کاربرد کامپوزیت در صنعت ساختمان

کاربرد کامپوزیت در صنعت ساختمان

کاربرد کامپوزیت در صنعت ساختمان

کاربرد کامپوزیت در صنعت ساختمان

آیا می دانید کاربرد کامپوزیت در صنعت ساختمان چیست؟ هیچ نگران این موضوع نباشید ؛ در این بخش قصد داریم بیشتر با این نوع مصالح جذاب آشنا شویم. کامپوزیت در ساخت و ساز کاربردهای بسیاری دارد و سالانه تعدادی زیادی از افراد از این مصالح برای معماری ساختمان های خود استفاده می کنند. مصرف سرانه مواد کامپوزیتی در کشور یک دهم سرانه مصرف در کشورهای پیشرفته است و سالانه 7 میلیون تن مواد کامپوزیتی در صنایع مختلف جهان مصرف می شود. در نظر داشته باشید که کیفیت مصالح از اهمیت بسیاری برخوردار می باشد و باید در انتخاب آن نهایت دقت را داشته باشید تا بعد ها دچار مشکلات جدی نشوید. ما در دیساتک باکیفیت ترین مصالح را در ساختمان ها استفاده می کنیم! با ما همراه باشید تا از کاربردهای این مصالح جذاب مطلع شوید..

کاربرد کامپوزیت در صنعت ساختمان

استفاده از کامپوزیت در پل سازی!

پروفيل های كامپوزيتی كه به روش پالتروژن تهيه می شوند كاربرد فراوانی در ساخت پل ها دارند. پل های كامپوزيتی در مقايسه با پل های مشابه از جنس بتن و فولاد ، از سبكی ، طول عمر و سرعت نصب بيشتری برخوردارند و هزينه نصب كمتری دارند. عمر مفيد بالا و کاهش هزينه های نگهداری پل در طول دوره کاری ، دليل استقبال از کامپوزيت ها در ساخت پل ها می باشد. سازه های بزرگی که توسط تيرهای فولادی ساخته شده اند در طول عمرشان چندين بار رنگ آميزی می شوند. تعمير و نگهداری و رنگ آميزی اين تيرهای فولادی به ويژه در پل های قديمی بلند که دسترسی به آن ها مشکل است ، بسيار هزینه بردار می باشد.

سطوح پل های کامپوزيتی نيز از پانل های كامپوزيتی ساخته می شوند. استفاده از پانل های كامپوزيتی روشی مناسب برای کاهش هزينه های تعمير و نگه داری اين سازه هاست. اين پانل ها از روش های همچون لايه چينی دستی و پالتروژن ساخته می شوند و با طول عمر بالا و استحکام بيشتر ، جايگزين ايده آلی برای مشابه فولادی خود هستند. سطوح پل های كامپوزيتی به صورت طول های پيوسته توسط فرآيند پالتروژن طراحی و توليد می گردند.

کاربرد کامپوزیت در صنعت ساختمان

تعمیر و تقویت خارجی سازه ها

سازه های ساختمانی به خصوص سازه های بتنی در هنگام اجرا يا بهره برداری به دلايل مختلف از جمله ضعف اوليه يا عمر زياد تحت اثر عوامل مختلف محيطی يا مكانيكی تضعيف می شوند. روش های سنتی تقويت اين سازه ها دارای دو مشكل اساسی هستند که در به شرح زیر می باشند :

 • در اجرا بسيار مشكل ساز می باشند. چرا كه برای تقويت مثلاً يك ستون به كمك غلاف بتنی بايد قسمتی از سازه تخريب موضعی شود تا قطعات فولادی لازم در سازه جاسازی شوند و سپس بتن ريزی انجام گيرد كه بسيار پردردسر و گاه غيرممكن است.
 • ثانياً با توجه به مشكلات رايج در ساخت بتن ، احتمال اینکه قسمت های تقويت كننده نتوانند در هنگام اجرا به گونه مناسب با سازه در دست تعمير هماهنگ شوند وجود دارد ، كه در صورت وقوع چنين امری سازه انتظارات مورد نظر را برآورده نخواهد كرد.

 

ساخت سازه های تمام کامپوزیت

در مناطق جنوب و شمال كشور ، به دليل زياد بودن رطوبت و ساير مواد خورنده ، آرماتور های فلزی بتن ، دچار پوسيدگی زود هنگام می شوند كه اين خود باعث كاهش مقاومت آرماتور و ترک برداشتن و گسيختن بتن در اثر ازدياد حجم آرماتورهای پوسيده ميگردد. در چنين شرايطی آرماتور های كامپوزيتی توليد شده توسط فرايند پالتروژن می توانند پاسخگوی مناسبی به اين مسئله باشد. همچنين گاها برای افزايش استحكام فشاری و كششی ملات های سيمان يا بتن ، از الياف كوتاه كامپوزيت ها در تركيب با ملات يا بتن مورد استفاده می شود. به اين ترتيب می توان از عملكرد مناسب سازه اطمينان حاصل كرد.

کاربرد کامپوزیت در صنعت ساختمان

تقویت داخلی سازه ها

در مناطق جنوب و شمال كشور به دليل زياد بودن رطوبت و ساير مواد خورنده ، آرماتورهای فلزی بتن ، دچار پوسيدگی زود هنگام می شوند كه اين خود باعث كاهش مقاومت آرماتور و ترک برداشتن و گسيختن بتن در اثر ازدياد حجم آرماتورهای پوسيده می گردد. در چنين شرايطی آرماتور های كامپوزيتی توليد شده توسط فرايند پالتروژن می توانند پاسخگوی مناسبی به اين مسئله باشد. همچنين گاه برای افزايش استحكام فشاری و كششی ملات های سيمان يا بتن ، از الياف كوتاه كامپوزيت ها در تركيب با ملات يا بتن مورد نظر استفاده می شود. به اين ترتيب می توان از عملكرد مناسب سازه اطمينان حاصل كرد.

 

مشاوره هدفمند!

در این بخش کاربرد کامپوزیت در صنعت ساختمان را مورد بررسی قرار دادیم تا راحت تر بتوانید برای این امر اقدام فرمایید. توجه داشته باشید که پیش از هر اقدامی از فرد با تجربه ای در این زمینه کمک بگیرید تا بعد ها دچار مشکلاتی نشوید! ما در دیساتک متخصصانی را گرد هم آورده ایم که درباره سرمایه گذاری در شیراز و ایمنی در ساخت و ساز به شما عزیزان مشاوره رایگان ارائه خواهند داد تا با آگاهی کامل برای چنین امری اقدام کنید. هم اکنون می توانید از طریق فرم زیر با ما تماس حاصل فرمایید.

  نام شما (الزامی)

  شماره تماس (الزامی)

  موضوع مشاوره

   

  بروزرسانی : 26 دی 1401

  Write a Message

  Your email address will not be published.

  Related Posts

  Enter your keyword