نقش رنگها در طراحی داخلی

نقش رنگها در طراحی داخلی

نقش رنگها در طراحی داخلی

نقش رنگها در طراحی داخلی

طراحی داخلی یک زمینه خلاقانه برای طراحی و تکمیل یک فضای منعکس کننده فردیت است. این همه عناصر جزئی را با هم ترکیب می کند تا آن را یک کل از قطعات تشکیل دهد. نقش رنگها در طراحی داخلی به عنوان یکی از مهمترین عناصری است که توجه و زمان خاص طراحان را می طلبد. نقش رنگها در طراحی داخلی بنا به نیاز و ایجاد حس و حال برای طرح طراحی شده از اهمیت بالایی برخوردار است.

رنگ می تواند احساس گرما و آرامش در فرد ایجاد کند در حالی که برعکس احساس محرومیت و افسردگی در او ایجاد می کند، همه اینها به انتخاب رنگ بر اساس شخصیت، نیاز و عملکرد فضا بستگی دارد.

تاثیر رنگ ها در طراحی داخلی

رنگ ها نه تنها فضا را فریبنده جلوه می دهند بلکه بر روحیه ما نیز تاثیر می گذارند. هر رنگی نقش خود را در هر فضای عملکردی متفاوت ایفا می کند. همه رنگ ها و معنای آنها متفاوت است زیرا ماهیت و عملکرد فضا متفاوت است. رنگ‌ ها نیز تمایل دارند اندازه فضا را تغییر دهند و بر اساس انتخاب، آن را کوچک‌ تر یا بزرگ‌ تر نشان دهند. می تواند حجم را بزرگتر یا کوچکتر نشان دهد. 

رنگ می تواند درک فضا را تغییر دهد. قد، عرض و طول را می توان متفاوت از حد معمول درک کرد. رنگ ها در واقع عناصر جدایی ناپذیر زندگی انسان هستند. از زمان های بسیار قدیم، رنگ ها از فرهنگ تا سلامت روان انسان ها اهمیت قابل توجهی داشته اند.

نور طبیعی

نور طبیعی نیز در درک فضا با رنگ ها نقش دارد. به عنوان مثال، مانند مناطق گرمسیری جهان، نور صبح و عصر ملایم و ملایم است، در حالی که نور ظهر روشن و کمی خشن است. در حالی که اتاق های رو به جنوب در تمام طول روز نور می گیرند و دائماً در حال تغییر هستند، نور طبیعی خورشید را تا اواسط روز که ناخوشایند می شود دریافت نمی کنند. نور گرم طلوع و غروب خورشید هم در شرق و هم در غرب وجود دارد. در حالت ایده آل، اتاق های رو به جنوب باید رنگ های روشن و سرد داشته باشند، در حالی که اتاق های رو به شمال باید رنگ های گرم تری داشته باشند.

نقش رنگ های مختلف در طراحی داخلی

هر چه رنگ روشن‌ تر باشد، به فضا انرژی می‌ افزاید، در حالی که رنگ لطیف‌ تر و روشن‌ تر، فضا را آرام‌ تر می‌کند. بنابراین، بدیهی است که یک محیط درمانی دارای رنگ های ظریف و روشن است زیرا محیط آرامش بخشی را ایجاد می کند.

در اینجا، با برخی از پرکاربردترین رنگ ها و روشی که رنگ ها بر انسان ها تأثیر می گذارند،

قرمز

رنگ قرمز پر جنب و جوش ترین رنگی است که با احساسات انسانی مانند شادی، عشق، اشتیاق، انرژی، شجاعت، خطر و در نهایت گرسنگی مرتبط است. قرمز، نشان دهنده خشم و انتقام است. با رنگ ها و سایه های خود متعادل می شود، با رنگ های آرام بخش در حالی که سایه ها با بهره وری.

اگرچه رنگ قرمز اهمیت فرهنگی قابل توجهی نیز دارد. در فرهنگ هندی، رنگ با خلوص، نشان دهنده قدرت، سرزندگی و خلاقیت است. در حالی که در فرهنگ چینی، قرمز خوش شانس ترین و خالص ترین رنگ است. آن را به عنوان رنگ فرخنده در نظر گرفته است.

نقش رنگها در طراحی داخلی

آبی

آبی یکی از آرامش بخش ترین رنگ ها در پالت است. با ملاحظات روانشناختی، آبی ذهن را آرام می کند و تمایل دارد ضربان قلب، متابولیسم و ​​فشار خون را نیز کاهش دهد. احساسات انسانی مرتبط با رنگ عبارتند از: آرامش، هوش، رفاه و سلامتی.

در فرهنگ های شرقی، آبی با بهشت، جاودانگی و معنویت همراه است. و در هندوئیسم، رنگ به کریشنا متصل است که عشق و شادی خالص را نشان می دهد. فرهنگ‌ های آمریکای لاتین، که جمعیت قابل توجهی کاتولیک دارند، رنگ آبی را به مذهب مرتبط می‌کنند، زیرا رنگ شنل مریم باکره است.

رنگ زرد

زرد در واقع به عنوان پرانرژی ترین رنگ در پالت در نظر گرفته می شود. زرد رنگی است که نشان دهنده شادی، خوش بینی و خلاقیت است. ممکن است فعالیت ذهنی را افزایش دهد و از یک روحیه شاد حمایت کند. رنگ زرد اغلب برای جلب توجه یا انتقال گرما استفاده می شود. از سوی دیگر، رنگ زرد بیش از حد می تواند طاقت فرسا باشد و باعث اضطراب شود.

رنگ زرد برای هندوها با خلوص همراه است. در حالی که برای مصر و آمریکای لاتین با مرگ و سوگواری پیوند خورده است.

نقش رنگها در طراحی داخلی

سبز

رنگ سبز اغلب با هماهنگی، تعادل و طبیعت مرتبط است. به عنوان آرام بخش و احیا کننده در نظر گرفته می شود. سبز همچنین می تواند نشان دهنده تولد دوباره، باروری و گسترش باشد. اغلب در محیط ها یا برای ترویج آرامش استفاده می شود. با این حال، رنگ سبز گاهی اوقات می تواند با رنجش یا بی تجربگی مرتبط باشد.

رنگ در بسیاری از فرهنگ ها تولد دوباره و شکوفایی است. سبز در بسیاری از فرهنگ ها رنگ ترسناک است.

سفید

تصور می شود رنگ سفید نشان دهنده معصومیت، سادگی و خلوص است. این می تواند هوای عقیمی و تمیزی را از خود بیرون دهد. رنگ سفید اغلب برای دلالت بر بی طرفی یا فضا استفاده می شود. با این حال، در برخی شرایط می توان آن را به عنوان یخی یا استریل نیز تفسیر کرد. سفید رنگ خنثی کننده جهانی است. در حال حاضر، سایه‌های مختلف سفید مد شده است، همچنین می‌توان آن را با هر رنگی ست کرد و فضا و محیطی تاثیرگذار را ایجاد کرد که هم آرام و هم پرانرژی است.

نقش رنگها در طراحی داخلی

مشکی

مشکی یکی از قوی ترین رنگ هاست و اغلب با قدرت، ظرافت و پیچیدگی همراه است. می تواند حس رمز و راز و اقتدار را برانگیزد. همچنین، نشان دهنده سادگی و کارایی است. به طور خاص، آشپزخانه، اتاق نشیمن، اتاق غذاخوری و حمام از استفاده از رنگ مشکی در طراحی داخلی بسیار سود می برند. با این طرح رنگ ، فرم عملکرد را در خود جای می دهد و از روندهای فعلی در یک طراحی ساده پیروی می کند.

با این حال، در برخی از فرهنگ‌ ها، رنگ سیاه می‌تواند با غم و اندوه یا ماتم همراه باشد، بنابراین تفسیر آن می‌تواند متفاوت باشد.

 

تاثیر رنگ بر فضا

استفاده از رنگ در فضا، بسته به استفاده از رنگ‌ها، ته‌ها و سایه‌های گرم یا سرد، باعث بزرگ یا کوچک بودن آن می‌شود. با استفاده از رنگ‌های گرم و سرد و همچنین رنگ‌های روشن و تیره می‌توان جلوه‌های مفید مختلفی را ایجاد کرد. با استفاده از رنگ‌های گرم و پیشرفته و تضاد رنگی زیاد، می‌توان فضاهای بزرگ را کم‌تر احساس کرد، در حالی که فضاهای کوچک را می‌توان با استفاده از رنگ‌های سرد و عقب‌نشین با کنتراست کم بین آن‌ها ایجاد کرد تا فضای بیشتری ایجاد کند.

سقف بلند را می‌توان با استفاده از رنگ‌های پیشرفته پایین‌تر نشان داد، در حالی که سقف بلند را می‌توان با استفاده از رنگ‌های عقب‌رفته در قسمت بالایی دیوار، بلندتر نشان داد. استفاده از رنگ های پیشرو بر روی دیوارهای کوچک مناطق باریک و طولانی می تواند به آنها کمک کند که کمتر شبیه یک راهرو باشند. نقش رنگها در طراحی داخلی

پیش فروش آپارتمان بهترین انبوه سازان در شیراز ((دیساتک))

این فرصت را از دست ندهید و صاحب خانه مورد پسند خود شوید! امروزه با توجه به افزایش قیمت آپارتمان در سال های اخیر در کنار کاهش قدرت خرید مشتریان ، قراردادهای پیش فروش آپارتمان در شیراز رونق چشمگیری پیدا کرده است. حالا شاید از خود بپرسید که این فرصت برای شما چه مزایایی دارد و به چه معناست؟ در واقع پیش خرید یا پیش فروش آپارتمان در شیراز به معنای خرید یک واحد مسکونی در حین ساخت و ساز و قبل از تحویل آن به خریدار است. با پیش خرید آپارتمان ، خریدار هزینه مناسب تری را می پردازد. و هنگام تحویل ، می تواند آن را با قیمت بالایی در بازار بفروشد (( در حقیقت سرمایه خود را دو برابر کرده اید! )).

بدون نظر

 1. حدیث آبان 6, 1402

  عاشق رنگ زردم توی دیزاین خونه 😍😍

  1. ادمین آبان 6, 1402

   سلام و درود . باعث افتخار ما بوده. تشکر از حضور و دیدگاه شما. پاینده باشید

 2. بهنام آبان 6, 1402

  سلام پروژه های بازسازی خانه قدیمی هم انجام میدید؟ به چه شوب هست روندش؟

  1. ادمین آبان 6, 1402

   سلام و درود . لطفا با شماره های زیر تماس حاصل بفرمایید. تشکر از حضور و دیدگاه شما
   989171114925+ – 989337778077+

 3. محمدرضا آبان 6, 1402

  باهاتون یک همکاری کوتاه داشتیم واقعا همه جیز اونجوری ک می‌خواستیم شد

  1. ادمین آبان 6, 1402

   سلام و درود . باعث افتخار ما بوده. تشکر از حضور و دیدگاه شما. پاینده باشید

 4. خادمی آبان 6, 1402

  توی شیراز بهترینید

  1. ادمین آبان 6, 1402

   سلام و درود . تشکر از حضور و دیدگاه شما. پاینده باشی

 5. احمدی آبان 6, 1402

  با انصاف و کارست عالی هستین

  1. ادمین آبان 6, 1402

   سلام و درود . تشکر از حضور و دیدگاه شما. پاینده باشید

 6. علی آبان 6, 1402

  تم های رنگی گاهی آدم رو خسته میکنه من همیشه دیزاین مخصوصا رنگ های دیوارها رو سفید ترجیح میدم

  1. ادمین آبان 6, 1402

   سلام و درود . تشکر از حضور و دیدگاه شما. پاینده باشید

 7. تارا آبان 6, 1402

  چقد که رنگ سبز شادابی میده به روحیه م خیلی خوب بود

  1. ادمین آبان 6, 1402

   سلام و درود . تشکر از حضور و دیدگاه شما. پاینده باشید

نوشتن یک پیام

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مرتبط

کلمات کلیدی را وارد نمایید