چگونه نمای ساختمان را تمیز کنیم؟

چگونه نمای ساختمان را تمیز کنیم؟

چگونه نمای ساختمان را تمیز کنیم؟

چگونه نمای ساختمان را تمیز کنیم؟

آیا این سوال برای شما هم پیش آمده است که چگونه نمای ساختمان را تمیز کنیم؟ امروزه اکثر افراد به ساختمان و نمای بیرونی و حتی داخلی آن اهمیت بسیاری می‌ دهند. تمیز کردن نمای ساختمان نیز یکی از مواردیست که در ظاهر ملک تاثیر بسزایی دارد و باید به آن توجه داشته باشید. اما کدام روش‌ های تمیز کردن به اندازه کافی قوی هستند که می‌ توانند آلودگی و لکه را پاک کنند ، در حالی که از ایمنی کافی برای محافظت از قسمت‌ های ظریف ساختمان برخوردار هستند؟ آیا می‌ توانیم از روش‌ های یکسان در کل نما استفاده کنیم یا اینکه آجر ها به طور متفاوتی از سنگ و سایر قسمت‌ های خارجی تمیز می‌ شوند؟

حق با شماست که نگران انتخاب روش‌ های تمیز کاری صحیح ساختمان خود هستید زیرا رفتار نادرست می‌ تواند بر روی ساختمان تاثیر منفی بگذارد و به عناصر ظریف آن آسیب دائمی برساند. انواع مختلف نما با متریال‌ های متفاوت قطعا به انواع روش‌ های مختلفی برای تمیز کاری نیاز دارد ، اما حتی روش صحیح نظافت نیز در صورت عدم اجرای صحیح می تواند آسیب جدی به نما وارد کند. به همین ترتیب ، آلودگی مانند دوده به پاک کننده‌ های متفاوتی نسبت به لکه‌ های روغن یا خراشیدگی نیاز دارند. به عنوان یک قاعده کلی ، در صورت امکان باید به روشی ملایم و با احتیاط این کار انجام شود تا آسیبی به نما وارد نشود. همچنین کیفیت مصالح دیساتک به گونه می باشد که به دشواری می توان به آن آسیب وارد کرد. با ما همراه باشید تا از روش های پاکسازی نما مطلع شوید..

چگونه نمای ساختمان را تمیز کنیم؟

نظافت نما

به طور کلی ، تمیز کردن نما روشی است که باعث می‌ شود نمای بیرونی ساختمان از خاک ، آلودگی ، لکه‌ ها و دود ها پاک شود. نما معمولا به قسمت جلوی ساختمانی که ورودی در آن قرار دارد ، اشاره دارد. برخی از مشهور ترین مصالح مورد استفاده در نمای ساختمان شامل : شیشه ، سنگ و چوب ، انواع کامپوزیت و … است. گر چه برخی از خصوصیات ممکن است نماهای ساخته شده از فلزات مانند فولاد ضد زنگ یا آلومینیوم داشته باشند.

دلایل مختلفی وجود دارد که باعث می‌ شود نمای ساختمان کثیف به نظر برسد. به عنوان مثال : با گذشت زمان آلاینده‌ های هوا باعث آلودگی نما خواهند شد و نیاز به پاکسازی دارند. این آلودگی ها می‌ تواند منجر به محو شدن رنگ نما شود که در نمای کلی ساختمان تاثیر می‌ گذارد. اما گاهی با انتخاب متریال مناسب برای نمای ساختمان ، دیگر نیازی به نظافت یا تمیز کاری نما پس از گذشت سال‌ ها نخواهد بو!. روش تمیز کردن نما به موادی که از آن ساخته شده بستگی خواهد داشت. تجهیزات و محلول‌ های استفاده شده مخصوص نوع مواد خواهد بود تا اطمینان حاصل شود که در طی فرآیند تمیز کردن آسیبی وارد نمی‌ شود. موقعیت و عملکرد ساختمان نیز می‌ تواند نحوه پاکسازی نما را تعیین کند.

چگونه نمای ساختمان را تمیز کنیم؟

پاکسازی نما با آب

این روش ، مناسب بیشتر نماها با متریال‌ های متفاوت به خصوص نمای خشک است. سه نوع روش تمیز کردن نما بر پایه آب وجود دارد : شستشوی تحت فشار ، خیساندن و شستشوی بخار یا فشار گرم. روش‌ های مبتنی بر آب که به درستی اعمال می‌ شوند ، کمترین تهاجم در نظافت نما و یک روش محافظه کارانه برای شروع کار است ، به ویژه هنگام برخورد با خاک و آلودگی معمول.
متداول‌ ترین روش مبتنی بر آب ، شستشوی تحت فشار است که در آن یک اسپری فشار کم تا متوسط بر روی سطح ساختمان اعمال می‌ شود. فشار آب معمولا کم شروع می‌ شود و در صورت لزوم افزایش می‌ یابد و به دنبال آن مسواک زدن با برس طبیعی یا مصنوعی برای مناطق با آلودگی بیشتر دقیق انجام می‌ شود.

گاهی اوقات یک شوینده غیر یونی ساخته شده از ترکیبات آلی مصنوعی به آب اضافه می‌ شود تا آلودگی‌ های پایه روغن را از روی سطوح پاک کند. هنگام تمیز کردن بر پایه آب نباید از صابون و سایر مواد شوینده خانگی استفاده شود ، زیرا می‌ تواند بقایای قابل مشاهده‌ ای برروی نما برجای بگذارد.

 

عوامل شیمیایی در تمیز کاری نما 

پاک کننده‌ های شیمیایی در از بین بردن آلودگی موثر هستند و بر خلاف روش مبتنی بر آب، می‌توان از آنها برای از بین بردن رنگ‌ ها ، پوشش‌ ها ، لکه‌ های فلزی و دیوارنویسی‌ ها نیز استفاده کرد. پاک کننده‌ های مبتنی بر اسید بر روی آجر های لعاب‌ دار و سفال ، سنگ چدن ، بتن ، گرانیت و بیشتر ماسه سنگ‌ ها موثر هستند. پاک کننده‌ های قلیایی بهتر است در سنگ نما های حساس به اسید مانند : سنگ آهک ، سنگ مرمر،  گرانیت صیقلی و ماسه سنگ‌ های آهکی استفاده شوند. هر دو نوع پاک کننده‌ های شیمیایی روی سطح مرطوب اسپری یا مسواک زده می‌ شوند و برای مدت زمان مشخصی می‌ مانند که بسته به ماده شوینده خاص متفاوت است ، معمولا مدت زمان قلیایی بیشتر از پاک کننده‌ های اسیدی است.

چگونه نمای ساختمان را تمیز کنیم؟

تمیز کاری نما بهتر است در هوای گرم و پس از اتمام تعمیرات خارجی انجام شود

اگر ساختمان شما در حال برنامه‌ ریزی برای یک بازسازی بزرگ خارجی است ، هیئت مدیره باید قبل از تمیز کردن نما منتظر بماند تا این کار به پایان برسد. آب حاصل از اسپری و شلنگ می‌ تواند از طریق آجرهای ترک خورده یا از بین رفته و اتصالات خراب شده ملات وارد ساختمان شود و در نهایت زنگ زدگی تکیه‌گاه‌های فولادی و فلزی پارتیشن‌ بندی شود. با این حال ، اگر ساختمان عمدتا از وضعیت مطلوبی برخوردار باشد ، شستشوی آب در نمای ساختمان می‌ تواند باعث ایجاد ترک‌ هایی در خط مو و سایر نقص‌ های کوچک شود ، همچنین باعث از بین بردن ملات شل از مفاصل شده و جهت‌ دهی آن را آسان‌ تر می‌ کند.

 

مشاوره هدفمند!

در این بخش به سوال چگونه نمای ساختمان را تمیز کنیم؟ پاسخ دادیم تا راحت تر بتوانید برای این امر اقدام فرمایید. توجه داشته باشید که پیش از هر اقدامی از فرد با تجربه ای در این زمینه کمک بگیرید و به متخصصان پروژه خود را تحویل دهید تا بعد ها دچار مشکلاتی نشوید! ما در دیساتک متخصصانی را گرد هم آورده ایم که درباره سرمایه گذاری در شیراز و ایمنی در ساخت و ساز به شما عزیزان مشاوره رایگان ارائه خواهند داد تا با آگاهی کامل برای چنین امری اقدام کنید. هم اکنون می توانید از طریق فرم زیر با ما تماس حاصل فرمایید.

  نام شما (الزامی)

  شماره تماس (الزامی)

  موضوع مشاوره

   

  بروزرسانی : 26 دی 1401

  Comments (4)

  1. راجع نانو هم ایکاش مینوشتید و یکم اموزش میدادید چطکری نماشویی بشه که دوباره کثیف نشه. تشکر جهان فرود

   1. ادمین مرداد 24, 1402

    سلام و درود . حتما در اولین فرصت تشکر از دیدگاه شما

  2. چون شما فنی هستید راجع به پیچ و رولپلاک سنگ نمای ساختمان هم بنویسید و راهنمایی کنید. از میهن راپل تشکر میکنم که سایت شمارو به من معرفی کرد.

   1. ادمین مهر 28, 1402

    سلام و درود چشم حتما به زودی . تشکر از حضور و دیدگاه شما. پاینده باشید

  Write a Message

  Your email address will not be published.

  Related Posts

  Enter your keyword