کروم بندی چیست؟

کروم بندی چیست؟

کروم بندی چیست؟

کروم بندی چیست؟

آیا می دانید کروم بندی چیست؟ در حقیقت کروم بندی یکی از پرکاربرد ترین و اصلی ترین امور زمینه ساخت و ساز می باشد که باید به آن توجه بسیاری داشته باشید. کروم بندی یکی از عملیات مهم در ساختمان ها می باشد که برای ایجاد کردن سطحی تراز در سطح قائم و افقی برای اجرای ملات ، گچ و یا سیمان بکار می رود. باید بدانید که کروم بندی فقط برای سطح قائم و افقی اجرا نمی شود بلکه در سطوح شیب دار مانند بام نیز استفاده می شود. بعد از مرطوب کردن و تمیز کردن سطوح دیوار مقداری اندود گچ و … را در قسمت گوشه دیوار به ضخامت دو سانتی متر و به به فاصله سی سانتی متر توسط ماله پهن و آن را بالاتر از کف صاف می‌ کنند. ناگفته نماند ، اگر قصد مشارکت در ساخت در شیراز را دارید سریعا با متخصصان دیساتک تماس حاصل فرمایید تا از تمام مزایا و جزئیات آن مطلع شوید. در ادامه مزایا و کاربردهای اصلی کروم بندی را مورد بررسی قرار خواهیم داد ، با ما همراه باشید..

کروم بندی چیست؟

ماهیت کروم بندی

برای تقسیم بندی سطح پشت بام از طرف شیب بام از کروم‌ بندی استفاده می‌ شود. در واقع برای تنظیم شیب سطح کار و تراز کردن برای هر نوع اندود استفاده می‌ شود. عملیات کروم‌ بندی را می‌ توان در بسیاری از قسمت‌ های ساختمان اجرا نمود. کاربرد‌های کروم ‌بندی در ساختمان شامل کروم‌ بندی پشت بام ، کروم ‌بندی سرویس بهداشتی ، کروم ‌بندی سقف و کروم ‌بندی دیوار و کروم‌ بندی کف است. در ابتدا ممکن است چنین به نظر برسد که اجرای کروم ‌بندی و شمشه ‌گیری کاری ساده است اما اجرای عملیات کروم ‌بندی کاری بسیار تخصصی بوده و باید توسط افرادی که در این کار تخصص دارند و در واقع استادکار هستند انجام گیرد. چرا که عملیات کروم‌ بندی و شیب ‌بندی باید با دقت بالا انجام گیرد تا کروم‌ بندی به صورت ایمنی و اصولی انجام شود.

 

کروم بندی چهار طرفه

از انواع کروم‌ بندی به کروم‌ بندی چهار طرفه اشاره کرد. در اجرای کروم‌ بندی چهار طرفه باید به اندازه ۲/۵ در ۲/۵ دیوار را بچینید در مرکز این کار باید به ارتفاع دو و نیم سانتی متر کرومی را قرار دهید. به گوشه کار سیمان کروم کشیده می‌ شود تا شیب مورد نظر بدست آید‌. شمشه را باید در راستای ریسمانی شیبدار قرار داده سطح شمسه شیبدار را با خاک دونم شمشه گرفته شود. از راستای شمشه چوبی یا آهنی گرفته می ‌شود. در مرحله بعدی با خاک دو نم‌ شمشه‌ ها پر می‌ شوند و سطح شمشه با استفاده از شمشه چوبی یا آهنی شمشه کشی می ‌شود و در نهایت شیب چهار طرفه ایجاد می ‌شود.

کروم بندی چیست؟

شمشه گیری دیوار چیست؟

عملیات شمشه‌ گیری در ابتدا باید با اصول مشخصی اجرا شود. سپس استفاده از ملات سیمان باید فاصله میان دو کروم را پر نمود و با استفاده از شمش ملات سیمان را صاف کرد. با انجام این عمل کروم‌ های اجرا شده به یکدیگر متصل می‌ شوند و می‌ توان به راحتی بدون نگرانی و با اطمینان کامل از شاقول بودن ، اندودکاری با ملات را انجام داد.

دیوارهایی که از آجر استفاده می‌ شود به دلایل مختلفی احتمال وجود اختلاف ارتفاع وجود دارد و به همین دلیل امکان دارد در ساخت دیوار‌ها رعایت شرایط شاقول سخت باشد ، چرا که در اکثر اوقات امکان دارد پستی و بلندی‌ هایی بر روی دیوار وجود داشته باشد. برای اینکه بتوانید این شرایط را برطرف نمایید ، باید عملیات شمشه ‌گیری و کروم ‌بندی را انجام داد.

 

کروم بندی دیوار به چه صورتی انجام می شود؟

در ادامه اطلاعات کوتاهی راجع به این سوال که کروم‌ بندی در ساختمان به چه معناست؟ ارائه می‌ دهیم. برای اینکه عملیات کروم ‌بندی دیوار را انجام دهید ، باید بر روی دیوار شاقول را قرار داده تا بتوانید برای ریسمان کاری ضخامت کروم را تعیین نمایید. با در نظر داشتن ارتفاع دیوار معمولا اندازه محلی که باید کاشی ‌کاری شود سه متر است. در این صورت باید در ارتفاع ۸۰/۲ سانتی متر کروم با نشانه را به سقف بیاندازید و دقت کنید که این نشانه می‌ بایستی ضخامت کمی داشته باشد که این نشانه را A می‌ گویند.

 

مشاوره هدفمند!

در این بخش به سوال کروم بندی چیست؟ پاسخ دادیم تا راحت تر بتوانید برای این امر اقدام فرمایید. توجه داشته باشید که پیش از هر اقدامی از فرد با تجربه ای در این زمینه کمک بگیرید و به متخصصان پروژه خود را تحویل دهید تا بعد ها دچار مشکلاتی نشوید! ما در دیساتک متخصصانی را گرد هم آورده ایم که درباره سرمایه گذاری در شیراز و ایمنی در ساخت و ساز به شما عزیزان مشاوره رایگان ارائه خواهند داد تا با آگاهی کامل برای چنین امری اقدام کنید. هم اکنون می توانید از طریق فرم زیر با ما تماس حاصل فرمایید.

  نام شما (الزامی)

  شماره تماس (الزامی)

  موضوع مشاوره

   

  بروزرسانی : 28 دی 1401

  Write a Message

  Your email address will not be published.

  Related Posts

  Enter your keyword