معماری بروتالیست

معماری بروتالیست

معماری بروتالیست

 معماری بروتالیست چیست؟

معماری بروتالیستی سبکی از طراحی ساختمان است که در دهه 1950 در انگلستان پس از جنگ جهانی دوم توسعه یافت. با تأکید بر ساخت و ساز و مواد خام، زیبایی شناسی با انجام تلاش های بازسازی در دوران پس از جنگ تکامل یافت. گدس اولینسکاس، مدیر معماران گدس اولینسکاس ، می‌افزاید : «اگر مدرنیسم به معنای صادق بودن معماری است، طراحی بروتالیستی به معنای صادقانه بودن معماری است . فرم‌ ها تا حد امکان ساده هستند و مواد تا حد امکان خالی و خام هستند.

چرا به آن بروتالیسم می گویند ؟

اصطلاح بروتالیسم اغلب به عنوان برخاسته از کلمه فرانسوی “beton brut” به معنای بتن خام نسبت داده می شود. بسیاری معمار سوئدی هانس آسپلوند را به خاطر ابداع این اصطلاح هنگام توصیف ویلا گوث، یک ساختمان مسکونی آجری، در سال 1949 می‌دانند . که در آن او سعی کرد سبک نوظهور را طبقه بندی و تعریف کند. بعداً در سال 1969، او کتابی با عنوان بروتالیسم جدید: اخلاق یا زیبایی‌شناسی؟ . با گذشت زمان، اصطلاح بروتالیسمBittoni می گوید: با جنبش به عنوان یک کل مرتبط شد. معماران بریتانیایی آلیسون و پیتر اسمیتسون را نیز می توان به استفاده گسترده از این نام نسبت داد. در طول دهه 1950، آنها شروع به استفاده از این اصطلاح برای توصیف رویکرد خود به مدرنیسم کردند که نوستالژی سبک‌ های معماری قبلی و گرایش‌ ها به تزیین ساختار را رد می‌کرد.

معماری بروتالیست

تاریخچه معماری بروتالیست

وحشی گری پس از پایان جنگ جهانی دوم پدیدار شد و ابتدا از انگلستان و اروپا پیش از گسترش به سایر نقاط جهان گسترش یافت. در آن زمان، رویدادها و فلسفه های متعددی وجود داشت که همپوشانی داشتند که به ظهور ساختارهای بروتالیستی کمک کرد. معماران با پشت سر گذاشتن پاشنه‌ های جنبش مدرنیستی آن روز، با مجموعه‌ای از چالش‌های جدید، یعنی منابع محدود، هنگام طراحی در دوران پس از جنگ مواجه شدند. به‌علاوه، معماران جوان به‌ویژه احساس می‌کردند که مدرنیسم چیزی بیش از یک زبان زیبایی‌ شناختی را نشان نمی‌دهد، و به دنبال خلق ساختارهایی بودند که ریشه در کارکردگرایی و بیان یادمان‌دار دارند. Bittoni می‌گوید: «این به‌عنوان رد معماری تزئینی ظاهر شد، در عوض بر سادگی و نشان دادن بیان صادقانه مصالح تمرکز کرد.

هنر خام

مجتمع مسکونی طبقه کارگر لوکوربوزیه، Cité Radieuse، که بخشی از زیستگاه مسکن اجتماعی معمار Unité d’Habitation بود، اغلب به عنوان کاتالیزور این سبک شناخته می شود. این ساختمان 18 طبقه که یک سازه بتنی مستقل است، اغلب به عنوان جرقه الهام بخش فلسفه بروتالیسم شناخته می شود. اولینسکاس توضیح می‌دهد: «بعد از اینکه گروهی از معماران بریتانیایی سبک بروتالیستی را پایه‌گذاری کردند، این سبک توسط یک نویسنده معماری به نام «رینر بنهام» که این جنبش را با زیبایی‌شناسی بتن خام مرتبط کرد، تقویت شد. “ساختمان های بروتالیستی به عنوان هنر عنصری یا خام در نظر گرفته می شدند.”

فلسفه بروتالیسم چیست؟

فلسفه معماری بروتالیستی ریشه در این باور دارد که طراحی معماری باید کارکرد، صداقت و هدف اجتماعی را در اولویت قرار دهد. این سبک اغلب با ایده‌های اتوپیایی سوسیالیستی مرتبط است که به طور مرتب توسط معماران ساختمان‌ها ترویج می‌شد. بسیاری از ساختمان های اولیه بروتالیسم پروژه های مسکن مقرون به صرفه ای بودند که به دنبال بازسازی معماری برای رفع نیازهای مدرن بودند.این سبک اغلب به دنبال نمایش زیبایی خام موادی مانند بتن است و در عین حال بر عناصر ساختاری تأکید دارد. «تاریکی» یا «سردی» ساختمان‌ های بروتالیستی اغلب نتیجه بیان صادقانه مصالح و رد عمدی عناصر تزئینی است که نشان‌ دهنده تمرکز طرح بر عملکرد و زمینه اجتماعی-سیاسی زمان خود است.

معماری بروتالیست

مشکل معماری بروتالیستی چه بود؟

در حالی که Brutalism برای چند دهه بسیار محبوب بود، با گذشت زمان، افکار عمومی شروع به تغییر کرد. Bittoni می‌گوید: «بعضی از افراد این سبک را خیلی سخت و با ابهت می‌دانستند. این، علاوه بر تغییر محیط اقتصادی و سیاسی، به کاهش محبوبیت آن کمک کرد.

با این حال، این بدان معنا نیست که بروتالیسم به طور کامل ناپدید شده است. این سبک هنوز هم امروزه، به ویژه در طراحی مسکونی، مورد استفاده قرار می‌گیرد و الهام‌بخشی قوی برای طراحی محصول است او اطمینان می دهد: «در حالی که محبوبیت Brutalism در معماری جریان اصلی کمرنگ شده است، هنوز هم طرفداران و قدردانی قابل توجهی برای سبک وجود دارد. بسیاری از معماران همچنان به خلوص فرم، بیان صادقانه مصالح و زبان هندسی قوی موجود در بروتالیسم در آثار معاصر خود اشاره می‌کنند.»

معماری بروتالیست

چگونه بروتالیسم را تشخیص می دهید؟

بتن خام یا بنایی، پالت محدود مواد، و استفاده از عناصر ساختمانی بادوام مانند سنگ یا بتن از ویژگی‌های معماری بروتالیستی هستند. “نور اغلب پنهان و غیرمستقیم است و از منابع پنهان می آید. اگر قصد شناسایی یک ساختمان بروتالیست را دارید، به دنبال عناصر زیر باشید:

 • اشکال هندسی بزرگ، اغلب در اشکال غیر معمول
 • خطوط ساده و تمیز
 • سطوح ناهموار و خام
 • بتن اکسپوز و سایر مصالح ساختمانی
 • پالت های تک رنگ
 • عناصر مدولار

ویژگی‌های اصلی معماری بروتالیستی عبارت‌اند از:

 1. خشنی و قدرت: ساختمان‌های بروتالیستی معمولاً از مواد خام و قوی مانند بتن مسلح استفاده می‌کنند که به آن‌ها احساسی از قدرت و استحکام می‌بخشد.
 2. اکتشاف اجزا: در این معماری، اجزا و جزئیات ساختمان معمولاً بازنمایی می‌شوند. ستون‌ها، بلوک‌ها، تیرها و سایر اجزا به طور صریح و با تأکید بر جزئیات نمایش داده می‌شوند.
 3. عدم پوشش: معماری بروتالیستی معمولاً خود را پوشش نمی‌دهد و اجزا و ساختارهای داخلی ساختمان به صورت آشکار باقی می‌مانند. این معماری به واقعیت و صراحت از اجزاء ساختمان احترام می‌گذارد.
 4. حجم‌ های آبشاری: ساختمان‌های بروتالیستی به صورت بلوک‌ها و حجم‌های جداگانه و غیرمنظم شکل می‌گیرند که به طرزی خشن و طبیعی به نظر می‌رسند.
 5. عملکرد به عنوان زیبایی: در این نوع معماری، تأکید بر عملکرد و کاربری ساختمان قرار دارد و زیبایی نهایی از ترکیب این عملکرد و استفاده از مواد خام برای ساخت ساختمان نشات می‌گیرد.

بدون نظر

 1. هادی مرداد 31, 1402

  از لحاظ کاربرد اوکی هست اما از لحاظ زیبایی شناختی من هیچوقت این سبک رو دوست نداشتم

  1. ادمین شهریور 8, 1402

   سلام و درود . تشکر از حضور و دیدگاه شما. پاینده باشید

 2. علیرضا مرداد 31, 1402

  چقدر زمخت

  1. ادمین شهریور 8, 1402

   سلام و درود . تشکر از حضور و دیدگاه شما. پاینده باشید

 3. عادل مرداد 31, 1402

  خیلی مطلب عالی بود تشکر

  1. ادمین شهریور 8, 1402

   سلام و درود . تشکر از حضور و دیدگاه شما. پاینده باشید

 4. مهرزاد شهریور 1, 1402

  چرا تو ایران هیچ سبکی جز نما رومی اجرا نمیشه؟

  1. ادمین شهریور 8, 1402

   سلام و درود . تشکر از حضور و دیدگاه شما.
   سوال سختی هست واقعا باید ریشه یابی بشه. پاینده باشید

 5. Rayehe شهریور 2, 1402

  سلام چه ایده ی خوبی هست برای معماری عالی بود

 6. ندا شهریور 2, 1402

  خیلی خوبه این سبک من خوشم میاد

  1. ادمین شهریور 8, 1402

   سلام و درود . تشکر از حضور و دیدگاه شما. پاینده باشید

 7. حامد شهریور 2, 1402

  مرسی از ایده های خوبتون و تیم حرفه ای شما . ما با شما یک همکاری داشتیم و از این بابت واقعا راضی بودیم

  1. ادمین شهریور 8, 1402

   سلام و درود . تشکر از حضور و دیدگاه شما.
   ممنون که مارو انتخاب کردید. پاینده باشید

 8. ندایی شهریور 8, 1402

  درباره این سبک نشنیده بودم چه جالبه

  1. ادمین شهریور 8, 1402

   سلام و درود . تشکر از حضور و دیدگاه شما. پاینده باشید

 9. kami شهریور 8, 1402

  matlab khobi bood

  1. ادمین شهریور 8, 1402

   سلام و درود . تشکر از حضور و دیدگاه شما. پاینده باشید

نوشتن یک پیام

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مرتبط

کلمات کلیدی را وارد نمایید