تعیین سهم شرکا در قرارداد مشارکت در ساخت

تعیین سهم شرکا در قرارداد مشارکت در ساخت

تعیین سهم شرکا در قرارداد مشارکت در ساخت

تعیین سهم شرکا در قرارداد مشارکت در ساخت

تعیین سهم شرکا در قرارداد مشارکت در ساخت

قدرالسهم و میزان سود مالک زمین و سازنده ( دو طرف قرارداد ) روی چه اصولی محاسبه می‌ شود؟

تعیین سهم شرکا در قرارداد مشارکت ساخت. برای تعیین میزان سهم هر کدام از طرفین قرارداد اصول رایجی وجود دارد که در ادامه با آن‌ها آشنا می‌شویم. البته نوسانات بازار مسکن و تزلزل قیمت‌ها، باعث می‌شود .خیلی از افراد هنگام عقد قرارداد مشارکت در ساخت با ابهام و تردید مواجه شوند. در هر حال، در حالت عادی مبنای قیمت را بر وضعیت روز قرار می‌دهند.

با توجه به این اصل ، اگر میانگین قیمت هر مترمربع آپارتمان نوساز در منطقه‌ای که قرار است .مشارکت در ساخت آن‌جا انجام شود تا چهار میلیون و پانصد هزار تومان باشد.. معمولاً تقسیم سود به صورت برابر (۵۰-۵۰) انجام می‌شود. در غیر این صورت و اگر متوسط قیمت هر مترمربع آپارتمان نوساز در آن منطقه بین ۴.۵ میلیون تا ۵.۵ میلیون تومان باشد، میزان سود تغییر کرده و سهم مالک زمین ۵۵ درصد و سهم سازنده ۴۵ درصد محاسبه می‌ شود. ناگفته نماند ؛ اگر از مزایای مشارکت در ساخت در شیراز یا خرید آپارتمان در شیراز مطلع نیستید ، هم اکنون با متخصصان ما در دیساتک تماس حاصل فرمایید و از مشاوره رایگان بهره مند شوید! یکبا برای همیشه اعتماد خود را به ما بسپارید..
البته در حال حاضر و با توجه به قیمت مسکن ، دیگر در کمتر منطقه‌ ای شاهد قیمت‌ های زیر ۵ میلیون تومان برای هر مترمربع آپارتمان نوساز هستیم. در این حالت به غیر از تعیین فرمول مشارکت به صورت ۶۰-۴۰ درصدی، مبلغی نیز تحت عنوان «بلاعوض» محاسبه می‌ شود. این مبلغ در ابتدای فرآیند مشارکت از طرف سازنده به مالک پرداخت می‌شود که وی بتواند در طول زمان ساخت و آماده‌سازی بنای جدید، در منزل دیگری ساکن شود.

تعیین سهم شرکا در قرارداد مشارکت در ساخت

میزان وجه «بلاعوض» بر چه مبنایی محاسبه می‌ شود؟

مبلغ «بلاعوض» معمولا به صورت توافقی تعیین می‌ شود و قانون خاصی دربارۀ آن وجود ندارد. اما عرفی که برای آن وجود دارد به این شرح است : تعیین مبلغ یک میلیون تومان به ازای هر متر مربع مساحت خانۀ کلنگی در منطقه‌ ای که قیمت هر متر مربع آپارتمان نوساز آن بیش از شش میلیون و  پانصد هزار تومان است. در باقی مناطق که قیمت هر مترمربع آپارتمان نوساز کمتر از این مبلغ است، وجه بلاعوض متغیر بوده و با توافق طرفین تعیین می‌ شود.

 

آیا برای محاسبۀ بلاعوض سهم شرکا در قرارداد ساخت به غیر از عرف بازار، فرمول دیگری هم وجود دارد؟

بله. شما می‌توانید با استفاده از فرمول ریاضی زیر میزان سهم مشارکت را محاسبه کنید :

R = A% × D – G% × M
کل ارزش ملک    = M
قدرالسهم سازنده  = G 
کل هزینه ساخت   = D
قدرالسهم مالک    = A 
مقداربلاعوض     = R

تعیین سهم شرکا در قرارداد مشارکت ساخت با مثال :

ملکی به ارزش دو و نیم میلیارد  تومان که هزینه ساخت آن یک میلیارد و صد میلیون تومان  برآورد گردیده و نسبت سهم سازنده و مالک بترتیب ۴۰% و ۶۰% است.

۲.۵۰۰.۰۰۰.۰۰۰ × ۴۰% – ۱.۱۰۰.۰۰۰.۰۰۰ × ۶۰% = ۳۴۰.۰۰۰.۰۰۰

همانطور که ‌می‌ بینید مبلغی معادل سیصد و چهل میلیون تومان باید از طرف سازنده بابت مابه‌التفاوت ساخت و به صورت بلاعوض  به مالک پرداخت گردد. به زبان ساده‌تر می‌توانیم بگوییم مالک بخشی از  ملک خود را به سازنده می‌فروشد و سازنده به عوض مبلغ معامله، سهم مالک را می‌سازد و وجه تفاوت آن را نقد پرداخت می‌کند.

تعیین سهم شرکا در قرارداد مشارکت ساخت:

 

در زمینۀ میزان وجه «بلاعوض» چند نکته را به یاد داشته باشید

  • اگر میزان وجه بلاعوض منفی باشد، باید قدرالسهم مالک کمتر شود.
  • اعتبار سازنده نیز می‌تواند در محاسبه بلاعوض در مشارکت در ساخت تاثیر داشته باشد؛ زیرا سازنده‌های معتبر و خوش‌نام معمولا وجه کمتری بابت بلاعوض پرداخت می‌کنند.
  • معمولا مالک در همان ملکی ساکن است که قرار است تخریب شود. به همین دلیل، ابتدای پروژه سازنده وجهی را در اختیار مالک قرار می‌دهد که بتواند تا پایان عملیات ساخت برای خود مسکنی تهیه کند. به این وجه، بلاعوض گفته می‌شود.

 

بروزرسانی : 1401/12/20

نوشتن یک پیام

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مرتبط

کلمات کلیدی را وارد نمایید