معماری اسلامی

معماری اسلامی

معماری اسلامی

معماری اسلامی چیست؟

تعریف معماری اولیه اسلامی، بر خلاف معماری مدرن ، به سنت‌ های ساختمانی مسلمانان اشاره دارد. علاوه بر این، معماری سنتی اسلامی در قرن هفتم آغاز شد و با توجه به اینکه حکومت اسلامی در مقطعی از اسپانیا تا شمال هند امتداد داشت، متنوع است. در این زمان، بسیاری از ساختمان ها با استفاده از سبک ساخته نمی شدند. با توجه به تنوع، معماری اسلامی را می توان به هر ساختمانی که با استفاده از ویژگی های فرهنگ اسلامی طراحی شده است، تعریف کرد.

در جهان اسلام، ساختمان هایی که با استفاده از این معماری طراحی می شوند، معمولاً سکولار هستند و می توانند هم ساختارهای عمومی و هم خصوصی باشند. با این وجود، نمونه های معمولی از این سبک معماری شامل مساجد و مدارس هستند . مقبره ها، دژها، کاخ ها و ساختمان های دولتی شهرها نمونه های دیگر هستند.

با گسترش دین اولیه اسلامی در سراسر آفریقا، آسیا و اروپا، معماری متنوع ‌تر شد و سنت‌های هنری را از فرهنگ‌های چینی، اسلاوی، هندی، ترکی و دیگر اقتباس کرد. به عنوان مثال، شکل یک طاق از شمال آفریقا تا ایران متفاوت است. با این وجود، کارکردهای مشترک، ایده آل ها و ویژگی های فیزیکی مختلف معماری یکسان باقی می مانند.

معماری اسلامی

توسعه معماری اسلامی

معماری اسلامی از سبک ‌ها، طرح‌ ها و ساخت‌ های گوناگون تشکیل شده است. الگوها و تکنیک های معماری اولیه اسلامی از دیگر سنت های ساختمانی معاصر گرفته شده است. معماران اسلامی، با این حال، آن را برای کمک به آنچه که امروزه به عنوان معماری اسلامی شناخته می‌شود، توسعه و تقویت کردند.

سبک معماری اسلامی با تکرار منظم، ساختارها و الگوهای ریتمیک مشخص می شود. برخی از ویژگی‌های بارز معماری اسلامی شامل ستون‌ ها، طاق ‌ها و پایه ‌هایی است که با ستون ‌ها و طاقچه‌ های متناوب در هم تنیده شده‌اند. ویژگی های کلیدی سبک شامل موارد زیر است:

 1. معماری مذهبی: مساجد

عبادتگاه های مردم اسلامی که در زبان عربی به مسجد معروف هستند دارای یک حیاط باز برای پذیرایی از جمعیت کثیر و یک حوض در وسط بنا برای پاکسازی آیینی است. جنبه اصلی معماری مسجد مناره است. مناره برجی است که روحانیون هنگام فراخوانی مسلمانان از آنجا می نشینند و همچنین یادآوری بصری حضور اسلام است.

مساجد جماعت یک یا چند گنبد دارند که در زبان عربی قبا نامیده می شود. این گنبدها از معماری بیزانسی گرفته شده و به طور نمادین طاق بهشت ​​را نشان می دهند. عنصر ضروری داخل مسجد محراب است، طاقچه ای در دیوار که به سمت مکه است که مسلمانان هنگام نماز روبه روی آن می ایستند.

در زمان های مختلف انواع مساجد پدید آمدند و قدیمی ترین سبک که به مسجد هیپواستایل معروف است، از خانه محمد(ص) الهام گرفته شده است. این سبک در مسجد بزرگ قیروان به بهترین شکل نشان داده شده است. این مسجد بزرگ و مستطیل شکل است که تالار بزرگی با ستون‌ها و یک «صحن» داخلی بزرگ دارد. این مسجد با تعداد زیادی از ستون ها که نمای داخلی را مشخص می کند، تعریف می شود.

در قرن یازدهم، مسجد چهار ایوانی پدید آمد. ایوان فضایی طاقدار است که از یک طرف به حیاط باز می شود.

 1. مدرسه

مدرسه یک بنای اسلامی است که در قدیم برای تدریس معارف اسلامی استفاده می شد. ترکان سلجوقی اولین مدارس را در قرن یازدهم در ایران بنا کردند. طراحی این سازه ها از نقشه های خانه های معاصر یا ویهاراهای بودایی به دست آمده است. قدیمی ترین مدرسه  مدرسه Gumushtutigin  در بصره است که قدمت آن به سال 1136 باز می گردد. دارای یک حیاط گنبدی و دو ایوان است.

مدارس گنبدی شکل، بناهای کوچک اسلامی هستند، اما آنهایی که حیاط باز دارند بزرگتر هستند و طاق‌هایی در اطراف ایوان‌های مرکزی دارند. مدارس مصر در سال 1160 توسط ارتدوکس سنی راه اندازی شد. طرح چهار ایوان به معنای مدارس مصر است، جایی که چهار ایوان نماینده چهار مکتب حقوقی ارتدکس هستند.

این طرح بعدها به کشورهای دیگر هم راه یافت مانند مدرسه مستنصریه بغداد. در مصر، مدرسه شکل غالب معماری است که در آن ساختمان‌های مذهبی طرح چهار ایوانی را اتخاذ کردند. در سال‌ های بعد مدرسه‌ها محل آموزش طلاب شدند و این سبک معماری تا امروز ادامه داشته است.

معماری اسلامی

 1. اماکن زیارتی اسلام: مانند کعبه

حج، معروف ‌ترین زیارت در اسلام، شامل آیین‌ های بسیاری است که معماری مقدس ‌ترین مکان‌های دین را شکل داده است. کعبه جایی است که زائران حتی در عصر حاضر به آنجا می روند. در زبان عربی به معنای مکعب است، ساختمانی مربع شکل که با پوشش ابریشمی و نخی پوشیده شده است. مؤمنان در صحن مسجدالحرام در اطراف کعبه اجتماع می کنند.

مسلمانان در طول مراسم طواف کعبه را به گردش در می آورند، به این امید که حجرالاسود تعبیه شده در ضلع شرقی ساختمان را لمس کنند و ببوسند. مسلمانان بر این باورند که حضرت ابراهیم و اسماعیل کعبه را ساختند.

به طور سنتی، کعبه یک ساختار مستطیلی ساده و بدون سقف بود. درب آن از سطح زمین بلند شده بود تا حرم را از نفوذ سیلاب ها حفظ کند. مسلمانان معتقدند حجرالاسود را فرشته جبرئیل به ابراهیم داده است. در طول سال ها، مکان های اطراف کعبه برای پذیرایی از تعداد فزاینده زائران گسترش یافت.

با گذشت زمان، در اطراف محوطه باز که کعبه در آن قرار دارد، ستون‌هایی ساخته شد و آثار مهمی در حرم گنجانده شد. در قرن هفدهم، کعبه را با پارچه ای سیاه به نام  کیسوا می پوشاندند که هر ساله در مراسم حج تعویض می شود.

ویژگی های معماری اسلامی

برخی از عناصر کلیدی بناهای مذهبی اسلامی شامل گنبدها، مناره‌ها، طاق ‌ها، مقرنس ‌ها، کاشی ‌های حفره‌دار و طاق‌ها است. کاشی کاری ها، گنبدها و طاق ها نشان دهنده تأثیر معماری مسیحی در معماری اسلامی است.

الف) گنبد

یک طاق مدور است که معمولاً بر روی پشت بام بنای اسلامی بنا می شود.

ب) قوس

این یک سازه متقارن حکاکی شده در بالای دهانه ای است که وزن دیوار یا سقف را تحمل می کند. از طاق ها و گنبدها برای هدایت نگاه به آسمان استفاده می شود.

ج) حیاط

حیاط آرامش و خلوت را برای نمازگزاران فراهم می کند. همچنین از این جهت ضروری است زیرا امکان روشنایی و خنک کردن هوا را فراهم می کند.

د) مناره

در مسجد ها برج های بلند و باریکی نیز دارند. اینجاست که اذان خوانده می شود. این بنا مناره نامیده می شود، در حالی که محراب طاقچه ای در دیوار مسجد است که جهت مکه را نشان می دهد. مسلمانان رو به محراب نماز می خوانند که به سمت شهر مقدس مسلمانان اشاره می کند.

ه) کاشی های هندسی

اینها قطعاتی از کاشی های ستاره ای و چند ضلعی هستند. آنها برای ایجاد الگوهای هندسی ثابت ترکیب می شوند. یکی از ویژگی های طراحی داخلی اسلامی استفاده از نقوش موزاییک هندسی است. این به ارزش های اسلامی مربوط می شود. فضای داخلی اسلیمی با کاشی های دور، نقش های رنگارنگ، با خط های پیچیده تزئین شده است.

و) مقرنس

این جزئیات عناصر تزئینی سه بعدی هستند که اغلب از قرن یازدهم استفاده می شدند. آنها لایه‌هایی از سلول‌ها هستند که مانند استالاکتیت یا لانه زنبوری تا سقف ساختمان بالا می ‌روند. وقتی نور از سطوح می تابد، ماکورنا جلوه بصری تماشایی ایجاد می کند.

پیش فروش آپارتمان بهترین انبوه سازان در شیراز ((دیساتک))

این فرصت را از دست ندهید و صاحب خانه مورد پسند خود شوید! امروزه با توجه به افزایش قیمت آپارتمان در سال های اخیر در کنار کاهش قدرت خرید مشتریان ، قراردادهای پیش فروش آپارتمان در شیراز رونق چشمگیری پیدا کرده است. حالا شاید از خود بپرسید که این فرصت برای شما چه مزایایی دارد و به چه معناست؟ در واقع پیش خرید یا پیش فروش آپارتمان در شیراز به معنای خرید یک واحد مسکونی در حین ساخت و ساز و قبل از تحویل آن به خریدار است. با پیش خرید آپارتمان ، خریدار هزینه مناسب تری را می پردازد. و هنگام تحویل ، می تواند آن را با قیمت بالایی در بازار بفروشد (( در حقیقت سرمایه خود را دو برابر کرده اید! )).

بدون نظر

 1. Alireza آبان 20, 1402

  گروه دیساتک بهترین هستید در شیراز

  1. ادمین آبان 20, 1402

   سلام و درود . تشکر از حضور و دیدگاه شما. پاینده باشید

 2. خادم آبان 20, 1402

  چه موضوع خوبی رو انتخاب کردید سپاس از شما و تیم حرفه ای شما

  1. ادمین آبان 20, 1402

   سلام و درود . تشکر از حضور و دیدگاه شما. پاینده باشید

 3. Nedw آبان 20, 1402

  معماری اسلامی یکی از سخت ترین و پر دیتیل ترین معماری ها هست عالیه

  1. ادمین آبان 20, 1402

   سلام و درود . تشکر از حضور و دیدگاه شما. پاینده باشید

 4. Ali آبان 20, 1402

  Salam karetoon kheili khobe tabrik migam

  1. ادمین آبان 20, 1402

   سلام و درود . تشکر از حضور و دیدگاه شما. پاینده باشید

 5. شقایق آبان 20, 1402

  سلام بیشتر مطالب رو خوندم واقعا عالی هستید

  1. ادمین آبان 20, 1402

   سلام و درود . تشکر از حضور و دیدگاه شما. پاینده باشید

 6. محمد آبان 20, 1402

  وبلاگ خیلی خوبی دارید موفق باشید

  1. ادمین آبان 20, 1402

   سلام و درود . تشکر از حضور و دیدگاه شما. پاینده باشید

 7. لیلا آبان 20, 1402

  الان متاسفانه این معماری رو دیگه نمی‌بینیم اجرا کنن

  1. ادمین آبان 20, 1402

   سلام و درود . تشکر از حضور و دیدگاه شما. پاینده باشید

 8. سپیده آبان 20, 1402

  ممنونم همیشه به سایتتون سر می‌زنم عالی هستید

  1. ادمین آبان 20, 1402

   سلام و درود . تشکر از حضور و دیدگاه شما. پاینده باشید

 9. بهرام آبان 20, 1402

  همیشه همینجور پرقدرت ادامه بدید👍👍

  1. ادمین آبان 20, 1402

   سلام و درود . تشکر از حضور و دیدگاه شما. پاینده باشید

نوشتن یک پیام

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مرتبط

کلمات کلیدی را وارد نمایید