معماری زیست اقلیم

معماری زیست اقلیم

معماری زیست اقلیم

معماری زیست اقلیم: فلسفه اساسی طراحی پایدار

آیا می توان سازه هایی ساخت که محیط را از فاز مفهومی آن در نظر بگیرد؟ با استفاده از آنچه معماری زیست اقلیم نامیده می شود، پاسخ “بله” است. برای طراحی ساختمان‌ هایی که راحت و سالم هستند، معماری زیست‌ اقلیمی، جغرافیا و اقلیم محلی را در نظر می‌گیرد. به منظور کاهش اثرات زیست محیطی ساختمان، این سبک طراحی شرایط آب و هوایی محلی از جمله خورشید، باد، باران و غیره را در نظر می گیرد. بهره وری انرژی یکی دیگر از عوامل مهم و ابزاری حیاتی در جنگ با تغییرات آب و هوایی است. ساختمان‌ های دارای عناصر زیست‌ اقلیمی غیرفعال یکی از اهداف کلیدی برای حمایت از توسعه پایدار در سال‌ های اخیر بوده‌اند.

 

مصرف انرژی

نزدیک به 40 درصد از کل مصرف انرژی نهایی کشور مربوط به صنعت ساختمان است. علاوه بر این که به دلیل هزینه بالای انرژی، بار مالی قابل توجهی دارد، این مصرف چه به صورت گرما (با استفاده از روغن عمدتاً) و چه به صورت برق، باعث آلودگی هوای قابل توجه و در درجه اول دی اکسید کربن (CO2) می شود که باعث می شود اثر گلخانه ای. با استفاده از سیستم‌ ها و فناوری‌ های کم مصرف مانند سیستم‌های خورشیدی غیرفعال و طراحی ساختمان مناسب (معماری زیست‌ اقلیمی)، می‌توان مصرف انرژی ساختمان‌ها را با استفاده از روش‌ها و فرآیندهای ساده کاهش داد.

معماری بومی

معماری بومی قرن ها بر اساس ویژگی های زیست اقلیمی بوده است. طرح های نوآورانه در معماری زیست اقلیم آسایش حرارتی و بصری را برای افراد فراهم می کند. عملکرد و مصرف انرژی ساختمان به طور قابل توجهی تحت تأثیر اقلیم است و می توان از منابع انرژی تجدید پذیر برای تامین نیاز انرژی باقیمانده استفاده کرد.

برای کاهش اثرات تغییرات آب و هوایی، صنعت ساختمان باید به سمت پایداری حرکت کند. اینجاست که معماری زیست اقلیمی که هم در ساختمان ها و هم در زیرساخت ها استفاده می شود، وارد عمل می شود.

معماری زیست اقلیم

معماری زیست اقلیم به طراحی ساختمان ها و فضاها (داخلی، بیرونی و بیرونی) بسته به اقلیم محلی، با استفاده از انرژی خورشیدی و سایر منابع محیطی، به منظور تامین آسایش حرارتی و بصری اشاره دارد. سیستم‌ های خورشیدی غیرفعال که در ساختمان‌ها ادغام می‌شوند و از منابع محیطی (مانند خورشید، هوا، باد، گیاهان، آب، خاک و آسمان) برای گرم کردن، سرمایش و روشنایی سازه‌ ها استفاده می‌کنند، اجزای اساسی طراحی زیست‌اقلیمی هستند.

صرفاً رعایت جهت ساختمان، طراحی سقف و اندازه پنجره در ارتباط با سایر کشورها و مناطق کافی است.

اهداف اصلی طراحی زیست اقلیمی ایجاد خانه های قابل زندگی و سالم برای ساکنان و در عین حال حفاظت از محیط زیست است. اجتناب از استفاده از مواد آلاینده، تضمین سلامت تنوع زیستی محلی و استفاده بهینه از انرژی، مصالح ساختمانی، آب و سایر منابع برای دستیابی به این امر ضروری است.

هدف از طراحی زیست اقلیمی

با استفاده از منابع طبیعی، طراحی زیست اقلیم به دنبال فراهم کردن دمای راحت در داخل خانه است. خانه را می توان به گونه ای خنک کرد که از این طریق انرژی بسیار کمتری مصرف شود. این شرایط به ویژه در مناطق گرمتر (مانند مدیترانه) ضروری است. در بسیاری از مناطق، استراتژی جذب و حفظ انرژی در زمستان با استراتژی حفاظت و تخلیه تابستان در تضاد است.

وقتی صحبت از آب و هوای سرد یا گرم می شود، استراتژی های زیست اقلیم در طراحی کمی متفاوت است. استفاده از انرژی خورشیدی غیرفعال برای اجتناب از نیاز به سیستم های مکانیکی یک جنبه حیاتی است. خورشید به عنوان منبع انرژی اولیه برای خانه های غیرفعال عمل می کند.

معماری زیست اقلیم

استراتژی ها در معماری زیست اقلیم

ویژگی های بیوکلیماتیک به طور موثری از انرژی خورشیدی برای گرم کردن ساختمان ها در زمستان و خنک کردن آنها در تابستان استفاده می کند. عوامل تعیین کننده اصلی این ویژگی ها عوامل فرهنگی، اقلیمی و رفتاری است. ساختمان ها به شدت تحت تاثیر شرایط آب و هوایی از جمله تابش خورشیدی، سرعت باد و جهت باد قرار دارند.

در تابستان، خورشید از شمال شرقی طلوع می کند و در ظهر در بلندی آسمان است. دیوارهای شرقی و غربی و همچنین سقف، اکثر نماهای یک ساختمان را تشکیل می دهند که تابش خورشیدی دارند. در سطوح شیشه ای رو به جنوب، زاویه تابش پرتوها زیاد است. برای حداکثر دسترسی به نور خورشید در زمستان و جلوگیری از تابش مستقیم خورشید در تابستان، توصیه می شود این سطوح لعابدار را با پوشش های خورشیدی بپوشانید. با توجه به تابش کمتر اشعه خورشید در روزنه های نماهای شرقی و غربی، سایه افقی خورشیدی فقط تا حدی موثر است. در این نماها، ضدآفتاب های مات (کرکره) و حتی بیشتر گیاهان برگریز به خوبی عمل می کنند.

تا زمانی که آفتاب زمستانی را مسدود نکند، پوشش گیاهی پایدار می تواند به جلوگیری از بادهای سرد کمک کند. ایجاد یک سیستم تهویه شبانه در تابستان برای بهره مندی از دمای بیرونی خنک تر عملی است. با اتخاذ تهویه متقاطع، ممکن است هوای گرم داخل را با هوای خنک خارج از طریق تهویه طبیعی جایگزین کنیم.

ساختمان هایی که زیست اقلیمی هستند بر اساس اصول طراحی و استفاده هستند که هزینه انرژی آنها را کاهش می دهد. معمول ترین استراتژی ها عبارتند از:

معماری زیست اقلیم

طراحی کارآمد:

ساختمان ها باید به گونه ای طراحی شوند که با محیط محلی سازگار شوند تا مصرف انرژی را کاهش دهند، منابع را حفظ کنند و از نشت و اتلاف جلوگیری کنند.

منابع انرژی پایدار:

سازه های زیست اقلیم با استفاده از انواع منابع انرژی تجدیدپذیر از جمله انرژی خورشیدی، زمین گرمایی، باد و هیدرولیک مصرف خود را کاهش می دهند.

مصالح:

 بهتر است از مصالح ساختمانی سازگار با محیط زیست مانند چوب، سنگ، الیاف طبیعی و مواد بازیافتی برای کاهش تاثیر سازه استفاده شود. همچنین کاشی‌ های با گرمایش خورشیدی، تیره‌ کردن خودکار شیشه‌ های پنجره و مواد هوشمندی که می‌توانند خود را برای افزایش عمر مفید خود ترمیم کنند، در نظر بگیرید.

مزایای معماری بیوکلیماتیک

معماری زیست اقلیم، همراه با بهره وری انرژی عالی در ساختمان های غیر فعال استفاده می شود. ساختمان‌ها برای بهینه‌سازی نور و تشعشعات خورشیدی، با ایزوله بالا و تجدید هوا از طریق یک سیستم تهویه با بازیابی گرما، به حداقل رساندن استفاده از سیستم‌های گرمایش و سرمایش سنتی در نظر گرفته شده‌اند. هر نوع طراحی معماری و هر سیستم ساختمانی می تواند از این پارادایم انرژی استفاده کند. در زیر لیستی از برخی از مزایای آن آمده است:

آسایش حرارتی بهینه:

 تجزیه و تحلیل کامل آب و هوا، جهت، ضریب فرم، حجم، جذب تابش خورشیدی در زمستان و محافظت در برابر آن در تابستان، سایه‌های ساختمان و نحوه تأثیر آن‌ها بر شما، همه اجزای کلیدی یک ساخت و ساز کارآمد هستند.

پنجره های با کارایی بالا:

 ضعیف ترین جزء پوشش ساختمان، پنجره های آن است. اتلاف حرارت از پنجره ها 25 تا 30 درصد هزینه گرمایش را تشکیل می دهد. راندمان انرژی بالا بیشتر به کیفیت و نصب صحیح آن بستگی دارد.

عایق حرارتی بالا:

 سازه ای با عایق حرارتی ناکافی می تواند تا 30 درصد انرژی بیشتری مصرف کند. عایق خوب تلفات گرمای تابستان و زمستان و همچنین انرژی مورد نیاز برای تهویه مطبوع را کاهش می دهد.

معماری زیست اقلیم

سلامت:

 علائم آلرژی با عدم وجود گرد و غبار و گرده در هوای فیلتر شده کاهش می یابد. غلظت کم CO2 و VOC باعث کاهش خستگی، برخی بیماری ها مانند سردرد، سوزش چشم، بینی و گلو، خشکی سیستم تنفسی و برخی اختلالات می شود.

بهبود عادات پایدار:

مصرف کم انرژی با صرفه جویی در مصرف انرژی و سایر منابع، چیزی را کارآمد و در نتیجه اقتصادی می کند.

بازیابی گرما:

تهویه مکانیکی جایگزینی مداوم هوای داخلی را امکان پذیر می کند. با کمک یک بازیابی کننده حرارت، هوایی که به عنوان مثال می تواند در یک روز سرد زمستانی با دمای 0 درجه وارد شود و در حدود 22 درجه از آن خارج شود، ممکن است انرژی داخلی تولید کند که بسته به راندمان بازیابی کننده و در صورت عدم وجود سیستم گرمایش، می تواند 0 درجه را تقریباً به 18 درجه تبدیل کند.

گروه دیساتک

گروه انبوه سازان دیساتک بهترین پیشنهادات و کلیدی ترین نکات را جهت پیش خرید آپارتمان در شیراز و پیش فروش آپارتمان در شیراز ، ساخت و ساز در شیراز ، خرید آپارتمان اقساطی در شیراز و … را به شما عزیزان ارائه می دهد.

بدون نظر

 1. حامد مهر 19, 1402

  مطالب خیلی خوبی دارید تبریک میگم👏👏👏

  1. ادمین مهر 19, 1402

   سلام و درود . تشکر از حضور و دیدگاه شما. پاینده باشید

 2. اسماعیل مهر 19, 1402

  بقیه مطالبتون رو هم مطالعه کردم خیلی عالی بود.

  1. ادمین مهر 19, 1402

   سلام و درود . تشکر از حضور و دیدگاه شما. پاینده باشید

 3. صادق مهر 19, 1402

  قطعا یکی از بهترین‌های شیراز هستید ما پارسال یک آپارتمان ۴ طبقه به همکاری شما طراحی کردیم و واقعاً از نتیجه کار لذت بردیم.

  1. ادمین مهر 19, 1402

   سلام و درود . تشکر از حضور و دیدگاه شما. پاینده باشید

 4. باقر مهر 19, 1402

  کارهاتون خیلی عالیه سپاس از شما.

  1. ادمین مهر 19, 1402

   سلام و درود . تشکر از حضور و دیدگاه شما. پاینده باشید

 5. عاطفه مهر 19, 1402

  بهترین در شیراز

  1. ادمین مهر 19, 1402

   سلام و درود . تشکر از حضور و دیدگاه شما. پاینده باشید

 6. هادی مهر 19, 1402

  تیم دیساتک واقعاً حرف اول رو می‌زنه توی استان فارس👏👏👏

  1. ادمین مهر 19, 1402

   سلام و درود . تشکر از حضور و دیدگاه شما. پاینده باشید

 7. محمدرضا مهر 19, 1402

  این موضوع معماری زیست اقلیم واقعاً یکی از جذاب‌ترین موضوع‌ها هست من پایان نامه رو در همین زمینه کار کردم.

  1. ادمین مهر 19, 1402

   سلام و درود . تشکر از حضور و دیدگاه شما. پاینده باشید

 8. فرهاد مهر 19, 1402

  مطلب‌های سایتتون خیلی عالی و کاربردی هستند سپاس از شما

  1. ادمین مهر 19, 1402

   سلام و درود . تشکر از حضور و دیدگاه شما. پاینده باشید

 9. لیلا مهر 19, 1402

  سلام در مورد پیش فروش آپارتمان می‌خواستم باهاتون صحبت کنم با چه شماره‌ای باید تماس بگیرم؟

  1. ادمین مهر 19, 1402

   سلام و درود . لطفا با شماره های زیر تماس حاصل بفرمایید. تشکر از حضور و دیدگاه شما
   989171114925+ – 989337778077+

 10. طاهر مهر 19, 1402

  بسیار خوب استفاده می‌کنم از مطالب سایتتون

  1. ادمین مهر 19, 1402

   سلام و درود . تشکر از حضور و دیدگاه شما. پاینده باشید

 11. کیوان مهر 19, 1402

  سایت خیلی خوبی دارید موفق باشید🌷👏

  1. ادمین مهر 19, 1402

   سلام و درود . تشکر از حضور و دیدگاه شما. پاینده باشید

نوشتن یک پیام

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مرتبط

کلمات کلیدی را وارد نمایید