تاثیر سیمان بر مقاومت بتن

تاثیر سیمان بر مقاومت بتن

تاثیر سیمان بر مقاومت بتن

تاثیر سیمان بر مقاومت بتن

یکی از اصلی ترین متریال هایی که در ساخت و ساز استفاده می شود ، بتن و فرآورده های بتنی است که قصد داریم تاثیر سیمان بر مقاومت بتن را به شما عزیزان ارائه دهیم. بتن برای اینکه استحکام لازم را به ساختمان بدهد به روش های متفاوتی عمل خواهد کرد. به عنوان مثال این متریال باید بتواند نیروهایی که به سازه وارد می شود را به زمین انتقال دهد و همچنین باید از توانایی و قدرت خوبی در برابر تحمل نیروهای فشار داشته باشد. حال برای اینکه بتوان این خواص را از بتن انتظار داشت باید اصول و قواعد تولید یک بتن با کیفیت را دانست و به اهمیت موادی که برای ساخت بتن استفاده می‌ شود نیز توجه کرد. از جمله مهم‌ ترین موادی که در ساخت بتن با کیفیت ، نقش اساسی و مهمی دارد سیمان است. اگر از مزایای مشارکت در ساخت در شیراز مطلع نیستید ، هم اکنون با متخصصان دیساتک تماس حاصل فرمایید و از مشاوره رایکان بهره مند شوید! در ادامه تاثیر سیمان بر مقاومت بتن را مورد بررسی قرار خواهیم داد ، با ما همراه باشید..

تاثیر سیمان بر مقاومت بتن

مقاومت فشار بتن با نوع سیمان

پیش از اینکه به صحبت در مورد تاثیر سیمان بر مقاومت فشاری بتن ادامه دهیم ، لازم است ابتدا با ماهیت مقاومت فشار آشنایی پیدا کنید و سپس به سراغ مبحث اصلی این بخش برویم. مقاومت فشاری به توانایی یک ماده مانند سیمان در مقابله با تنش‌ ها و عدم ایجاد شکستگی در آنها گفته می‌ شود. گاهی اوقات نوع سیمان به کار برده شده در ساخت بتن حتی قبل از آنکه سیمان در سازه مورد استفاده قرار گیر د، ممکن است دچار ترک شود.

میزان مقاومت فشاری بتن در مقابل مقاومت آن در برابر شکست در نظر گرفته شده و تعریفی که برای آن ارائه شده ، درجه گسیختگی می‌ باشد. حال که با مقاومت فشاری بتن آشنا شدیم وقت آن است که بگوییم که رابطه سیمان با بتن چیست و این ماده چگونه می‌ تواند بر روی افزایش مقاومت آن تاثیر داشته باشد. قانونی که در مورد جامدات وجود دارد آن است که بین تخلخل جامدات و مقاومتی که دارند یک رابطه معکوس برقرار می‌ باشد. این جمله به این معنا است که هر چه تخلخل و یا حجم هوایی که داخل سنگدانه‌ ها وجود دارد بیشتر باشد ، مقاومت آن کاهش پیدا خواهد کرد. با این تعریف ، مشخص است که میزان تخلخل نیز بر مقاومت فشاری تاثیرگذار است.

موضوع دیگری که بر میزان تخلخل و ناحیه انتقال دارد ، نسبت آب مصرف‌ شده در مقابل نسبت سیمان مصرف‌ شده است. میزان آب به صورت مستقیم بر مقاومت فشاری بتن تاثیر دارد و این نکته نیز باید در نظر گرفته شود. در کنار این مواردی که ذکر شد ، فاکتورهایی نظیر مواد افزودنی ، نوع تنش‌ های وارد شده ، رطوبت ، عمل آوری و تراکم بتن ، کانی‌ های سنگدانه و اندازه آن ها ، سرعت بارگذاری و شکل و ابعاد نمونه از دیگر مواردی است که بر مقاومت فشاری بتن تاثیر دارد.

تاثیر سیمان بر مقاومت بتن

مقاومت فشاری بتن را چگونه اندازه می‌گیرند؟

مقاومت فشاری بتن را بدون هیچگونه دشواری می‌ توان اندازه‌ گیری کرد. با به دست آوردن مقاومت فشاری بتن اطلاعات دیگری را نیز می‌ توان به دست آورد که شامل مقاومت بتن در مقابل عوامل و شرایط جوی ، میزان نفوذپذیری ، ضد رطوبت بودن و مدول ارتجاعی است. از آن جایی که مقاومت فشاری بتن از سایر مقاومت‌های آن بیشتر می‌ باشد به همین دلیل بتن باید با توجه به مقاومت فشاری آن تولید شود.

همان طوری که در خطوط بالایی به آن اشاره کردیم ، تخلخل سیمان به شدت بر مقاومت فشاری بتن تاثیر دارد. معمولا نوع سیمان‌ های موجود در بازار درجه‌ های متفاوتی از تخلخل را نشان داده و به همین علت مقاومت فشاری بتن نیز به شدت تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. این تاثیرات هم می‌ توانند به صورت منفی خود را نشان دهند و هم به صورت مثبت.

تاثیر سیمان بر مقاومت بتن

آیا وجود ناخالصی می‌ تواند بر مقاومت فشاری تاثیر داشته باشد؟

موضوعی که در مورد آماده‌ سازی بتن باید مورد توجه قرار داده شود این است که گاهی اوقات سیمان‌هایی که در ساخت بتن به کار برده می‌شوند، کاملا خالص نبوده و گاهی اوقات ممکن است ناخالصی‌ هایی در آن وجود داشته باشد. سوال مهمی که در اینجا مطرح می‌ شود این است که آیا این ناخالصی‌ ها می‌‌ توانند میزان مقاومت فشاری تن را تحت تاثیر خود قرار دهند یا خیر؟ ناخالصی‌ هایی که شاید در سیمان وجود داشته باشد باعث ایجاد یک تاثیر منفی برای مقاومت فشاری بتن خواهد شد. این ناخالصی‌ ها در حین دوران گیرش بتن نیز می‌ توانند در سطح بتن شوره ایجاد کرده و باعث خوردگی میلگرد هایی شود که داخل بتن به کار برده شده است.

البته ناخالصی‌ هایی که ممکن است وارد بتن شود تنها از ناحیه سیمان نخواهد بود و حتی آب نیز ممکن است باعث اضافه شده ناخالصی به بتن شود. در مورد آب استفاده شده در ساخت بتن و میزان املاحی که در آن وجود دارد نیز اظهار نظرهای متفاوتی وجود دارد. معمولا نمی‌ توان به صورت قطعی عنوان کرد که آب‌های غیر آشامیدنی ، همان طوری که برای بدن مناسب نیستند ، برای ساخت بتن نیز مناسب به نظر نخواهند آمد. برای آنکه بتوان متوجه شد آبی که برای ساخت بتن مورد استفاده قرار می‌ گیرد ، برای این امر مناسب هست یا خیر، باید آزمایش آب و بررسی آن از نظر کیفی انجام شود تا به این موضوع پی برد.

 

مشاوره هدفمند!

در این بخش تاثیر سیمان بر مقاومت بتن را مورد بررسی قرار دادیم تا بتوانید با خیال راحت برای این امر اقدام نمایید. توجه داشته باشید که پیش از هر اقدامی از فرد با تجربه ای در این زمینه کمک بگیرید تا بعد ها دچار مشکلاتی نشوید! ما در دیساتک متخصصانی را گرد هم آورده ایم که درباره سرمایه گذاری در شیراز و ایمنی در ساخت و ساز به شما عزیزان مشاوره رایگان ارائه خواهند داد تا با آگاهی کامل برای چنین امری اقدام کنید. هم اکنون می توانید از طریق فرم زیر با ما تماس حاصل فرمایید.

  نام شما (الزامی)

  شماره تماس (الزامی)

  موضوع مشاوره

  Write a Message

  Your email address will not be published.

  Related Posts

  Enter your keyword