مصالح ساختمانی

مصالح ساختمانی

مصالح ساختمانی

5 متداول ترین مصالح ساختمانی

مصالح ساختمانی هر ماده ای است که در ساخت یک سازه استفاده می شود. انواع مختلفی از مصالح برای ساخت و ساز در صنعت ساختمان استفاده می شود. ما بسته به قابلیت های ساختاری از مواد مختلفی استفاده می کنیم. در مناطق مختلف، استانداردهای محلی و ملی بر مصالح ساختمانی در ساخت و ساز حاکم است. از سوی دیگر، معماران مصالح ساختمانی را بر اساس زیبایی شناسی و هزینه انتخاب می کنند. انتخاب مواد مناسب برای پروژه به معنای افزایش و افزایش طول عمر پروژه است. برخی از متداول ترین مصالح ساختمانی به شرح زیر می باشد.

بتن

بتن یکی از رایج ترین مصالح ساختمانی است. این ماده کامپوزیتی از سنگدانه های ریز و درشت است که با چسبی مانند سیمان و آب مخلوط شده است. سپس مخلوط به حال خود رها می شود و به مرور زمان سفت می شود. بتن هفت روز برای پخت و به طور متوسط ​​28 روز طول می کشد تا به حداکثر مقاومت برسد. بتن مسلح در ساخت و ساز رایج ترین است، به طوری که فولاد برای افزایش مقاومت کششی سازه در بتن تعبیه می شود.  انواع مختلفی دارد و نمونه هایی مانند بتن سبک و بتن ضد آب وجود دارد. نوع پروژه نوع بتن مورد استفاده را تعیین می کند. یکی از مهم ترین مزایای بتن این است که می توان آن را به هر شکلی ریخته و در موادی شبیه سنگ سخت کرد.

مصالح ساختمانی

بتن به دلیل هزینه و تطبیق پذیری آن یکی از مصالح رایج در ساخت و ساز است. ما از بتن برای موارد زیر استفاده می کنیم:

 • پایه ها
 • ساخت و ساز ساختمان مسکونی
 • ساخت و ساز ساختمان تجاری
 • ساخت پل
 • کانال های فاضلاب و فاضلاب.
 • مصالح ساختمانی فولاد

فولاد

ساخت آسمان خراش ها از کشف فولاد به عنوان یک ماده تقویت کننده منفجر شد. فولاد یک ماده کامپوزیت ساخته شده از آلیاژهای آهن و کربن است. فولاد از استحکام و عملکرد بالایی برخوردار است. همچنین سبک وزن است، کار با آن آسان است و حمل و نقل آن ارزان تر از سایر مصالح ساختمانی است. فولاد به راحتی تغییر شکل نمی دهد مگر اینکه وزن زیادی روی آن وارد کنیم و حتی در صورت خم شدن نیز خواص ساختاری خود را حفظ می کند. به دلیل پایداری سازه ای آن، از فولاد برای ساخت چارچوب های سازه ای ساختمان های بلند مدرن استفاده می کنیم .

فولاد دارای ویژگی های متمایز کننده ای مانند نسبت استحکام به وزن بالا است. نصب آن نسبت به بتن زمان کمتری دارد و می توانیم آن را در هر محیطی نصب کنیم. اما اگر به درستی نصب نشود، فولاد مستعد خوردگی است. یکی از معایب قابل توجه فولاد به عنوان یک مصالح ساختمانی این است که احتمال شکسته شدن آن در دمای بالا وجود دارد. سطح مقاومت آن در برابر آتش بستگی به نوع فولاد دارد.

ما معمولاً از فولاد در ساخت و ساز برای اهداف زیر استفاده می کنیم:

 • برای مقاطع سازه ای : از فولاد به عنوان میلگردهای تقویت کننده برای افزایش مقاومت کششی سازه ها استفاده می کنیم.
 • سقف : ما از فولاد برای ساخت محصولات سقفی مانند پرلین، دیوارهای داخلی، سقف و روکش استفاده می کنیم.
 • وسایل داخلی : از آن برای ساخت یراق آلات داخلی مانند ریل و پله استفاده می کنیم.
 • آب و برق : ما خطوط زیرزمینی آب، سوخت، برق و گاز را با استفاده از فولاد می سازیم.

چوب

چوب قدیمی ترین مصالح ساختمانی است که تاکنون مورد استفاده قرار گرفته است. این به طور طبیعی در دسترس و مقرون به صرفه، قوی و بادوام و از هر نظر انعطاف پذیر است. می‌توان آن را خم کرد، قالب‌گیری کرد یا به شکل‌های مطلوب درآورد. به غیر از دوام، چوب یک ماده سازگار با محیط زیست است. ما می‌توانیم از چوب برای ساختمان‌ های تجاری و مسکونی استفاده کنیم و با مواد دیگر به خوبی کار می‌کند. از نظر عملکردی با فولاد، سنگ مرمر و آلومینیوم به خوبی کار می کند. در مقایسه با سایر مصالح ساختمانی، چوب نسبتاً سبک است و اندازه آن آسان است. استحکام کششی بالایی دارد و از نظر عایق صدا و عایق کاری خوبی است.

مصالح ساختمانی

ما از چوب در ساختمان سازی در زمینه های زیر استفاده می کنیم:

 • ساخت دیوار، کف و سقف
 • ساخت فضاهای داخلی مانند قاب در و پنجره
 • قاب سازه ها در ساختمان ها و پل ها
 • عایق حرارتی
 • عایق صوتی

سنگ

سنگ ماندگارترین مصالح ساختمانی است. قدیمی ترین ساختمان های جهان از سنگ ساخته شده اند. ما معمولا از سنگ در دیوارها و کف استفاده می کنیم و بافت آن را همه کاره می کند. سنگ دارای بافت های صاف تا بافت های خشن است و همچنین در رنگ های مختلف موجود است. نمونه هایی از سنگ های مورد استفاده در ساخت و ساز عبارتند از: ماسه سنگ، گرانیت و مرمر. سنگ معمولی ارزان است، اما قیمت ها برای پرداخت های منحصر به فرد بالا می رود. برای میزهای مرمری، کیفیت و رنگ باعث افزایش زمان و هزینه تولید می شود.

سنگ چند اشکال دارد. تراکم آن به دلیل وزن آن بر کارایی آن تأثیر می گذارد و در نتیجه جابجایی آن را دشوار می کند. سنگ همچنین یک عایق وحشتناک است بنابراین برای عایق کاری در محیط های سرد بی اثر است.

استفاده های سنگ:

 • به عنوان سنگدانه خشن در ساخت و ساز
 • در سنگ تراشی برای دیوارها، سدها و پایه های پل
 •  به عنوان بالاست برای راه آهن
 •  برای عایق رطوبتی دیوارهای خارجی
 • سنگ هایی مانند سنگ مرمر برای ساختن پرداخت عالی استفاده می شود.
 • مصالح ساختمانی آجر

آجر / بنایی

در سنگ تراشی از آجرهایی استفاده می شود که به صورت بلوک های مستطیل شکل هستند و بعداً با ملات چسبانده می شوند. آجرها به طور سنتی از خاک رس گرم شده و خشک ساخته می شدند. آنها مقاومت فشاری بالایی دارند، اما می توانند به راحتی بشکنند. حیاتی ترین آجرهای موجود در حال حاضر بلوک های بتنی هستند که با استفاده از فولاد تقویت می شوند. سنگ تراشی مقاوم در برابر آتش و بادوام است. به دلیل مقاومت فشاری بالا، از آن برای ساخت دیوارهای باربر استفاده می کنیم. سنگ تراشی می تواند ساختمان های چند طبقه را در صورت تقویت با بتن پشتیبانی کند، بنابراین یک انتخاب ساختمانی اقتصادی را فراهم می کند .

سایر مصالح ساختمانی محبوب عبارتند از:

بامبو

همچنین می تواند تخته ها و ورق هایی برای کفپوش، نجاری و مبلمان ایجاد کند.

فوم ساختمانی

بامبو یک ماده منحصر به فرد با نسبت استحکام به وزن بالا است. از نظر مقاومت فشاری و مقاومت کششی بالا با بتن، آجر و چوب رقابت می کند. بیشتر در ساختمان های مسکونی، داربست ها و پل ها کاربرد دارد.

این ماده فوم پلاستیکی در ساختمان ها برای کاهش نفوذ هوا و ایجاد عایق حرارتی استفاده می شود. برخی از اشکال رایج فوم بتن شامل پلی استایرن و فوم پلی یورتان است که بین سیمان، چوب و سایر اشکال بتن قرار می گیرد.

شیشه

شیشه از ماسه مایع ساخته می شود و در اکثر ساختمان ها برای ساخت نما استفاده می شود. همچنین برای کف سازی و پارتیشن های داخلی ساختمان استفاده می شود. شیشه وزن کمتری نسبت به آجر و بنایی دارد و ظاهر زیبایی شناسی بهتری دارد.

ضخامت شیشه با توجه به بارهای اعمال شده انتخاب شده و مطابق با استانداردهای طراحی طراحی شده است.

آلومینیوم

تقاضا برای آلومینیوم به ویژه با کمبود چوب در ساخت و ساز در حال افزایش است. این یک ماده سازگار با محیط زیست است که در مقایسه با سایر مصالح ساختمانی کمترین تأثیر را بر روی اکوسیستم دارد.

آلومینیوم آنقدر قوی نیست و برای افزایش استحکام با آلیاژهای دیگر مانند مس و منیزیم مخلوط می شود. گریدهای مختلف آلومینیوم استحکام متفاوتی دارند و انتخاب ماده به کاربرد آن بستگی دارد.

اهمیت انتخاب مواد صحیح

انتخاب مصالح در هر پروژه ساختمانی یا بازسازی اساسی است. اگرچه اکثر پیمانکاران در حال حاضر مبلغ قرارداد را در نظر دارند، بهتر است که مناسب بودن مصالح در یک پروژه را با وجود هزینه در نظر بگیرید. در زیر برخی از اهمیت انتخاب مصالح مناسب در یک پروژه ساختمانی آورده شده است.

دوام مواد

دوام یک ماده بر دوره مسئولیت نقص و بازه زمانی ضمانت در پروژه تأثیر می گذارد. همچنین بهتر است از دوام مصالح ساختمانی اطمینان حاصل شود تا پایداری یک سازه تضمین شود. مصالح ساختمانی بادوام نیازی به تعمیر و تعویض مکرر ندارند. بنابراین، می توان مواد خام و اثرات زیست محیطی و انرژی را در طول زمان توزیع کرد.

گاهی اوقات ساختمان‌ها به دلایلی تغییر می‌کنند که به یکپارچگی ساختاری آن‌ها مربوط نمی‌شود و برنامه‌ریزی دوام یک هدف عمر مفید ساختمان را ترسیم می‌کند.

هزینه مواد

هزینه مصالح یک بحث حیاتی بین مهندسان، کارفرما و معمار است. با این حال، جستجوی مقرون به صرفه ترین محصول بدون در نظر گرفتن طول عمر و کاربرد آن همیشه مطلوب نیست.

مصالح ساختمانی صحیح به شما در درازمدت خدمت کرده و در پروژه شما مقرون به صرفه تر خواهد بود.

اثرات زیست محیطی یک ماده

انتخاب مصالح ساختمانی در درجه اول بر اساس ویژگی های هزینه، ساختاری و حرارتی انجام می شود. با این حال، مصالح ساختمانی پیامدهای زیست محیطی مانند آلودگی و پیامدهای انرژی در فرآیندهای تولید دارند.

مصالح ساختمانی

مصالح ساختمانی بی کیفیت نیز باعث افزایش ضایعات در طول مراحل ساخت و ساز می شود. مصالح ساختمانی بر چرخه عمر و گزینه های بازیافت در طول عمر مورد انتظار پروژه تأثیر می گذارد.

پایبندی بهتر به نقاط عطف پروژه

انتخاب نادرست مصالح می تواند بر سیستم مدیریت مواد و توالی فعالیت های ساختمانی شما تأثیر بگذارد. مواد با کیفیت، تعمیرات مورد نیاز را به حداقل می رساند و امکان تحویل پروژه را در بازه های زمانی تعیین شده فراهم می کند.

بدون نظر

 1. محمد شهریور 22, 1402

  من بقیه مطالب سایتتون رو هم مطالعه کردم استفاده بردیم.

  1. Soraya شهریور 22, 1402

   خیلی مطالب خوبی دارید تبریک میگم

   1. ادمین شهریور 22, 1402

    سلام و درود . تشکر از حضور و دیدگاه شما. پاینده باشید

  2. ادمین شهریور 22, 1402

   سلام و درود . تشکر از حضور و دیدگاه شما. پاینده باشید

 2. عسل شهریور 22, 1402

  یکی از بهترین‌ های شیراز هستید واقعاً دم شما گرم.

  1. ادمین شهریور 22, 1402

   سلام و درود . تشکر از حضور و دیدگاه شما. پاینده باشید

 3. بنیادی شهریور 22, 1402

  عالیه ممنونم.

  1. ادمین شهریور 22, 1402

   سلام و درود . تشکر از حضور و دیدگاه شما. پاینده باشید

 4. Rayehe شهریور 22, 1402

  ما پارسال یک مجتمع چهار طبقه طبق نظر شما ساختیم و خیلی راضی هستیم.

  1. ادمین شهریور 22, 1402

   سلام و درود . تشکر از حضور و دیدگاه شما. پاینده باشید

 5. خدیجه شهریور 22, 1402

  مطلب خیلی خوبی بود

  1. ادمین شهریور 22, 1402

   سلام و درود . تشکر از حضور و دیدگاه شما. پاینده باشید

 6. صابر شهریور 22, 1402

  با تشکر از مطالب خوب سایتتون

  1. ادمین شهریور 22, 1402

   سلام و درود . تشکر از حضور و دیدگاه شما. پاینده باشید

 7. مونا شهریور 22, 1402

  سلام ممنونم مطلب خیلی کاملی بود

  1. ادمین شهریور 22, 1402

   سلام و درود . تشکر از حضور و دیدگاه شما. پاینده باشید

 8. مستر علی شهریور 22, 1402

  کاردرست و حرفه در شیراز. عالی هستید

  1. ادمین شهریور 22, 1402

   سلام و درود . تشکر از حضور و دیدگاه شما. پاینده باشید

نوشتن یک پیام

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مرتبط

کلمات کلیدی را وارد نمایید