سبک سازی ساختمان به چه معناست؟

سبک سازی ساختمان به چه معناست؟

سبک سازی ساختمان به چه معناست؟

سبک سازی ساختمان به چه معناست؟

آیا می دانید سبک سازی ساختمان به چه معناست؟ این واژه ، شاید در ذهن برخی افراد تداعی کننده ساختمان های بی کیفیت و غیر مقاوم باشد که صرفا برای کاهش هزینه ها و سود حداکثری پیمانکار در این صنعت مطرح شده است. موضوعی که قبل از هر چیز باید به آن بپردازیم ، این است که لزوما متریال های سنگین مثل سیمان ، آجر و مشابه آن مقاومت بیشتری ندارند و در برابر سیل و زلزله متریال های سیمانی و آجری هیچ مقاومتی ندارند. در مقابل متریال های فولادی وزن کمتر ولی مقاومت چندین برابری دارند. بنابراین سبک سازی ساختمان از نظر فنی و مهندسی ، در تمام دنیا مورد توجه قرار گرفته است. ناگفته نماند ؛ اگر از مزایای مشارکت در ساخت در شیراز یا پیش فروش آپارتمان در شیراز اطلاعی ندارید ، هم اکنون می توانید با متخصصان ما در دیساتک ، تماس حاصل فرمایید و از مشاوره رایگان بهره مند شوید! در ادامه مزایا و معایب سبک سازی ساختمان را مورد بررسی قرار خواهیم داد ، با ما همراه باشید..

سبک سازی ساختمان به چه معناست؟

سبک سازی ساختمان چه ضرورتی دارد؟

در طراحی نقشه خانه ویلایی یا آپارتمان به دلایل مختلف ، سبک سازی ساختمان در دستور کار قرار می گیرد که نشان دهنده اهمیت بالای این کار است. از جمله دلایل اهمیت سبک سازی ساختمان در پروژه های معماری به شرح زیر می باشد :

 • افزایش سرعت ساخت و ساز و صرفه جویی بیشتر در زمان
 • کاهش شدید مصرف انرژی و هزینه ها
 • کاهش قابل توجه وزن ساختمان و فشار کمتر وارد شده به فونداسیون
 • ایمن سازی بهتر با تجهیزات و مصالح جدید
 • استفاده از متریال های سبک ولی بسیار مقاوم تر و در نتیجه کاهش تلفات مالی و جانی

 

انواع روش های سبک سازی ساختمان

با توجه به اهمیت و ضرورت هایی که در بخش قبل به آن ها اشاره کردیم روش سبک سازی ساختمان به طور کلی در دو دسته قرار می گیرند که هر کدام به روش های گوناگونی قابل اجراست. ساخت ویلا با رویکرد سبک سازی به دو روش کلی انجام می گیرد :

 • سبک سازی اسکلت ساختمان
 • سبک سازی ساختمان با مصالح جدید

به عنوان مثال : استفاده از شیشه در ساخت نما یا دیوارهای پیش ساخته سبب کاهش وزن اسکلت ساختمان می شوند. در ادامه به سوال سبک سازی ساختمان به چه معناست؟ پاسخ خواهیم داد و روش های اصلی آن را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

سبک سازی ساختمان به چه معناست؟

استفاده از اسکلت فلزی

با توجه به اینکه نوع متریال اسکلت ساختمان بیشترین تأثیر را بر روی وزن آن دارد استفاده از اسکلت های سبک مثل LSF تأثیر زیادی بر روی کاهش وزن آن دارد. با این حال سازه های LSF برای ساختمان های با طبقات کم مجوز دارند و هزینه آنها نسبت به قطعات گالوانیزه بیشتر است.

 

سبک سازی نمای ساختمان را فراموش نکنید!

نحوه سبک سازی نمای ساختمان هم یکی دیگر از راهکارهای عملیاتی مهمی است که معماران و مهندسان باید به آن توجه بسیاری داشته باشند. امروزه برای کاهش وزن کلی ساختمان از متریال های سبک ولی مقاوم برای نماکاری استفاده می کنند که از جمله آن ها می توان به کامپوزیت ، فوم ، سرامیک ، نمای اسپایدری و کرتین وال و مشابه آن اشاره کرد که در مقایسه با سنگ وزن بسیار کمتری دارند. همچنین با راهکارهایی مثل نمای خشک به جای نمای تر وزن کلی نما کاهش چشمگیری پیدا خواهد کرد.

 

سبک سازی سقف

با استفاده از سقف های کاذب برای کم کردن اتفاع سقف ، سقف های تیرچه بلوکی ، گچبری و کناف کاری هم می توان سقف بسیار زیباتری داشت و هم با سبک سازی سقف ساختمان ، وزن کلی سازه و اسکلت ساختمان را کمتر کرد.

 

سبک سازی دیوار ساختمان

یکی دیگر از قسمت هایی که تأثیر زیادی بر روی وزن کلی ساختمان دارد دیوارها هستند. از چندین روش می توان برای سبک سازی دیوار ساختمان ها اقدام کرد تا در نهایت وزن ساختمان کاهش پیدا کند. یکی از روش ها استفاده از دیوارهای کاذب یا پارتیشن هایی است که امروزه کاربرد زیادی پیدا کرده است. همچنین به جای مصالح آجر و ملات می توان از پانل های سه بعدی ، درای وال ، ساندویچ پانل و مواردی از این دسته استفاده نمود.

سبک سازی ساختمان به چه معناست؟

مزایای اصلی سبک سازی ساختمان

سبک سازی ساختمان مزیت های بسیاری دارد که در ادامه چندین مورد از آن ها را ذکر نموده ایم :

 • مقاوم سازی حداکثری ساختمان در برابر شرایط محیطی
 • کاهش هزینه های ساخت و ساز
 • تسریع فرآیند معماری و ساخت ساختمان
 • کاهش هدر رفتن انرژی
 • همگام شدن با معماری روز دنیا!
 • طراحی بهتر ساختمان با ایده های جدید
 • کاهش پرتی مصالح

 

مشاوره هدفمند!

در این بخش به سوال سبک سازی ساختمان به چه معناست؟ پاسخ دادیم تا راحت تر بتوانید برای این امر اقدام فرمایید. توجه داشته باشید که پیش از هر اقدامی از فرد با تجربه ای در این زمینه کمک بگیرید تا بعد ها دچار مشکلاتی نشوید! ما در دیساتک متخصصانی را گرد هم آورده ایم که درباره سرمایه گذاری در شیراز و ایمنی در ساخت و ساز به شما عزیزان مشاوره رایگان ارائه خواهند داد تا با آگاهی کامل برای چنین امری اقدام کنید. هم اکنون می توانید از طریق فرم زیر با ما تماس حاصل فرمایید.

  نام شما (الزامی)

  شماره تماس (الزامی)

  موضوع مشاوره

  Write a Message

  Your email address will not be published.

  Related Posts

  Enter your keyword