مشارکت در ساخت

مشارکت در ساخت مشارکت در ساخت مشارکت در ساخت

مشارکت در ساخت

مشارکت در ساخت، نوعی روش اجرای پروژه های ساختمانی است که در یک طرف آن مالک یا مالکین یک زمین یا ملک کلنگی و در طرف دیگر آن سازنده پروژه قرار دارد. سرمایه پروژه، زمین (به عنوان آورده مالک) و نقدینگی (به عنوان آورده سازنده) است. در پایان پروژه، هر یک از طرفین، سهم خود را از پروژه احداث شده متناسب با شرایط مشارکت برداشت می کنند.

تعهدات سازنده و مشارکت در ساخت

سازنده نیز در قبال زمین و ساختمانی که در دست می‌گیرد تعهداتی نیز بر عهده دارد که مهم‌ترین این تعهدات را می توان به:

  • تعهد به پرداخت هزینه ‌های ساختمانی و اداری ای که پروژه به همراه دارد
  • سازنده مبلغی را طی مراحل ساخت به‌عنوان اجاره‌بها به مالک زمین، پرداخت می کند.
  • هرگونه پرداخت جریمه‌، اعم از نفوذ به فضای سبز، مشکلات نظام‌مهندسی و … بر عهده‌ی سازنده (مهندس ساختمان) است.

توصیه می‌شود پیش‌فروش ساختمان‌ها تا پایان عملیات ساخت‌وساز صورت نگیرد. و اگر هم تصمیم به‌پیش‌فروش شد سازنده نسبت به سهمی که در مشارکت در ساخت‌وساز دارد پیش‌فروش را انجام دهد و حتماً با توافق کتبی از مالک پیش‌فروش انجام شود. لازم به ذکر است که پیش‌فروش تا مرحله‌ی سفت‌کاری ساختمان انجام نشود.

مزایای مشارکت در ساخت و ساز ساختمان چیست؟

  1. زیبایی ساختمان
  2. استفاده از امکانات روز
  3. افزایش سرمایه و ارزش ملک
  4. مشارکت در ساخت و کاهش هزینه ‌های تعمیر و نگهداری ساختمان و مصرف انرژی
  5. تبدیل سریع به نقدینگی

6.بازسازی بافت فرسوده شهر: یکی از مهم‌ترین فواید یا به عبارتی پیامدهای مثبت پروژه مشارکت در ساخت بازسازی یا ترمیم بافت فرسوده شهر است. درک این مطلب آنقدر آسان است که می‌توانید تنها یک لحظه خانه‌های قدیمی در محله خودتان یا در سطح شهر را تصور کنید که چه تاثیری در نمای شهری آن منطقه می‌گذارند و چه منظره بدی را ایجاد می‌کنند.

بنابراین یکی از مثبت‌ترین فواید مشارکت در ساخت این است که به راحتی این امکان را ایجاد می‌کند که یک ملک کلنگی در منطقه یا یک زمین بایر که منظره ناخوشایندی را به وجود آورده است را، به یک آپارتمان شیک و نو ساخت و خوش نما در آن منطقه تبدیل کنید.

7. افزایش استحکام بنا: مورد دیگر از فواید مشارکت در ساخت افزایش استحکام بنا است. به این صورت که همانطور که می‌دانید معمولاً اکثر بناهای کلنگی و قدیمی در کمترین حالت عمری بالا 25 سال ساخت دارند و طبیعی است که اصول مهندسی و دانش ساخت و ساخت روز به روز دستخوش تغییرات شده و مسیر پیشرفت را طی کرده است.

کلمات کلیدی را وارد نمایید