دستورالعمل طراحی مسکونی

دستورالعمل طراحی مسکونی

دستورالعمل طراحی مسکونی

دستورالعمل طراحی مسکونی : هنر طراحی فضاهای منسجم

همه ما خانه ایده آل خود را داریم، درست است؟ شما باید آرزو داشته باشید که در یک خانه مجلل با مناطقی که هم از نظر زیبایی شناختی زیبا و هم مفید هستند برای یک زندگی رضایت بخش زندگی کنید. دستورالعمل طراحی مسکونی هنگام توسعه یک خانه بسیار مهم است زیرا به ایجاد مکان هایی کمک می کند که برای زندگی شاد طراحی شوند.

فضاهای مسکونی باید به گونه ای برنامه ریزی شود که نیازهای فردی هر ساکن را برآورده کند و در عین حال، مطلوبیت، راحتی و جذابیت زیبایی را نیز به حداکثر برساند. یک اتاق به خوبی برنامه ریزی شده و اجرا شده می تواند سطح زندگی افراد را بالا ببرد و کیفیت عمومی زندگی آنها را افزایش دهد. هر مکان، از ورودی تا اتاق خواب ها، باید به دقت مورد توجه قرار گیرد تا فضای زندگی منسجم و راحت ایجاد شود. در این مقاله، چند مورد از مهم‌ ترین اتاق‌ های یک خانه را مرور می‌کنیم و نمونه‌ هایی از نحوه اعمال ایده‌ های طراحی برای هر کدام را ارائه می‌کنیم.

ورودی

هم صاحبان خانه و هم میهمانان در ابتدا هنگام ورود به خانه با درب در تماس هستند. این باید به گونه ای طراحی شود که تأثیر اولیه خوشایند داشته باشد و فضای ذخیره سازی مناسبی برای وسایلی مانند کفش، ژاکت و کیف فراهم کند. برای ایجاد یک ورودی دلپذیر، به مفاهیم طراحی روشنایی، انباری و کفپوش فکر کنید.

دستورالعمل طراحی مسکونی

برای ایجاد فضایی شاد و خوشایند، ورودی باید به خوبی روشن باشد. می توان با استفاده از یک قطعه نورپردازی، مانند لوستر یا لامپ آویز، جذابیت بصری ایجاد کرد و یک نقطه کانونی ایجاد کرد. گزینه های ذخیره سازی عملی را برای تمیز و منظم نگه داشتن سرسرا، مانند جا کت، کابینت کفش، یا نیمکت ذخیره سازی در نظر بگیرید. علاوه بر این، مواد کفپوش را انتخاب کنید که به راحتی تمیز می شوند و می توانند فعالیت قابل توجهی پا را حفظ کنند، مانند لمینت، کاشی یا چوب سخت.

اتاق نشیمن

اتاق نشیمن، یکی از مهم ترین اتاق های خانه، به عنوان مرکز فعالیت هایی عمل می کند که در آن صاحبان خانه برای استراحت، سرگرمی و معاشرت با دوستان و خانواده گرد هم می آیند. بازدیدکنندگان به محض عبور از آستانه و ورود به خانه، این اتاق را می بینند. ایده های طراحی برای این فضا باید در انتخاب صندلی هایی مانند مبل و صندلی راحتی و اندازه مناسب، تعداد افراد و خواسته های آنها را در نظر بگیرد.

هال

انواع وسایل روشنایی، از جمله لامپ های زمینی، چراغ های رومیزی و چراغ های سقفی، برای برجسته کردن نور طبیعی و ایجاد فضایی گرم و دلپذیر به کار می روند. پرتاب بالش، فرش و سایر تزیینات ممکن است فضای آرامش بخشی را ایجاد کند و در عین حال رنگ، بافت و شخصیت را به مکان اضافه کند. به عنوان مثال، پنجره‌ های کف تا سقف و پرده‌های جمع شونده. کنترل میزان نور ورودی به اتاق را ممکن می‌سازد و در نتیجه محیطی دنج و دلپذیر ایجاد می‌کند.

فضای آشپزخانه

آشپزخانه جایی است که غذا در خانه درست می شود و مصرف می شود. آشپزخانه ها باید کارآمد و کاربردی، با فضای ذخیره سازی و پیشخوان زیاد و تلفیقی از عناصر طراحی مدرن و سنتی باشند. دستورالعمل های طراحی باید عناصری مانند چیدمان آشپزخانه را برای به حداکثر رساندن عملکرد و جریان به منظور ایجاد فضایی کاربردی و دلپذیر در نظر بگیرند.

“مثلث کاری” که شامل قرار دادن یخچال، سینک و اجاق گاز در یک مثلث برای ارائه یک فضای کاری کاربردی، فضای ذخیره سازی فراوان و مواد بادوام است، نشان خوبی از این موضوع است. به عنوان مثال، میز یا کفپوش های سنگی طبیعی می تواند به آشپزخانه حس روستایی بدهد، اما وسایل مدرن می توانند پخت و پز را سریعتر و آسان تر کنند. باید گزینه‌های زیادی برای ذخیره‌سازی وجود داشته باشد، مانند کمد، کشو، و فضای انباری، تا آشپزخانه مرتب و نامرتب بماند. روشنایی کار را نیز اضافه کنید، مانند چراغ های زیر کابینت یا چراغ های آویز بر روی جزیره، تا نور کافی برای پخت و پز و آماده سازی غذا فراهم شود.

دستورالعمل طراحی مسکونی

اتاق خواب

اتاق خواب یک پناهگاه آرام است که ساکنان می توانند در آن استراحت کنند و بخوابند. از آنجایی که ما زمان زیادی را در اتاق خواب خود می گذرانیم. آنها باید با فضای ذخیره سازی و نور کافی ساخته شوند تا فضایی آرام و آرام را فراهم کنند. استانداردهای طراحی باید عناصری مانند عایق صدا، پوشش پنجره ها برای حفظ حریم خصوصی و مناظر چشم انداز را برای ایجاد یک اتاق خواب آرام و کاربردی در نظر بگیرند. به عنوان مثال، پنجره‌های بزرگی که به باغ یا پارک نگاه می‌کنند. ممکن است آرامش را تقویت کنند و کرکره‌های چوبی یا پرده‌های چوبی می‌توانند حریم خصوصی را ایجاد کنند.

از طیف وسیعی از گزینه‌ های نورپردازی مانند دیوارکوب، چراغ‌های رومیزی و چراغ‌های سقفی برای ایجاد فضایی گرم و دلپذیر استفاده کنید. به راه حل های ذخیره سازی کاربردی مانند کمد یا کمد برای حفظ تمیزی و سازماندهی اتاق خواب فکر کنید.

حمام

حمام یک اتاق کاربردی است که باید به گونه ای ساخته شود که کارآمد و نگهداری آن ساده باشد. طراحی حمام باید عملکرد را در اولویت قرار دهد و در عین حال تجربه ای شبیه به اسپا را ارائه دهد. برنامه ریزی فضایی ، یا ترتیب چیدمان حمام برای به حداکثر رساندن کاربرد و جریان، باید در دستورالعمل های طراحی پوشش داده شود. برای طراحی اتاقی کاربردی و ساده برای استفاده، به این فکر کنید که توالت، دستشویی و دوش یا وان را کجا قرار دهید.

برای ایجاد حمامی که هم کاربردی و هم از نظر بصری زیبا باشد، استانداردهای دستورالعمل طراحی مسکونی باید شامل روشنایی، تهویه و انتخاب مواد باشد. به عنوان مثال، مواد گران‌قیمت مانند سنگ مرمر یا سنگ می‌توانند حس لوکس بودن را ایجاد کنند. در حالی که یک اتاق دوش با نور طبیعی فراوان و یک پارتیشن شیشه‌ای ممکن است ظاهر فضا را ایجاد کند. اگر گزینه‌های ذخیره‌ سازی کاربردی مانند روشویی، کابینت دارو یا قفسه‌بندی را اضافه کنید، تمیز و منظم نگه داشتن حمام آسان‌تر خواهد بود.

فضاهای بیرونی

مناطق خارجی را می توان طوری برنامه ریزی کرد که فضایی برای سرگرمی و استراحت فراهم کند. که به طور یکپارچه داخل و خارج خانه را به هم متصل کند. استانداردهای دستورالعمل طراحی مسکونی باید عناصری مانند انزوا، تهویه و سایه را در نظر بگیرند. به عنوان مثال، یک پاسیو یا عرشه ای که با آلاچیق یا سایبان پوشیده شده است، می تواند سایه و احساس باز بودن ایجاد کند.

دستورالعمل طراحی مسکونی

نتیجه گیری برای فضای مسکونی

برای نتیجه گیری، در بالا ذکر شد چند دستورالعمل طراحی مسکونی است که می تواند برای تولید فضاهای مسکونی دنج و نشاط آور اعمال شود. راز این است که نیازهای خاص ساکنان را درک کنیم و اجزای طراحی مناسب را برای برآورده کردن آن نیازها در بر بگیریم. رفاه و شادی ساکنان را می توان با طراحی خوب منطقه زندگی افزایش داد.

پیش فروش آپارتمان بهترین انبوه سازان در شیراز ((دیساتک))

این فرصت را از دست ندهید و صاحب خانه مورد پسند خود شوید! امروزه با توجه به افزایش قیمت آپارتمان در سال های اخیر در کنار کاهش قدرت خرید مشتریان ، قراردادهای پیش فروش آپارتمان در شیراز رونق چشمگیری پیدا کرده است. حالا شاید از خود بپرسید که این فرصت برای شما چه مزایایی دارد و به چه معناست؟ در واقع پیش خرید یا پیش فروش آپارتمان در شیراز به معنای خرید یک واحد مسکونی در حین ساخت و ساز و قبل از تحویل آن به خریدار است. با پیش خرید آپارتمان ، خریدار هزینه مناسب تری را می پردازد. و هنگام تحویل ، می تواند آن را با قیمت بالایی در بازار بفروشد (( در حقیقت سرمایه خود را دو برابر کرده اید! )).

بدون نظر

 1. فاطمه آبان 6, 1402

  هر از گاهی میام و به سایتتون سر می‌زنم واقعاً همیشه مطالب به روز و درست و حسابی دارید توی سایت

  1. ادمین آبان 6, 1402

   سلام و درود . باعث افتخار ما بوده. تشکر از حضور و دیدگاه شما. پاینده باشید

 2. حامد آبان 6, 1402

  چقد شما خوبین مرسی از سایت خوب و مطالب خفنتون

  1. ادمین آبان 6, 1402

   سلام و درود . باعث افتخار ما بوده. تشکر از حضور و دیدگاه شما. پاینده باشید

 3. لیلا آبان 6, 1402

  عالی بود مطلب ممنون

  1. ادمین آبان 6, 1402

   سلام و درود . باعث افتخار ما بوده. تشکر از حضور و دیدگاه شما. پاینده باشید

 4. بهار آبان 6, 1402

  چه مطلب جااالبی بود

  1. ادمین آبان 6, 1402

   سلام و درود . تشکر از حضور و دیدگاه شما. پاینده باشی

 5. صادق آبان 6, 1402

  موفقیت هاتون روزافزون

  1. ادمین آبان 6, 1402

   سلام و درود . تشکر از حضور و دیدگاه شما. پاینده باشی

 6. محمدعلی آبان 6, 1402

  چه نکات خوبی بود که اشاره کردین👌👌👌

  1. ادمین آبان 6, 1402

   سلام و درود . تشکر از حضور و دیدگاه شما. پاینده باشید

 7. فاطمه آبان 6, 1402

  دم شما گرم

  1. ادمین آبان 6, 1402

   سلام و درود . تشکر از حضور و دیدگاه شما. پاینده باشید

 8. کمالی آبان 6, 1402

  مطالب قبلیتون هم خوندم آفرین سایت خوبی دارین

  1. ادمین آبان 6, 1402

   سلام و درود . تشکر از حضور و دیدگاه شما. پاینده باشید

نوشتن یک پیام

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مرتبط

کلمات کلیدی را وارد نمایید