تفاوت های کفراژ و داربست

تفاوت های کفراژ و داربست

تفاوت های کفراژ و داربست

تفاوت های کفراژ و داربست

در این بخش از دیساتک قصد داریم تفاوت های کفراژ و داربست را مورد بررسی قرار دهیم تا از ویژگی های هر یک از آن ها مطلع شوید. در اسکلت بندی و ساخت و سازهای بتنی برای شکل گیری بتن و استحکام بنا ، کفراژ را مورد استفاده قرار می دهند. کفراژ شباهت بسیار زیادی از لحاظ ظاهری به داربست دارد اما کاربردهای هر یک از این سازه ها با یکدیگر متفاوت می باشد. ناگفته نماند ؛ اگر از مزایای مشارکت در ساخت در شیراز مطلع نیستید هم اکنون می توانید با متخصصان ما تماس برقرار کنید و از مشاوره رایگان بهره مند شوید!  در ادامه کاربردهای اصلی و تفاوت های کفراژ و داربست را با یکدیگر بررسی خواهیم کرد ، با ما همراه باشید..

تفاوت های کفراژ و داربست

کفراژ چیست؟

پیش از اینکه به تفاوت های این دو نوع سازه بپردازیم ، باید یک ماهیت کلی از آن ها داشته باشید. کفراژ لوله‌ های متصل به‎ هم از جنس چوب ، فلز ، بتن یا پلیمر برای حالت‌ گیری بتن و استحکام بنا است که نظر اکثر معماران را به سوی خود جلب نموده است. این سازه به‌ صورت موقت یا دائم برای ساخت ستون‌ ها ، دیوارها و سقف‌ های بتنی استفاده می‌ شود. هزینه اجرای این کفراژ ها به‌ دلیل وزن و زمانبر بودنش ، بالا است اما بدلیل شکل‌گیری بتن و افزایش ضریب ایمنی ، استفاده از آن ها توصیه می‌ شود. به همین جهت برآورد هزینه کفراژ از طریق محاسبه متراژ و قیمت متریال آن ، مانند قیمت لوله برای داربست ، قبل از بتن‌ ریزی برای سازندگان اهمیت دارد.

 

قالب بندی با کفراژ های فلزی

قالب فلزی جزو پرفروش ترین و پرطرفدارترین کفراژ‌های ساختمانی می باشد. این مدل قالب‌ بندی سرعت اجرایی بالا همراه با مزایای متعدد را داراست که فقط یک ایراد دارد. از اصلی ترین مزیت‌ های این نوع قالب‌ بندی ، می‌ توان به استحکام بالای آن در کنار طول عمر بالای سازه اشاره‌ نمود. مزیت مهم دیگر آن ، امکان استفاده مکرر از آن در پروژه‌ های مختلف همراه با زیرسازی هموار و صاف برای بتن است. تنها نکته منفی در استفاده از این نوع قالب را می‌ توان هزینه بالای تهیه آن دانست ؛ بلکه این مشکل به‌ راحتی با اجاره قالب حل می‌ شود.

 

قالب بندی با کفراژ چوبی

در این روش از طریق پلای وود (چوب‌های نئوپان یا تخته سه‌لا) قالب‌‌ بندی انجام می‌ شود. استفاده از این روش در ساخت‌ و‌ ساز مزایا و معایب مختلفی دارد. از مزایای نوع چوبی می‌ توانیم به تغییر اندازه و شکل قالب‌ ها با جابجایی پیچ و مهره‌ های آن اشاره کنیم. به دلیل وزن کمتر قالب‌ های چوبی از فلزی ، هزینه استفاده آن‌ ها در پروژه‌ ها کمتر است. همچنین بعد از کفراژ امکان استفاده از چوب‌ های قالب در قسمت‌ های دیگر ساختمان وجود دارد.

این نوع قالب‌ بندی معایبی دارد که مانع استفاده از آن در بیشتر ساخت‌ و سازها می‌ شود. از بزرگ‌ ترین ایرادهای نوع چوبی می‌ توانیم به‌ احتمال مقاومت کم چوب و تغییر حالت چوب و بتن اشاره کنیم. در بعضی مواقع به‌ دلیل یکسان نبودن سایز چوب‌ ها ، مخلوط آب و سیمان نشت پیدا می‌ کند و مقاومت بتن را پایین می‌ آورد. همچنین اگر از چوب یا تخته مقاوم در این قالب استفاده نشود ، سطح زیر بتن ناهموار می‌ شود.

تفاوت های کفراژ و داربست

کفراژبندی با قالب‌های لغزنده یا متحرک

از نوع لغزنده در سازه‌ هایی با بتن‌ ریزی یکنواخت استفاده می‌ شود. انواع قالب های متحرک از نوع هیدرولیک در دو نوع افقی و عمودی با کاربردهای متفاوت هستند. سازه متحرک افقی در بتن‌ ریزی کانال‌ های زهکشی ، لوله‌ های آب و تونل‌ ها استفاده می‌ شود. کاربرد کفراژ عمودی لغزنده نیز در قالب‌ بندی انبارهای گندم بزرگ ، تاسیسات ذخیره‌ سازی مواد مختلف و برج‌ های مخابراتی است.

 

تفاوت در ساختار و عملکرد

داربست ، سازه‌ ای نزدیک ساختمان برای نگهداری وسایل کارگران نماکار و گچ‌ کار است ، در‌ حالی‌ که کفراژ برای حالت‌ گیری بتن در قسمت‌ های مختلف ساختمان مانند سقف ، ستون و پله‌ ها استفاده می‌ شود.

 

تفاوت در استحکام

داربست نسبت به کفراژ استحکام کمتری دارد و فقط باید بار زنده را برای مدت معلومی تحمل کند. در صورتی‌ که قالب باید استحکام بالایی برای تحمل وزن زنده و مرده بتن و هرگونه ضربه‌ ای را داشته باشد. در صورت استحکام پایین ، حالت‌ گیری بتن و در نتیجه ایمنی بنا با مشکل روبرو می‌ شود.

تفاوت های کفراژ و داربست

تفاوت در متریال

برای ساخت داربست فقط از آلومینیوم یا فلز استفاده می‌ شود اما در ساخت کفراژها محدودیت استفاده از متریال مختلف وجود نخواهد داشت! به همین دلیل جنس این قالب‌ ها می‌ تواند از چوب ، فلز ، بتن ، پلاستیک ، فایبرگلاس یا حتی ترکیب چوب و فلز باشد.

 

مشاوره هدفمند!

در این بخش تفاوت های کفراژ و داربست را مورد بررسی قرار دادیم تا بتوانید با خیال راحت برای این امر اقدام نمایید. توجه داشته باشید که پیش از هر اقدامی از فرد با تجربه ای در این زمینه کمک بگیرید تا بعد ها دچار مشکلاتی نشوید! ما در دیساتک متخصصانی را گرد هم آورده ایم که درباره سرمایه گذاری در شیراز و ایمنی در ساخت و ساز به شما عزیزان مشاوره رایگان ارائه خواهند داد تا با آگاهی کامل برای چنین امری اقدام کنید. هم اکنون می توانید از طریق فرم زیر با ما تماس حاصل فرمایید.

  نام شما (الزامی)

  شماره تماس (الزامی)

  موضوع مشاوره

  Write a Message

  Your email address will not be published.

  Related Posts

  Enter your keyword