تفاوت تراس و بالکن

تفاوت تراس و بالکن

تفاوت تراس و بالکن

تفاوت تراس و بالکن

در این قسمت از دیساتک قصد داریم که تفاوت تراس و بالکن را بررسی نماییم و ویژگی های اصلی هر کدام را به شما معرفی کنیم. در حقیقت ، تراس ها و بالکن ها راه دسترسی صاحب خانه به محیط بیرونی می باشد که اضافه کردن این دو مورد به ساختمان یا منزل شما ، زیبایی دو چندانی را به آن ها می بخشد. با اینکه این دو شباهت های بسیاری با یکدیگر دارند اما اغلب افراد آن ها را با هم اشتباه می گیرند و از جزئیات هر کدام مطلع نیستند. ناگفته نماند ؛ اگر قصد مشارکت در ساخت در شیراز را دارید می توانید با متخصصان ما تماس حاصل فرمایید و از مزایای مشاوره رایگان بهره مند شوید. در ادامه تفاوت تراس و بالکن را مورد بررسی قرار خواهیم داد ، با ما همراه باشید.

تفاوت تراس و بالکن

تراس چیست؟

پیش از اینکه به مزایا و تفاوت های این دو مورد بپردازیم باید یک ماهیت کلی از آن ها داشته باشید. تراس از کلمه لاتین به معنای ( زمین ) ریشه گرفته و همانطور که از معنی آن مشخص است تراس نزدیک به سطح زمین قرار دارد و بر روی طبقه اول ساخته می‌ شود. تراس ، فضایی مسطح و بزرگ است که در مقابل بخش فوقانی خانه قرار می‌ گیرد و فضای بیرونی خانه را افزایش می دهد. باید بدانید که در گذشته به این فضا ایوان گفته میشد که در ایران متعلق به دوران اشکانیان بوده و قدمتی چند صدساله دارند. دلیل اصلی ساخت ایوان‌ ها این بوده که از نفوذ گرد و خاک به خانه جلوگیری نماید.

در زمان‌ های قدیم از این فضا برای نشستن و آویزان کردن رخت‌ ها استفاده میشد ، هر چند هنوز نیز همین کاربرد را دارد. خانه‌ های قدیمی و ویلایی اکثرا دارای تراس بوده اند و در فصل تابستان بیشترین کاربرد را داشته است. تراس‌ ها محلی برای صرف نهار و شام در فصل تابستان بوده و باعث دلبازتر نشان دادن خانه‌ ها میشده است. تراس‌ علاوه بر کاربردی بودن به زیبایی خانه نیز می‌ افزاید. به تراس پاتیو نیز گفته می‌شود ، هر چند تراس با پاتیو متفاوت است.

 

بالکن چیست؟

کلمه بالکن یک کلمه ایتالیایی به معنای ( پنجره بزرگ ) است که سکوهای مسقفی هستند که در آپارتمان‌ ها قرار دارند. بالکن‌ ها می‌ توانند به صورت نیمه پوشیده و یا کاملا پوشیده باشند و در برابر آب و هوا از شما محافظت می‌ کنند تا بتوانید به طور کامل از فضای بیرونی لذت ببرید. برخلاف تراس ، بالکن کوچک تر است و فقط از طریق اتاقی که به آن‌ ها متصل است ، قابلیت دسترسی دارد. از بالکن ها می‌ توان به عنوان محل کوچکی برای نشستن و همچنین یک باغچه کوچک استفاده کرد.

در آپارتمان‌ ها و هتل‌ ها از بالکن استفاده می‌ شود تا دسترسی افراد به فضای بیرون آسان باشد. بالکن‌ ها می ‌توانند به صورت شیشه‌ ای یا با مصالح ساختمانی مثل آجر و بتن ساخته شوند. همچنین می‌ توانند گاهی به صورت سه طرفه و دو طرفه ساخته شوند که این یعنی می‌ توانند از دو طرف یا سه طرف به فضای بیرونی اشراف داشته باشند. در دکوراسیون امروزی برای محافظت و حفظ امنیت در بالکن ، از نرده ، دیوار نیمه کوتاه و شیشه استفاده می‌ شود.

تفاوت تراس و بالکن

اندازه تراس و بالکن

تراس از بالکن بزرگ‌ تر است و به دلیل همین بزرگی کاربرد متفاوت تر دارد. تراس‌ ها به دلیل داشتن فضای بیشتر برای دورهمی و مهمانی مناسب هستند. در حالی که بالکن‌ ها فضای کوچک‌ تر و محدودتری دارند. از طرفی دیگر از بالکن‌ ها می‌ توان برای صرف یک شام دو نفره یا یک گفتگوی دوستانه دو نفره استفاده کرد. همچنین بالکن ها مکان خوبی برای نگاه کردن به نمای کلی شهر است. از بالکن ها می‌ توان جهت نگهداری برخی وسایل که در خانه فضای مناسبی برای نگهداری از آن نیست نیز استفاده نمود.

همچنین بالکن‌ ها به دلیل اینکه کوچک‌ هستند به عنوان بخش مجزا از خانه محاسبه نمی‌ شوند و مساحت آن‌ ها همراه با مساحت هر اتاق شمرده می‌ شود. اما فضای تراس به این صورت نیست و به عنوان یک بخش مجزا در نظر گرفته می‌ شود.

 

موقعیت قرارگیری بالکن و تراس

اصلی ترین تفاوت بین تراس و بالکن این است که تراس در طبقه اول قرار دارد اما از سطح زمین فاصله دارد. از طرفی دیگر بالکن در طبقه دوم و بالاتر قرار دارد و در ساختمان‌ های مدرن هر طبقه در مقابل فضای اتاق‌ ها و حال یک بالکن دارد. بالکن‌ ها می‌ توانند در هر طبقه‌ ای از یک آپارتمان ساخته شوند و معمولا در این نوع بالکن‌ ها گل‌ کاری می‌ شود و فضای زیبایی به نمای کلی آپارتمان‌ ها می‌ بخشد.

تفاوت تراس و بالکن

ساختار

تراس به تنهایی یک ساختار جدا در نظر گرفته می‌ شود اما می‌ تواند به یک ساختمان متصل شود. اما بالکن‌ ها همیشه به یک فضای داخلی متصل هستند و ساختاری جدا محسوب نمی‌ شوند. نکته مهم‌ درباره تفاوت بالکن و تراس این است که شما نمی‌ توانید از طریق یک بالکن به بالکن دیگر یا اتاق دیگر راه پیدا کنید و تنها راه ورود و خروج از بالکنی از طریق همان اتاقی است که به آن متصل شده است. بالکن می‌ توانند راه خوبی جهت تعویض فضای هر اتاق محسوب می‌ شوند و نسبت به پنجره از فضای دلباز تری برخوردار هستند.

 

مشاوره هدفمند!

در این بخش تفاوت تراس و بالکن را مورد بررسی قرار دادیم تا راحت تر بتوانید برای این امر اقدام فرمایید. توجه داشته باشید که پیش از هر اقدامی از فرد با تجربه ای در این زمینه کمک بگیرید تا بعد ها دچار مشکلاتی نشوید! ما در دیساتک متخصصانی را گرد هم آورده ایم که درباره سرمایه گذاری در شیراز و ایمنی در ساخت و ساز به شما عزیزان مشاوره رایگان ارائه خواهند داد تا با آگاهی کامل برای چنین امری اقدام کنید. هم اکنون می توانید از طریق فرم زیر با ما تماس حاصل فرمایید.

  نام شما (الزامی)

  شماره تماس (الزامی)

  موضوع مشاوره

   

  بروزرسانی : 28 دی 1401

  Write a Message

  Your email address will not be published.

  Related Posts

  Enter your keyword