علائم نشست ساختمان

علائم نشست ساختمان

علائم نشست ساختمان

علائم نشست ساختمان

در این بخش از دیساتک قصد داریم علائم نشست ساختمان را بررسی کنیم تا در صورت بروز چنین مشکلاتی از آن ها جلوگیری نمایید. در هر ساختمانی پس از گذشت مدتی ، ممکن است پدیده نشست ساختمان رخ دهد و به چنین مشکلاتی برخورد کند. دانستن علائم این پدیده و استفاده از روش‌ های کاربردی در جلوگیری از بروز خسارات زیاد بسیار ضوروری است. همین مسائل باعث شده تا مهندسین حین ساخت ساختمان با انجام آزمایشات خاک تمام جوانب نشست ساختمان را در نظر بگیرند و سپس شروع به ساخت نمایند. راه‌ های جلوگیری و یا اصلاح نشست ساختمان وظیفه بعدی متخصصان ماست! ناگفته نماند ؛ اگر از مزایای مشارکت در ساخت در شیراز یا خرید ملک در شیراز مطلع نیستید ، می توانید هم اکنون با متخصصان ما در دیساتک تماس حاصل فرمایید و از مشاوره رایگان بهره مند شوید! در ادامه چندین مورد از علائم نشست ساختمان را مرور خواهیم کرد ، با ما همراه باشید..

 

منظور از نشست ساختمان چیست؟

منظور از نشست ساختمان ، پایین رفتن سازه به هر دلیلی و همچنین ایجاد تغییر شکل در خاک زیر پی ساختمان است. آنچه که مشخص است با ایجاد هر سازه‌ ای که بر روی خاک احداث می‌ گردد ، تنش‌ هایی در خاک به وجود می‌ آید که ناشی از وزن سازه می‌ باشد. این تنش‌ ها ممکن است باعث شوند حجم خاک تغییر کند و در نهایت سبب نشست ساختمان شوند. از عوامل موثر بر مقدار این نشست می‌ توان به نوع تنش ایجاد شونده ، خصوصیات فیزیکی خاک و خصوصیات تنش ، کرنش خاک اشاره نمود.

موادی که تحت تاثیر نیرو قرار بگیرند ممکن است دچار تغییر شکل شوند. این تغییر شکل به نیرو بستگی دارد و حالت‌ های مختلفی ممکن است به وجود آید. شاید با یک نیروی معین ، تغییر شکل یکنواخت رخ دهد و شاید این تغییر شکل افزایشی و رو به پیشرفت باشد. مدت زمانی که نیرو بر جسم وارد می‌ شود نیز بسیار عامل مهمی است که باید در نظر گرفته شود.

علائم نشست ساختمان

ایجاد فاصله بین دیوار ها و کف ساختمان

اگر بین قسمت پایین دیوار و کف ساختمان فاصله‌ ای دیده شود باید به نشست ساختمان پی ببرید. یکی از مشخص ترین علائم نشست ساختمان این مورد است و در صورت بروز این مشکل باید سریعا برای جلوگیری از خسارات زیاد اقدام کرد.

 

ترک اطراف میخ کوبیده شده به دیوار

اگر در اطراف میخ کوبیده شده به دیوار ترک‌ هایی را مشاهده کردید ، باید این علائم را در نظر بگیرید. با بررسی‌ های مختلف مشخص می‌ شود که این ترک از نشست ساختمان به وجود می آید و یا علت دیگری دارد.

 

برآمدگی کف ساحتمان

این اتفاق اغلب در کنار دیوارها ممکن است دیده شود. شکم آوردن یا برآمدگی کف ساختمان یکی از علائم اصلی نشست ساختمان است و باید به طور جدی به این مشکل رسیدگی شود. علت بروز این مشکل ، اتصال ستون‌ های تکیه گاهی می‌ باشد.

علائم نشست ساختمان

تاب برداشتن و افتادگی درها و پنجره‌ ها

یکی دیگر از علائم نشست ساختمان ، افتادگی درها و پنجره‌ ها است. همانطور که قبلا اشاره کردیم این علائم احتمال وقوع نشست ساختمان را نشان می‌ دهند و ممکن است دلایل دیگری داشته باشند و مربوط به نشست ساختمان نباشند. با این حال هنگام تاب برداشتن درب و پنجره ، تا یافتن عامل اصلی این مشکل را جدی بگیرید و سهل انگاری نکنید.

 

جلوگیری از نشست ساختمان

بهترین راه برای اینکه با نشست ساختمان روبرو نشوید ، رعایت برخی نکات ساختمان‌ سازی است تا احتمال نشست به کمترین حد خود برسد.  ما به چند نکته که می‌ تواند به شما در این امر کمک کند اشاره می‌ کنیم.

 • سبک سازی ساختمان
 • مقاوم سازی پی و در نتیجه افزایش ظرفیت باربری
 • در نظر گرفتن زیر فونداسیون دستک و پایه
 • پیوستگی دیوارهای سازه با ستون‌ ها
 • افزایش ستون ها سازه

در برخی ساختمان‌ ها به دلایل متنوعی ، پدیده نشست ساختمان اتفاق می‌ افتد که بسته به نوع نشست می‌ تواند خساراتی در بر داشته باشد. از انواع نشست می‌ توان به نشست آنی و نشست تحکیمی اشاره کرد که این دسته بندی بر اساس نیروهای وارد شده بر خاک انجام می‌ شود. در دسته بندی دیگر نشست ساختمان به دو گروه نشست یکنواخت و غیر یکنواخت تقسیم می‌ شود که خسارات نشست غیر یکنواخت بسیار بیشتر می‌ تواند باشد.

علائم نشست ساختمان

مشاوره هدفمند!

در این بخش علائم نشست ساختمان را مورد بررسی قرار دادیم تا بتوانید با خیال راحت برای این امر اقدام نمایید. توجه داشته باشید که پیش از هر اقدامی از فرد با تجربه ای در این زمینه کمک بگیرید تا بعد ها دچار مشکلاتی نشوید! ما در دیساتک متخصصانی را گرد هم آورده ایم که درباره سرمایه گذاری در شیراز و خرید آپارتمان در شیراز به شما عزیزان مشاوره رایگان ارائه خواهند داد تا با آگاهی کامل برای چنین امری اقدام کنید. هم اکنون می توانید از طریق فرم زیر با ما تماس حاصل فرمایید.

  نام شما (الزامی)

  شماره تماس (الزامی)

  موضوع مشاوره

   

  بروزسانی : 1401/12/24

  Write a Message

  Your email address will not be published.

  Related Posts

  Enter your keyword