنتروپومتریک و ارگونومی

مرد ویترووین، یکی از معروف ترین نقاشی های آنتروپومتری لئوناردو داوینچی.

در سال 1955، لوکوربوزیه مدلی به نام «مدولور» طراحی کرد که بیشتر «نسبت‌ های ایده‌آل» را برای انسان ایجاد کرد که باید در فرآیند معماری خلاقانه در نظر گرفته شود. اینها برای تعیین الزامات فضاهایی مانند درها و سایر اشیاء کاربردی در معماری که محدودیت‌های فضا باید محدود باشد اما همچنان کاربردی باشد، استفاده شد. آنها همچنین برای تعریف الزامات برای صندلی، ارتفاع میز کار و سایر موارد کاربردی مورد استفاده قرار گرفتند.

آنتروپومتریک مطالعه مقایسه ای اندازه گیری ها و قابلیت های بدن انسان است. فرض اساسی آنتروپومتریک این است که ساختمان ها باید با بدن انسان سازگار شوند نه برعکس.

در حالی که آنتروپومتریک شامل اندازه گیری سیستماتیک ویژگی های فیزیکی بدن انسان مانند قد، وزن، شکل، طول بازو و غیره است. ارگونومی شامل ترکیب داده های آنتروپومتریک برای بهبود تعامل افراد با محصولات، سیستم ها و محیط است.

 

اصطلاح “ارگونومی”

اصطلاح “ارگونومی” اولین بار در سال 1949 استفاده شد، زمانی که گروهی از مردم تصمیم گرفتند جامعه جدیدی به نام “انجمن تحقیقات ارگونومی” راه اندازی کنند. آنها بر ایجاد و یافتن دانش در مورد ویژگی های انسانی که می تواند در طراحی سیستم ها و تجهیزات اعمال شود، تمرکز کردند. این اکتشافات برای تعیین روش طراحی ارگونومیک بهینه انجام شده است. در طول جنگ جهانی دوم، جامعه به دلیل کار و تخصص متخصصان متعددی که در سیستم عامل های فعلی آن زمان کار می کردند، پدید آمد.

این سیستم ها شامل سیستم هایی بودند که در سطح زمین، زیر دریا و در فضا استفاده می شدند. تحقیقات آن‌ها برای موقعیت‌ هایی که انسان‌ها در یک محیط راحت یا آشنا نیستند، مانند فضای بیرونی یا زیر دریا، که در آن ارگونومی معماری فضا می‌تواند ابزار فوق‌ العاده مفیدی باشد، حیاتی بود.

جنبه های ارگونومی

از آنجا که تمام جنبه های به هم پیوسته محیط ما باید با هم در نظر گرفته شوند تا فضا را بسازیم، طراحی ارگونومیک موفق یک تلاش کل نگر است. وضعیت بدنی خوب، حرکات تکراری کمتر، ارتفاع بهتر، تلاش کمتر و کارایی بیشتر، همگی از ویژگی های یک فضای کاری ارگونومیک هستند. ارگونومی همه چیز را در زیر نور خورشید پوشش می دهد، بنابراین وقتی صحبت از ارگونومی معماری به میان می آید، در مورد هر چیزی ملموس است، نه فقط مبلمان.

آنتروپومتریک و ارگونومی

با استفاده از آنتروپومتریک و ارگونومی،

میزان فضای مورد نیاز برای مبلمان و وسایل مختلف تعیین می شود. برای مثال، هنگام ساخت یک محیط خانه، یک معمار باید راحت‌ترین و کارآمدترین راه‌ ها را برای حرکت در یک مکان در نظر بگیرد و در عین حال طراحی بصری جذابی را حفظ کند. به عنوان مثال، حمام باید فضای کافی برای قرار دادن راحت وان و سینک ظرفشویی داشته باشد. یک اتاق خواب باید فضای کافی برای قرار دادن راحت یک تخت با اندازه متوسط ​​داشته باشد. و یک ساختمان اداری باید فضای کافی برای قرارگیری راحت میزها، واحدهای تهویه مطبوع، فضاهای عمومی، اتاق جلسات و غیره داشته باشد.

در آشپزخانه،

باید فضای کافی برای حرکت آزادانه وجود داشته باشد و در عین حال بتوان به راحتی و فرکانس به کمدها، کشوها و وسایل مختلف دسترسی داشت. مثلث کار آشپزخانه یک نوآوری ارگونومیک برای فضای آشپزخانه است، جایی که سه عملکرد اصلی آشپزخانه، یخچال، سینک و اجاق گاز، به اندازه کافی به یکدیگر نزدیک هستند اما نه آنقدر نزدیک که باعث شود شخصی احساس کند که در دام افتاده و ناراحت است و به آنها اجازه می دهد. برای کار موثر در فضا ارگونومی در سال های اخیر برای طراحی اداری و تعامل بین میز، صندلی، صفحه کلید و صفحه نمایش کامپیوتر اهمیت فزاینده ای پیدا کرده است، به ویژه زمانی که فرهنگ کار از خانه و دفاتر ترکیبی در حال افزایش است.

آشپزخانه آنتروپومتریک و ارگونومی

بنابراین، از نظر فنی، هر چیزی ملموس، از دستگیره در گرفته تا سقف ساختمان، ممکن است با استفاده از ارگونومی طراحی شود. و این ویژگی مطابق با نیازهای کاربر توسعه یابد و استفاده از آن ایمن و طولانی مدت باشد. توانایی ایجاد یک محیط ارگونومیک برای منابع انسانی و سودمندی حیاتی است.

رویکرد به دسترسی

معماران ممکن است با استفاده از مدل‌های مرد ویتروویی، جهان را به شکل استانداردی ایده‌آل «آغشته به جنسیت، طبقه، و تجسم سلامت و نرمال» درآورده باشند. با این حال، این استانداردها ممکن است نشان دهنده ماهیت متنوع همه فرم های بدن نباشند.

بر اساس گزارش جهانی ناتوانی

بیش از 1 میلیارد نفر در جهان دارای معلولیت جسمی یا ذهنی هستند که 15 درصد از جمعیت را تشکیل می دهند. اگر کسی معلولیت را به عنوان مشکل دسترسی به خدمات عمومی به دلایل مختلف، حتی اجتماعی یا اقتصادی تعریف کند، آنگاه این نسبت افزایش می یابد. در سرتاسر جامعه، افراد معلول با طرد شدن مواجه هستند که به شدت در تعامل آنها با محیط ساخته شده مشهود است. یکی از منابع و سایت های این حاشیه سازی مربوط به معماری است. زمانی که کاربر ویلچر در فضایی بدون پله باشد، کمتر ناتوان می شود.

آنتروپومتریک و ارگونومی

طراحی قابل دسترس،

طراحی محصولات و محیط‌هایی است که محدودیت‌های عملکردی افراد دارای معلولیت را برآورده می‌کنند. با توجه به پدیده‌های جمعیتی و اجتماعی قرن بیست و یکم که با تغییر ساختار سنی جامعه، پیشرفت مراقبت‌های پزشکی و مهم‌تر از همه تلاش سالمندان و معلولان برای داشتن زندگی مستقل و محتوایی مرتبط است. طراحی فضایی در دسترس در حال تبدیل شدن به یک امر ضروری است. معماری مسکونی راه حل های فضاهایی که فقط برای افراد غیرمعلول طراحی شده اند. به طور قابل توجهی با راه حل های فضایی برای افراد دارای تحرک محدود متفاوت است، به ویژه در ارگونومی سطوح منطقه دسترسی.

روسازی لمسی

فرهنگ ما اکنون برای بسیاری از زیر گروه‌های اقلیت به یک فضای اجتماعی مسئولیت‌ پذیر و فراگیر تغییر می‌کند. اما بافت محیط ساخته‌شده در تلاش است تا با همان سرعت ارتقا یابد. گنجاندن طراحی قابل دسترس در برنامه ریزی، راحتی را برای همه تضمین می کند، نه اینکه آن را به افراد دارای معلولیت محدود کند. طراحی قابل انطباق منطقی اقتصادی خوبی دارد زیرا نیاز به راه حل های طراحی سفارشی را به حداقل می رساند. هنگامی که ما فضاهایی را ایجاد می کنیم که آنتروپومتریک و ارگونومی باشد و برای معلولان مناسب باشد، آنها نیازهای اکثر مردم و جامعه گسترده تر را برآورده می کنند و مشتریان این گروه های خاص را به رخ می کشند. ایجاد جهانی فراگیر و در دسترس برای همه مفید خواهد بود. و به هر بخش از جامعه این امکان را می‌دهد که از یافتن صدای خود بدون کمک در جهان مطمئن باشد. 

پیش فروش آپارتمان بهترین انبوه سازان در شیراز ((دیساتک))

این فرصت را از دست ندهید و صاحب خانه مورد پسند خود شوید! امروزه با توجه به افزایش قیمت آپارتمان در سال های اخیر در کنار کاهش قدرت خرید مشتریان ، قراردادهای پیش فروش آپارتمان در شیراز رونق چشمگیری پیدا کرده است. حالا شاید از خود بپرسید که این فرصت برای شما چه مزایایی دارد و به چه معناست؟ در واقع پیش خرید یا پیش فروش آپارتمان در شیراز به معنای خرید یک واحد مسکونی در حین ساخت و ساز و قبل از تحویل آن به خریدار است. با پیش خرید آپارتمان ، خریدار هزینه مناسب تری را می پردازد. و هنگام تحویل ، می تواند آن را با قیمت بالایی در بازار بفروشد (( در حقیقت سرمایه خود را دو برابر کرده اید! )).

بدون نظر

 1. Mehran مهر 27, 1402

  چقدر شما خووووبید

  1. ادمین مهر 28, 1402

   سلام و درود . تشکر از حضور و دیدگاه شما. پاینده باشید

 2. Rayehe مهر 27, 1402

  چه مطلب خوبی بود خیلی خوشم اومد ایول

  1. ادمین مهر 28, 1402

   سلام و درود . تشکر از حضور و دیدگاه شما. پاینده باشید

 3. Ali مهر 27, 1402

  واقعا یکی از خفن‌ترین‌های شیراز هستید

  1. ادمین مهر 28, 1402

   سلام و درود . تشکر از حضور و دیدگاه شما. پاینده باشید

 4. محمد مهر 27, 1402

  چه موضوع جالب و متفاوتی ممنونم

  1. ادمین مهر 28, 1402

   سلام و درود . تشکر از حضور و دیدگاه شما. پاینده باشید

 5. وحید مهر 27, 1402

  چقد ک این داستان ارگونومی توی طراحی ها مهمه

  1. ادمین مهر 28, 1402

   سلام و درود . تشکر از حضور و دیدگاه شما. پاینده باشید

 6. فرشته مهر 27, 1402

  به موضوع خوبی اشاره کردین . مخصوصا توی طراحی فضاهای دسترسی داخلی خیلی خوبه رعایت بشه نکاتش

  1. ادمین مهر 28, 1402

   سلام و درود . تشکر از حضور و دیدگاه شما. پاینده باشید

 7. رها مهر 27, 1402

  سما طراحی داخلی یک اتاق خواب هم انجام میدین؟ فقط اتاق خودن هستش

  1. ادمین مهر 28, 1402

   سلام و درود . لطفا با شماره های زیر تماس حاصل بفرمایید. تشکر از حضور و دیدگاه شما
   989171114925+ – 989337778077+

 8. تنها مهر 27, 1402

  زیاد مطلب در این باره نیست مرسی برای سایت خوبتون

  1. ادمین مهر 28, 1402

   سلام و درود . تشکر از حضور و دیدگاه شما. پاینده باشید

 9. محمد مهر 27, 1402

  آپارتمان ۶ طبقه به همکاری شما طراحی کردیم و واقعاً همه چیز به بهترین شکل پیش رفت .تشکر از شما

  1. ادمین مهر 28, 1402

   سلام و درود . باعث افتخار ما بوده. تشکر از حضور و دیدگاه شما. پاینده باشید

نوشتن یک پیام

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مرتبط

کلمات کلیدی را وارد نمایید