اصول نوشتن قولنامه شفاف در معامله

اصول نوشتن قولنامه شفاف در معامله

اصول نوشتن قولنامه شفاف در معامله

اصول نوشتن قولنامه شفاف در معامله

هر قولنامه اصول خاصی برای نوشتن و انواع مختلفی دارد. ما در دیساتک راجب اصول نوشتن قولنامه شفاف در معامله مطالبی را برای شما عزیزان آماده کرده ایم ، با ما همراه باشید. گاهی افراد قصد خرید و فروش ملکی را دارند ، اما مقدمات آن فراهم نیست. در این لحظه بین دو طرف قرار دادی به نام قولنامه تنظیم می شود. هنگام نوشتن قولنامه اصول های مشخصی وجود دارد که فروشنده و خریدار باید آن ها را رعایت کنند تا دچار مشکل نشوند.

اصول نوشتن قولنامه شفاف در معامله

تفاوت قولنامه و مبایعه نامه

مبایعه نامه سندی است که درآن فروشنده و خریدار با هم توافق می کنند . لحظه ی تحویل دادن توسط فروشنده و تحویل گرفتن آن از جانب خریدار، تعهداتی را هر دو طرف متقبل می شوند. مبایعه نامه سندی عادی و با سند رسمی متفاوت است . قولنامه زمانی که خریدار و فروشنده قصد خرید یا فروش مالی را دارند، اما مقدمات آن فراهم نیست، به صورت قراردادی میان طرفین تنظیم می گردد. این دو از نظر لغوی با هم تفاوت دارند . باید بدانید از نظر حقوقی ، تفاوت زیادی با یکدیگر ندارند اما تفاوت جزئی دارند.

قولنامه به معنی مالکیت خریدار نیست. قولنامه را زمانی که تنظیم کردید نباید وجه را به فروشنده پرداخت کنید. بلکه شما با این تعهد نامه از فروشنده قول می گیرید که تا آماده کردن وجه اولیه، مال را به فرد دیگری نفروشد. در مبایعه نامه به محض اینکه قرارداد تنظیم شد، باید وجهی را به فروشنده پرداخت کنید و فروشنده در ازای دریافت وجه، سند مبایعه نامه را به شما تحویل می دهد.

 

نمونه متون قولنامه ملک یا زمین

 • خریدار
 • نام و نام خانوادگی
 • نام پدر
 • شماره شناسنامه
 • محل صدور
 • متولد سال
 • کد ملی
 • شغل
 • آدرس محل سکونت
 • شماره تلفن
 • فروشنده
 • نام و نام خانوادگی
 • نام پدر
 • شماره شناسنامه
 • محل صدور
 • متولد سال
 • کد ملی
 • شغل
 • آدرس
 • محل سکونت
 • شماره تلفن

 

مورد معامله

تمامی شش دانگ یک باب خانه/ یک دستگاه آپارتمان به مساحت …. متر مربع احداثی در پلاک ثبتی …. فرعی از ….اصلی بخش …. به نشانی …. با کلیه توابع و لواحق آن از هر جهت از جمله امتیازات آب ، برق ، گاز و تلفن شماره ….

اصول نوشتن قولنامه شفاف در معامله

بهای مورد معامله

قیمت مورد معامله مبلغ …. ریال برابر …. تومان است که به ترتیب ذیل پرداخت می شود.

الف :  مبلغ …. ریال نقداً پرداخت شده است ( طی چک بانکی شماره …… مورخ …… حساب جاری …… بانک …… به فروشنده تحویل گردید.)

ب : مبلغ ….. ریال باقیمانده بهای مورد معامله به هنگام تنظیم سند رسمی / تحویل/ پرداخت می شود. ( عدم پرداخت هریک ازمبالغ فو ق در موعد مقرر موجب من فسخ شدن و بی اعتباری معامله و تعلق وجوه پرداختی به فروشنده خواهدبود، در اینصورت فروشنده مختار است به لحاظ من فسخ شدن قرارداد مورد معامله رابه ثالث بفروشد، با توجه به این توافق طرفین در اینصورت نیازی به رجوع به داد گاه و ابطال این قرار داد خواهدبود.)

 

در قولنامه چه اصولی را باید رعایت کرد؟

در نوشتن قولنامه باید به دقت اصول مشخصی را رعایت کنیم تا در صورت ایجاد اختلاف ، خریدار یا فروشنده بتوانند به مراجع قضایی رجوع کند و مرجع قضایی بدون هیچ ابهامی با استناد به قولنامه اختلاف را حل کند. ما در گروه انبوه سازان دیساتک به شما پیشنهاد می کنیم که این اصول را رعایت کنید.اگر رعایت نشود ، قولنامه برای مراجع قضایی اعتبار ندارد.

 

با رعایت کردن بعضی موارد می توان به آسانی از بروز اختلافات جلوگیری کرد

 1. برای انجام امور انتقال سند ملک الزام به تنظیم سند، حتماً باید قید شود.
 2. زیر قولنامه را باید دو نفر عادل به عنوان شاهد امضا کنند.
 3. اگر همراه ملک لوازم منزل نیز به فروش رود باید در قولنامه از آنها نام برد.
 4. در قولنامه مبلغ دقیق بیعانه قید شود.

 

قولنامه در دادگاه چقدر اعتبار دارد؟

قولنامه در دادگاه معتبر است. اگر بنگاهی که در آن قولنامه نوشته می شود، مجوز رسمی از اتحادیه مشاورین املاک نداشته باشد قولنامه فاقد اعتبار حقوقی است و اگر مشکلی رخ دهد هیچ مرجع قضایی به مفاد قولنامه استناد نمی کند. بنابراین یکی از مهم ترین نکات اعتبار بنگاه یا مشاور املاک است که باید به آن توجه کنید.

اصول نوشتن قولنامه شفاف در معامله

مهم ترین بخش قولنامه چیست؟

مهم ترین و اصلی ترین بخش در قولنامه مشخصات خریدار، فروشنده و ملکی که قرار است معامله شود، است. در این سند زمان آغاز و پایان معامله ذکر می شود. طرفین بنا به توافقی که می کنند، حقی را برای فسخ قرارداد، در صورت بروز شرایط خاص در نظر می گیرند.

 

نکاتی که فروشنده در زمان تنظیم قولنامه باید رعایت کند چیست؟

باید توان مالی خریدار را در نظر بگیرد و در تنظیم قولنامه شروطی قرار دهد که اگر خریدار توان مالی نداشت قرارداد فسخ شود. قبل از دریافت تمام مبلغ قرارداد برای انتقال ملک اقدام نکند. برای تنظیم قولنامه زمانی برای روز انتقال سند، تعیین کند تا اگر در زمان مشخص شده پرداخت صورت نگرفت، بتواند معامله را فسخ نماید. باید فروشنده در قولنامه تمام مشخصات ملک را درج کند. اگر فروشنده مبلغ معامله را چک دریافت کند باید در قولنامه ذکر کند که در صورت برگشت خوردن چک معامله فسخ می شود.

اصول نوشتن قولنامه شفاف در معامله

نکاتی که خریدار باید در قولنامه توجه کند چیست؟

خریدار زمان تنظیم قولنامه باید دقت کند که، ملحقات و مشاعات ملک مانند آب، برق، گاز، انباری، پارکینگ و …دقیق در سند ذکرشده باشد. باید تمام مشخصات ملکی که خریدار قصد خرید آن را دارد مطابق چیزی که در سند قید شده باشد و خریدار باید توجه کند که ملک در رهن، توقیف ، نباشد. اگر فروشنده ممنوع المعامله باشد یا مشمول فرار نظام وظیفه باشد انتقال سند ممکن نیست. اگر که مالک مسن باشد باید در مورد محجور بودن آن تحقیق شود. ما در گروه انبوه سازان دیساتک بروزترین خدمات و مطالب را در زمینه ساخت و ساز و سرمایه گذاری را به شما ارائه می دهیم. ناگفته نماند ؛ اگز از مزایای خرید آپارتمان در شیراز مطلع نیستید ، می توانید هم اکنون با متخصصان ما در دیساتک تماس حاصل فرمایید و از مشاوره رایگان بهره مند شوید! یکبار برای همیشه اعتماد خود را به ما بسپارید! اعتماد شما ، افتخار ماست..

 

بروزرسانی : 1401/12/20

نوشتن یک پیام

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مرتبط

کلمات کلیدی را وارد نمایید