بتن خود تراز

بتن خود تراز

بتن خود تراز

بتن خود تراز چیست؟

بتن خود تراز یک سیمان اصلاح شده با پلیمر است که برای ایجاد سطوح صاف صاف با فشار بالا استفاده می شود. نیازی به حجم زیاد آب ندارد و می تواند روی هر سطح غیر قابل انعطاف از جمله چوب، کاشی و سرامیک، تخته سه لا و بتن کار کند.

دو نوع از ترکیبات خود تراز وجود دارد. بتن اکریلیک و آب پایه. بتن اکریلیک از اختلاط پودر سیمان با پلیمر اکریلیک مایع ساخته می شود.

این بتن بر پایه آب به جای مایع اکریلیک برای اختلاط از آب استفاده می کند. هر دو به صورت کیسه ای پودر حاوی ترکیبات لاتکس برای مخلوط کردن می آیند. 

روش اجرا

بتن خود تراز به صورت مایع ریخته می شود و با استفاده از ابزار اندازه گیری در محل پخش می شود. یک گذر از بتن خود تراز معمولاً 0.25 تا 1.5 اینچ ضخامت دارد. محصول نهایی صاف و مسطح است و دارای مقاومت فشاری بالاتری نسبت به کف‌های بتنی سنتی است.

بتن خود تراز

پس از اجرا، بتن را می توان با استفاده از روکش ها یا لکه ها و رنگ های بتن تزئین کرد. بتن خود تراز به دلیل مزایای زیادی که نسبت به بتن سنتی دارد، در بین معماران و صاحبان املاک محبوبیت نسبی دارد.

نصب آسان، سریع و قابل استفاده قبل یا بعد از ساخت است. همچنین بر روی کاشی، تخته سه لا یا کف بتونی، کف های صاف و مسطح ایجاد می کند. بنابراین، بتن خود تراز به کاهش موارد آسیب و هزینه های تعمیر کمک می کند.

زمان استفاده از بتن خود تراز

نصب بتن خود تراز سریع و آسان است و بنابراین کاملاً سازگار با DIY است. از بتن خود تراز برای تعمیر کف های کمی ناهموار در خانه خود استفاده کنید. برای اندازه گیری دقیق درجه ناهمواری از یک تراز استفاده کنید، سپس ترکیب را بریزید و آن را پخش کنید.

کاربردهای زیادی برای این نوع بتن وجود دارد. برای بالا بردن سطح زمین های ته نشین شده یا ترک خورده مناسب است. همچنین می توانید از آن برای صاف کردن و صاف کردن کف های ناهموار و ناهموار زیرزمین استفاده کنید.

شما همچنین می توانید از آن به عنوان یک ماده تکمیلی مستقل استفاده کنید ، به اندازه کافی بادوام برای جلوگیری از سایش و پارگی روزانه. این امر آن را برای استفاده در فروشگاه های خرده فروشی، طبقه انبارها، تاسیسات سازمانی و مکان های صنعتی مناسب می کند.

برای تزیین، لکه ها، رنگ های رنگدانه و برش های اره را اضافه کنید و برای ظاهر صیقلی تر، پولیش مکانیکی را در نظر بگیرید.

بتن خود تراز

استفاده از بتن خود تراز

با وجود مزایای آن، بتن خود تراز همیشه بهترین گزینه نیست. مواردی وجود دارد که نباید از بتن خود تراز استفاده کنید.

بدون کمک یک متخصص آموزش دیده از این بتن استفاده نکنید. این ترکیب خیلی سریع خشک می شود و قبل از اینکه شروع به سفت شدن کند، فقط یک پنجره ده تا بیست دقیقه ای از ریختن تا پخش شدن اجازه می دهد.

بتن خود تراز بهترین به عنوان یک کفپوش مستقل یا زیرسطحی برای کفپوش داخلی مناسب است. با این حال، برای کفپوش در فضای باز نامناسب است زیرا در شرایط سخت به خوبی مقاومت نمی کند.

بتن خود تراز و مخلوط پلیمری نیز روی سطوح غیر افقی به خوبی عمل نمی کند. بنابراین برای استفاده در دیوارهای عمودی نامناسب خواهد بود. همچنین برای استفاده در جاهایی که ماشین آلات سنگین یا مواد شیمیایی خشن استفاده می شود مناسب نیست.

همچنین

توصیه می شود از استفاده از بتن خود تراز در طبقات دارای آسیب سازه خودداری شود. فقط سطح را اصلاح می کند، بنابراین اگر جهت کف زیرین شکل بدی داشته باشد، مشکل دوباره رخ خواهد داد. برای جلوگیری از فرورفتن مجدد کف، قبل از اجرای تراز، تعمیرات سازه ای را انجام دهید.

این بتن نیز به دلیل زمان خشک شدن سریع و افزایش هزینه برای تعمیرات در مناطق بزرگ نامناسب است. کیسه بتنی خود تراز گرانتر از کیسه سیمان معمولی است.

در نهایت، از بتن خود تراز استفاده نکنید مگر اینکه بتوانید بلافاصله پس از اجرا آن را تمیز کنید. بتن بسیار چسبنده است و می تواند سطوح و لباس ها را لکه دار کند.

نحوه استفاده 

قبل از نصب، اطمینان از عدم آسیب ساختاری ضروری است. اگر ناهمواری به دلیل آسیب ساختاری باشد، ابتدا باید آن را برطرف کنید.

در مرحله بعد، شما باید سطح رطوبت کف بتنی را تعیین کنید. رطوبت در بتن طبیعی است، اما سطح رطوبت بالا، ترکیب تسطیح را در معرض خطر تخریب تدریجی قرار می دهد. بنابراین، دال باید برای اطمینان از اینکه سطح رطوبت در حد قابل قبول است، آزمایش شود.

این را می توان با استفاده از “تست رطوبت نسبی با استفاده از پروب های درجا” انجام داد. هنگامی که فهمیدید کف به اندازه کافی برای کار کردن مناسب است، می توانید فرآیند نصب را شروع کنید. با آماده کردن کف و پر کردن ترک ها شروع کنید، سپس پرایمر بزنید، بتن را مخلوط کنید و بگذارید خشک شود.

کف را آماده کنید

با برداشتن مبلمان، لوازم و تخته قرنیز اتاق، کف را تمیز کنید. همه چیز قابل جابجایی را بردارید تا پایان خوبی داشته باشید. پس از خالی شدن اتاق، کف را تمیز کرده و گرد و غبار را پاک کنید. برای بهترین نتیجه، ابتدا جارو کنید و سپس با جاروبرقی بکشید. سطح تمیز برای پرایمینگ آماده است.

بتن خود تراز

هر شکافی را پر کنید

برای پر کردن ترک های بزرگتر در کف بتنی از پرکننده و درزگیر استفاده کنید. برای این کار، نازل بطری پرکننده را در شکاف ها قرار دهید و به اندازه کافی فیلر را فشار دهید تا شکاف پر شود. همچنین می توانید فیلر را به داخل شکاف ها فشار دهید تا مطمئن شوید که به اندازه کافی پر شده اند.

قبل از رفتن به مرحله بعدی مطمئن شوید که تمام شکاف ها را پر کرده اید تا از هدر رفتن سطح تراز جلوگیری کنید. اجازه دهید فیلر و سیلر خشک شوند و سپس سطح را آستر کنید.

پرایمر بزنید

پس از پر شدن تمام ترک ها، از یک جارو فشاری با موهای نرم برای اعمال و پخش پرایمر استفاده کنید. از فشار رو به پایین برای پخش کامل پرایمر استفاده کنید و مطمئن شوید که آن را به داخل منافذ بتن فشار می دهید. اجازه دهید پرایمر به مدت 3-24 ساعت خشک شود.

بتن را مخلوط کنید

ترکیب تسطیح را در یک سطل بریزید و مقداری آب اضافه کنید. با استفاده از پد همزن آن را مخلوط کنید تا زمانی که به قوام مناسبی برسید. سریع کار کنید و هر بار یک کیسه را مخلوط کنید زیرا ترکیب سریع خشک می شود.

از آنجایی که شما فقط 10-20 دقیقه فرصت دارید تا ترکیب شروع به سفت شدن کند، باید با یک شریک کار کنید. یک جفت دست اضافی عالی است زیرا یک نفر می تواند ترکیب را مخلوط کند در حالی که دیگری آن را نصب می کند.

بگذارید تا خشک شود

پس از نصب ترکیب، اجازه دهید طبق دستورالعمل روی بد خشک شود. بتن خود تراز معمولاً 4 تا 24 ساعت طول می کشد تا خشک شود، بنابراین پس از 4 ساعت باید بتوانید روی آن راه بروید. حداقل 24 ساعت زمان دهید تا قبل از نصب هر کفپوش دیگر کاملا خشک شود.

بدون نظر

 1. سعید شهریور 29, 1402

  از مطالب سایتتون استفاده کردم مرسی

  1. ادمین شهریور 29, 1402

   سلام و درود . تشکر از حضور و دیدگاه شما. پاینده باشید

 2. mohammad شهریور 29, 1402

  سلام نمونه کارهای داخلی شمارو کجا میتونیم ببینیم؟

  1. ادمین شهریور 29, 1402

   سلام و درود . لطفا با شماره های زیر تماس حاصل بفرمایید. تشکر از حضور و دیدگاه شما
   989171114925+ – 989337778077+

 3. لیلا شهریور 29, 1402

  سلاام شما دکوراسیون داخلی هم انجام می‌دید؟ طراحی شده صرفاً چیدمان منظورم هست

  1. ادمین شهریور 29, 1402

   سلام و درود . لطفا با شماره های زیر تماس حاصل بفرمایید. تشکر از حضور و دیدگاه شما
   989171114925+ – 989337778077+

 4. Soraya شهریور 29, 1402

  ممنون از سایت خوبتون

  1. ادمین شهریور 29, 1402

   سلام و درود . تشکر از حضور و دیدگاه شما. پاینده باشید

 5. وحید شهریور 29, 1402

  چه موضوع متفاوتی بود

  1. ادمین شهریور 29, 1402

   سلام و درود . تشکر از حضور و دیدگاه شما. پاینده باشید

 6. بهرام شهریور 29, 1402

  عالیه این موضوع ممنون از توضیحاتتون

  1. ادمین شهریور 29, 1402

   سلام و درود . تشکر از حضور و دیدگاه شما. پاینده باشید

 7. ستاره شهریور 29, 1402

  خیلی خوب بود

  1. ادمین شهریور 29, 1402

   سلام و درود . تشکر از حضور و دیدگاه شما. پاینده باشید

 8. سید علی شهریور 29, 1402

  سلام مطلب بسیار عالی بود ممنون از شما

  1. ادمین شهریور 29, 1402

   سلام و درود . تشکر از حضور و دیدگاه شما. پاینده باشید

 9. محمد شهریور 29, 1402

  سلام برای مسکونی هم استفاده میشه این نوع بتن؟

  1. ادمین شهریور 29, 1402

   سلام و درود . بله استفاده میکنند.
   تشکر از حضور و دیدگاه شما. پاینده باشید

نوشتن یک پیام

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مرتبط

کلمات کلیدی را وارد نمایید