نکات بتن ریزی در هوای گرم

نکات بتن ریزی در هوای گرم

نکات بتن ریزی در هوای گرم

نکات بتن ریزی در هوای گرم

در این بخش از دیساتک قصد داریم که نکات بتن ریزی در هوای گرم را مورد بررسی قرار دهیم تا با خیال راحت برای این امر اقدام نمایید. آیا می دانستید بهترین فصل برای بتن ریزی پاییز و زمستان می باشد؟ اما بدلیل وجود این فصول نمی توان امور ساختمان سازی را به تعویق انداخت! بتن ریزی در هوای گرم دردسرهای خاص خود را دارد ، چرا که گرمی هوا و رطوب فرآیند گیرش بتن را با مشکلاتی مواجه می کند. بالا رفتن سرعت گیرش بتن، می‌تواند سبب بروز ترک‌ هایی در ساختار بتن شود که روی مقاومت آن تاثیر منفی می‌ گذارد ؛ بنابراین به عنوان مهندس ساختمان باید نکاتی را در باب بتن‌ ریزی در هوای گرم بدانیم تا این پروسه روند اصولی خود را طی کرده و با مشکل مواجه نشود. ناگفته نماند ؛ اگر از مزایای مشارکت در ساخت در شیراز مطلع نیستید و قصد انجام این امر را دارید ، می توانید با متخصصان ما در دیساتک تماس حاصل فرمایید و از مشاوره رایگان بهره مند شوید! در ادامه نکات بتن ریزی در هوای گرم را مورد بررسی قرار خواهیم داد ، با ما همراه باشید..

نکات بتن ریزی در هوای گرم

عوامل تاثیرگذار بر فرآیند بتن ریزی در دمای بالا

همانطور که در بخش قبلی اشاره کردیم ، بتن‌ ریزی در دمای بالا و هوای گرم می‌ تواند با پیچیدگی‌ هایی همراه باشد. به بیان واضح‌ تر ترکیبی از دمای بالا ، وزش باد و رطوبت کم می‌ تواند منجر به شرایطی شود که گیرش بتن را با اختلال مواجه کند. البته که این مشکل تا حد زیادی به وسیله میلگرد در ساختار قطعات بتنی مرتفع شده‌ است. اما به‌ هر‌ حال شناخت عوامل تاثیرگذار بر کیفیت بتن ، می‌ تواند انجام این فرآیند را تسهیل کند و در مسیر درست پیش ببرد. عواملی که به گیرش بتن تازه مخلوط شده آسیب می‌ رسانند عبارتند از :

 • دمای بالای محیط
 • دمای بالای بتن
 • رطوبت نسبی کم
 • سرعت باد
 • میزان تابش نور خورشید

 

مشکلات اصلی بتن ریزی در دمای بالا

موفقیت عملیات بتن‌ ریزی در هوای گرم تا حد بالایی به اقدامات انجام‌ شده برای کاهش واکنش هیدراتاسیون سیمان در بتن و به حداقل رساندن میزان تبخیر رطوبت از بتن تازه مخلوط‌ شده بستگی دارد. مشکلات احتمالی بتن‌ ریزی در هوای گرم شامل موارد زیر است :

 • افزایش تقاضای آب
 • افزایش نرخ از دست دادن رکود
 • افزایش نرخ تنظیم
 • افزایش تمایل به ترک‌ خوردگی با انقباض پلاستیک
 • افزایش دشواری در کنترل محتوای هوای حباب‌ شده
 • افزایش تمایل به ترک‌ خوردگی حرارتی تفاضلی
 • تنوع بیشتر در ظاهر سطح
 • افزایش نفوذپذیری

نکات بتن ریزی در هوای گرم

تاثیرات هوای گرم بر بتن

هوای گرم اثرات مضری بر خواص و ویژگی های بتن دارد. به دلیل مشکلات زیر بتن‌ ریزی در هوای گرم توصیه نمی‌ شود :

 1. کاهش مقاومت بتن
 2. کاهش پایداری ابعادی بتن
 3. کاهش مقاومت در برابر هوازدگی بتن
 4. ترک ‌های ناشی از جمع‌ شدگی پلاستیک

 

برنامه ریزی برای زمان بتن ریزی

فرآیند بتن‌ ریزی در هوای گرم را می‌ توان برای زمانی برنامه‌ ریزی کرد که دما بالا نباشد ؛ به عنوان مثال : در تابستان می‌ توان آن را در هنگام شب یا صبح زود انجام داد.

 

خنک کردن تجهیزات بتن ریزی

برای جلوگیری از بالا رفتن دمای ادوات و تجهیزات بتن‌ ریزی مانند میکسر ، چات ، چرخ‌ دستی و … باید آن‌ ها را در سایه قرار داد و یا اینکه با گونی‌ های خیس پوشانید. همچنین قالب‌ ها ، فولاد تقویت‌ کننده و بستر باید درست قبل از تماس بتن با آن‌ ها ، با آب سرد ، خنک شوند. خیس‌ کردن آن منطقه باعث خنک‌ شدن هوای اطراف و افزایش رطوبت نسبی می‌ شود ؛ این کار نه تنها دما را کاهش می‌ دهد ، بلکه تبخیر آب از بتن را نیز به حداقل می‌ رساند.

نکات بتن ریزی در هوای گرم

خنک نگه داشتن سنگدانه های سیمانی

سنگدانه‌ ها اثر قابل‌ توجهی بر دمای بتن تازه دارند ؛ زیرا 60 تا 80 درصد وزن کل بتن را تشکیل می‌ دهند. ملات ها باید در سایه آفتاب گذاشته‌ شوند و با پاشیدن آب ، آن ها را مرطوب کرد. توجه داشته باشید که تبخیر ، فرآیندی خنک‌ کننده است ؛ آبپاشی ، خنک‌ کننده مناسبی است ( به خصوص زمانی که رطوبت نسبی کم باشد). دمای سیمان تاثیر جزئی بر دمای بتن تازه مخلوط شده دارد ؛ زیرا درصد نسبتا کمی از کل مخلوط را تشکیل می‌ دهد.

 

مشاوره هدفمند!

در این بخش نکات بتن ریزی در هوای گرم را مورد بررسی قرار دادیم تا راحت تر بتوانید برای این امر اقدام فرمایید. توجه داشته باشید که پیش از هر اقدامی از فرد با تجربه ای در این زمینه کمک بگیرید تا بعد ها دچار مشکلاتی نشوید! ما در دیساتک متخصصانی را گرد هم آورده ایم که درباره مشارکت در ساخت در شیراز و ایمنی در ساخت و ساز به شما عزیزان مشاوره رایگان ارائه خواهند داد تا با آگاهی کامل برای چنین امری اقدام کنید. هم اکنون می توانید از طریق فرم زیر با ما تماس حاصل فرمایید.

  نام شما (الزامی)

  شماره تماس (الزامی)

  موضوع مشاوره

  Write a Message

  Your email address will not be published.

  Related Posts

  Enter your keyword