طراحی روف گاردن و اجرای آن در ساختمان

طراحی روف گاردن و اجرای آن در ساختمان

طراحی روف گاردن و اجرای آن در ساختمان

طراحی روف گاردن و اجرای آن در ساختمان

پیش از اینکه به بحث طراحی روف گاردن و اجرای آن در ساختمان بپردازیم ، باید یک ماهیت کلی از روف گاردن داشته باشید که در ادامه آن را مورد بررسی قرار داده ایم. یکی از عوامل اصلی زیباسازی پشت بام یا ساختمان طراحی یک روف گاردن جذاب می باشد. همچنین سطح کیفیت مصالح در اجرای آن بسیار مهم است که دیساتک با سال تجربه بهترین متریال ساختمان را برای شما به ارمغان آورده است. با ما همراه باشید تا از مزایای روف گاردن مطلع شوید..

 

روف گاردن چیست؟

روف گاردن (roof garden) ، به طور کلی به فضای سبز بر روی پشت بام گفته می شود که یک فضای سبز مملو از گیاهان و میز و صندلی برای نشستن می باشد. از روف گاردن می توان برای قرار دادن چند گلدان روی پشت بام استفاده کرد. انتخاب طراحی روف گاردن و اجرای آن در ساختمان بستگی به عوامل متعددی از قبیل نوع ساختمان ، تعداد طبقات ، زیر ساخت ساختمان ، شرایط آب و هوایی و … دارد. اکثرا در روف گاردن ها از چمن مصنوعی ، انواع درختان که مناسب پشت بام هستند ، گیاهان مخصوص و میز و صندلی استفاده می شود که همانطور که در ابتدا گفتیم علاوه بر زیبایی که به ساختمان شما میدهد ، پشت بام شما تبدیل به یک فضای عالی برای نشستن می شود و همچنین به زیباسازی شهر نیز کمک خواهد کرد.

طراحی روف گاردن و اجرای آن در ساختمان

مزایای داشتن روف گاردن

نکته مهم در مورد طراحی روف گاردن ساختمان این است که قبل از اجرای این روش روف گاردن باید از مقاومت ساختمان در برابر بار مرده ایجاد شده روی سقف مطلع شوید. اگر هیچ اطلاعاتی در این مورد ندارید و به ایمنی و مقاومت ساختمان خود در برابر میزان بار مرده ناشی از روف گاردن شک دارید ، بهترین راه برای ایجاد فضای سبز روی سقف ، استفاده از روش قابل حمل مدولار است!

در این روش از گلدان های مردمی و جعبه های گل برای مدیریت باغ پشت بام استفاده می شود. گلدان ها بسته به نوع مصرف می توانند یک سطح سبز گسترده یا بوته های بلند زیبا داشته باشند. در حقیقت ، تفاوت بین این روش از اصل و نسب به دو سبک قبلی ، و … از نظر ظاهری ، محصول برجسته بلکه از نظر ساختار ، سرعت ، ایمنی ، تنوع ، مدرنیته بودن و … می تواند باشد.

 

طراحی روف گاردن

در بیشتر مناطق شهری ، داشتن فضای سبز و باغچه محدود به فضاهای کوچکی از حیاط خانه شده است. اگر احساس می کنید فضای زیادی ندارید و می خواهید فضای زیبایی در خارج ساختمانتان داشته باشید مطالب زیر می تواند به شما کمک کند. شاید در فکر این باشید که فضای سبزی در پشت بام خود طراحی کنید. فضای سبز ( روف گاردن ) در پشت بام راهی مناسب برای افزایش فضای سبز در مناطق شهری می باشد که همچنین باعث استفاده ی بهینه از فضاهای بی استفاده در ساختمان می شود.

طراحی روف گاردن و اجرای آن در ساختمان

چگونگی طراحی روف گاردن

در طراحی روف گاردن ساختمان در مرحله اول ، از قوانین ساختمانی و معماری در منطقه ی خود آگاهی پیدا کنید. طراحی روف گاردن در بعضی مناطق ممنوع است و یا احتیاج به مراحل خاصی برای تاییدیه گرفتن دارد. پس بهتر است قبل از اینکه آغاز به کار و صرف هزینه و وقت خود کنید، از این شرایط اطلاع پیدا کنید.

بعضی از ساختمان ها به گونه ای طراحی شده اند که امکان تحمل اضافه وزنی را در پشت بام ندارند و بعضی دیگر ممکن است این تحمل را داشته باشد ولی مقدار این اضافه وزن محدود می باشد. یک مهندس معمار اطلاعات درستی در این مورد به شما می دهد. حتی اگر ساختمان شما توانایی تحمل وزن اضافه از طرف پشت بام را دارد، اما میزان این وزن نقش مهمی را در طراحی ایفا می کند. سعی کنید از حداقل وزن موجود در طراحی روف گاردن ساختمان استفاده کنید. از گلدان هایی با جنس پلاستیکی ، فایبرگلاس و یا فوم استفاده کنید و استفاده از گلدانهای سنگی را به حداقل برسانید. برای پرکردن گلدان هایتان به جای استفاده از خاک رس، از خاک های سبک استفاده کنید.

کلام آخر

در نظر داشته باشید که باغچه در پشت بام در معرض باد بیشتر نسبت به باغچه های حیاط قرار دارد. بنابراین شما احتیاج به استفاده از بادشکن دارید. سعی کنید از داربست و یا بادشکن های مشبک برای روف گاردن خود استفاده کنید. بادشکنی که جریان باد را مختل می کند نسبت به نوعی که به طور کامل مانع جریان باد می شود، موثرتر است. زیرا در واقع شما نمی خواهید جریان باد را متوقف کنید بلکه سعی در کنترل آن دارید.

در مورد چگونگی آب رسانی به پشت بام خود نیز فکر کنید. باغچه شما در پشت بام تان مخصوصا در آب و هوای گرم نیاز بیشتری به آب رسانی دارند و از سویی به کارگیری سطل های بزرگ آب در پشت بام عملی و جالب نیست. در نظر بگیرید به کارگیری یک سیستم ذخیره سازی و یا داشتن سیستم آب رسانی اتوماتیک بسیار در این امر موثر است. با به خاطر داشتن این موارد ، متوجه خواهید شد که این فضاها می توانند نهایت آرامش را برای شما به ارمغان آورند.

طراحی روف گاردن و اجرای آن در ساختمان

مشاوره هدفمند!

در این بخش اصول طراحی روف گاردن و اجرای آن در ساختمان را مورد بررسی قرار دادیم تا راحت تر بتوانید برای این امر اقدام فرمایید. توجه داشته باشید که پیش از هر اقدامی از فرد با تجربه ای در این زمینه کمک بگیرید تا بعد ها دچار مشکلاتی نشوید! ما در دیساتک متخصصانی را گرد هم آورده ایم که درباره سرمایه گذاری در شیراز و ایمنی در ساخت و ساز به شما عزیزان مشاوره رایگان ارائه خواهند داد تا با آگاهی کامل برای چنین امری اقدام کنید. هم اکنون می توانید از طریق فرم زیر با ما تماس حاصل فرمایید.

  نام شما (الزامی)

  شماره تماس (الزامی)

  موضوع مشاوره

   

   بروزرسانی : 26 دی 1401

  Write a Message

  Your email address will not be published.

  Related Posts

  Enter your keyword