انواع سقف در ساختمان

انواع سقف در ساختمان

انواع سقف در ساختمان

انواع سقف در ساختمان

سقف یکی از اجزای اصلی ساخت و ساز به حساب می آید ، در ادامه انواع سقف در ساختمان را مورد بررسی قرار خواهیم داد تا بتوانید با خیال راحت بهترین نوع آن را انتخاب نمایید. در واقع سقف ها نقش مهمی در استحکام ساختمان بر عهده دارند که همچنین می توانند نقش مهمی در جلوه و جذابیت سازه داشته باشند! سقف ها از انواع مختلفی برخوردار می باشند. باید بدانید که سقف ها در تمام ساختمان ها یکسان نمی باشد و با توجه به منطقه ای که ساختمان در آن بنا شده ، نوع سازه ، کاربری آن و … می‌ تواند دارای انواع مختلفی باشد ؛ همچنین مصالح به کار رفته در ساخت سقف هم متفاوت است و به عوامل مختلفی بستگی دارد.

یکی از ویژگی هایی که در سقف ها بسیار چشمگیر است ، پایداری و دوام آن ها می باشد. اگر سقف استانداردهای لازم را نداشته باشد و در حین ساخت آن ضوابط مهندسی رعایت نشود ، می‌ تواند به آسیب و تخریب سازه ، به خطر افتادن جان ساکنان و … منجر شود. ناگفته نماند ؛ اگر از مزایای مشارکت در ساخت در شیراز مطلع نیستید ، می توانید با متخصصان ما در دیساتک تماس حاصل فرمایید و از مزایای آن بهره مند شوید! در ادامه انواع سقف در ساختمان را مورد بررسی قرار خواهیم داد ، با ما همراه باشید..

انواع سقف در ساختمان

ویژگی ها اصلی سقف ها در ساخت و ساز

همان طور که در بخش قبلی گفته شد سقف‌ ها انواع مختلف با ویژگی‌ های متفاوتی دارند ؛ اما چند ویژگی وجود دارد که هر سقفی باید آن‌ ها را دارا باشد که در ادامه ذکر نموده ایم :

 1. استحکام و پایداری ، لازمه اصلی هر سقفی است. علاوه بر اینکه سقف‌ ها فشاری را بر قسمت‌های زیرین خود وارد می‌ کنند ، باید وزنی را هم تحمل کنند. از این رو لازم است تا با رعایت استانداردهای مهندسی ، سقف در نهایت استحکام ، بنا شود.
 2. معمولا سقف در مجاورت محیط خارجی است. از این رو تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار می‌ گیرد. توصیه می‌ شود در ساخت سقف از مصالحی استفاده شود که استحکام بالایی داشته و همچنین در برابر آتش‌سوزی ، سرما ، گرما ، باران و رطوبت مقاوم باشد.

 

سقف کامپوزیت فلزی

سقف کامپوزیت فلزی که به نام سقف مختلط یا سقف مرکب هم آن را می‌ شناسند ، از ترکیبات بتن و پروفیل فولادی ساخته می‌ شود. سقف کامپوزیت فلزی در پروژه‌هایی که اسکلت فلزی هستند ، به کار می‌ رود. یکی از ویژگی‌ های این نوع سقف ، استفاده از برش‌گیر (ناودانی ، نبشی یا گل‌ میخ) است ؛ این کار به جهت افزایش یکپارچگی سقف انجام می‌ شود.

 

سقف عرشه فولادی

سقف عرشه فولادی جزو روش‌ های مدرن در ساخت‌ و‌ ساز محسوب می‌ شود که به علت سرعت بالا در اجرا ، نظر بسیاری از کارفرمایان را به خود جلب کرده است. در ساخت این نوع سقف از ورق گالوانیزه ، فلاشینگ ، بتن ، میلگرد و گل‌ میخ استفاده می‌ شود. این محصول در ساختمان سازی به روش مدرن زیاد به کاربرده می شود و به همین دلیل باید قبل از شروع ساخت و ساز به هزینه هایی مانند قیمت میلگرد ، بتن ، قیمت ورق گالوانیزه و گل میخ توجه کرد.

انواع سقف در ساختمان

سقف دال بتنی

سقف دال بتنی بسیار مستحکم است و معمولا در پروژه‌ هایی به کار میرود که حساسیت بالایی دارند مانند خانه‌ ها. این سقف‌ ها دائمی هستند اما نیاز به آماده‌ سازی زیادی دارند و اجرای آن‌ ها دشوار است.

 

سقف تیرچه بلوک

سقف تیرچه بلوک یکی از رایج‌ ترین انواع سقف در ساختمان است و در کشور ما هم استفاده زیادی دارد. در ساخت این نوع سقف از تیرچه ، بلوک ، بتن ، میلگرد حرارتی و میلگرد تقویتی استفاده می‌ شود. تیرچه و بلوکی که در این نوع سقف به‌کار میرود ، خود دارای انواع مختلفی است. تیرچه‌های سفالی ، سیمانی و بتنی در کنار بلوک‌ های پاشنه شنی و پاشنه سفالی کاربرد دارند.

 

سقف طاق ضربی

یکی از قدیمی‌ ترین شیوه‌ های اجرای سقف در سازه‌ ها که به علت مقاومت ناکافی ، رواج خود را از دست دادند ، طاق ضربی است. اجرای این سقف به این صورت است که بین دو تیر موازی (پل) ، تیرهای فرعی به‌ طور موازی و عمود بر هم به کار می‌روند. آجر ، گچ و خاک از جمله مصالح مورد استفاده در اجرای سقف طاق ضربی است.

انواع سقف در ساختمان

سقف پیش تنیده

سقف پیش تنیده جزو جدیدترین سقف‌ های ساختمانی وارد شده به کشور است. اجرای این نوع سقف چندان ساده نیست ؛ برای ساخت این نوع طاق ، کابل‌‌ هایی در داخل دال‌‌های بتنی سقف قرار می‌ گیرد. اجرای سقف‌ های پیش تنیده موجب کاهش وزن سازه می‌ شود و نیاز بنا به ستون را کاهش می‌ دهد ؛ این ویژگی برای اجرای پارکینگ‌ ها بسیار کاربرد دارد. همچنین می‌توان با استفاده از سقف پیش تنیده ، ستون‌ ها را به صورت نامنظم بنا کرد. در کنار مزایای ذکر شده ، اجرای این نوع سقف معایبی مانند : دشواری و هزینه بالا هم دارد.

 

مشاوره هدفمند!

در این بخش انواع سقف در ساختمان را مورد بررسی قرار دادیم تا بتوانید با خیال راحت برای این امر اقدام نمایید. توجه داشته باشید که پیش از هر اقدامی از فرد با تجربه ای در این زمینه کمک بگیرید تا بعد ها دچار مشکلاتی نشوید! ما در دیساتک متخصصانی را گرد هم آورده ایم که درباره سرمایه گذاری در شیراز و ایمنی در ساخت و ساز به شما عزیزان مشاوره رایگان ارائه خواهند داد تا با آگاهی کامل برای چنین امری اقدام کنید. هم اکنون می توانید از طریق فرم زیر با ما تماس حاصل فرمایید.

  نام شما (الزامی)

  شماره تماس (الزامی)

  موضوع مشاوره

  Write a Message

  Your email address will not be published.

  Related Posts

  Enter your keyword