منظور از گابیون بندی چیست؟

منظور از گابیون بندی چیست؟

منظور از گابیون بندی چیست؟

منظور از گابیون بندی چیست؟

در این قسمت از دیساتک قصد داریم به سوال منظور از گابیون بندی چیست؟ پاسخ دهیم و کاربردهای اصلی آن را بررسی نماییم. شاید شما هم با یک گردش کوتاه در سطح شهر قفس‌ های مفتولی که با سنگ و مصالح دیگر پر شده باشند را دیده باشید. امروزه این قفس‌ های سنگی به عنوان تزئین محل‌ های عبور و مرور و یا جلوگیری از ریزش مصالح استفاده می‌ شوند که نظر اکثر معماران را به سوی خود جلب نموده است ، این‌ ها همان گابیون ها هستند. گابیون ها سازه‌ هایی هستند که در کنار جاده ، سد و در فضاهای شهری و صنعتی کاربرد فراوانی دارد. در دنیای امروز با توجه به ساخت آسان و قیمت پایینی که گابیون ها دارند به صورت گسترده مورد استفاده قرار می‌ گیرند. اگر در رابطه با مشارکت در ساخت در شیراز نیاز به مشاوره دارید ، هم اکنون می توانید با متخصصان ما تماس حاصل فرمایید و از مزایای آن بهره مند شوید! در ادامه به سوال منظور از گابیون بندی چیست؟ پاسخ خواهیم داد ، با ما همراه باشید..

منظور از گابیون بندی چیست؟

گابیون چیست؟

گابیون ها قفس‌ های توری هستند که درون آن‌ ها با قلوه سنگ و مصالح دیگر پر شده و با قرارگیری مواد بر روی یکدیگر جایگزین مناسبی برای نرده ، حصار و یا دیوار است. گابیون ها نوعی از قفس‌ های توری است که مهم‌ ترین وظیفه آن جلوگیری از ریزش دیواره‌ های حاکی است. این قفس‌ ها توسط سنگ‌ هایی در اندازه‌ های مختلف پر می‌ شود. بیشترین کاربرد این محصول در کنار استفاده‌ های مهم و صنعتی در موارد تزئینی ، به منظور زیباسازی مکان‌ ها و فضاهای سبز است که ممکن است بیشتر دیده باشید. از کنار هم قرار دادن سیم‌ های مفتولی و در کنار یکدیگر قرار دادن آن‌ ها گابیون ها به صورت یک دیوار مستحکم ایجاد می‌ شوند. تهیه و ساخت گابیون بسیار سریع و بدون هیچ دشواری انجام می شود! توری‌ های گابیون شباهت بسیاری با توری‌ های مرغی دارند و علاوه بر وجود شباهت‌ هایی که هست این دو با یکدیگر تفاوت‌ های عمده‌ ای از لحاظ ابعاد رول ، مفتول استفاده شده و چشمه بافت دارند.

کاربرد اصلی گابیون چیست؟

گابیون کاربردهای بسیار زیادی در صنایع مختلف دارد. یکی از کاربردهایی که بیشتر شما مشاهده کرده‌ اید استفاده از آن به منظور زیباسازی مکان و فضاهای شهری ، ساخت مجسمه‌ های سنگی در پارک‌ ها و میادین شهر است. در این حالت توری گابیون به عنوان یک محفظه محکم برای جاگیری سنگ ها درون آن ایجاد می‌ شوند و به همین دلیل به آنها توری سنگی نیز گفته می‌ شود. همانطور که گفته شد گابیون یک قفس مفتولی پر شده از مواد سنگی و مصالحی مانند بتن ، خاک یا شن است. تولید گابیون ها به صورت بلوک‌ های انعطاف پذیر به منظور حفاظت از فرسایش ساخت و ساز و ثبات شیب‌ ها می‌ باشد. برای همین گابیون ها توسط سنگ‌ هایی در اندازه‌ های مختلف پر شده و با قرار گرفتن بر روی یکدیگر به صورت خشکه چینی قرار داده می‌ شوند.

یکی دیگر از مهم‌ ترین کاربردهای گابیون ها استفاده در صنعت ساخت و ساز ، سد سازی (به منظور آب بند رودخانه‌ ها و خازن برای جلوگیری از فرسایش زمین و یا مهار دیواره‌ های خاکی سد) ، جاده سازی ( مخصوصا اطراف جاده‌های کوهستانی که وظیفه مهار کردن و جلوگیری از ریزش سنگ ها را بر عهده دارند) ، دیوارهای محافظ و ساخت فنس و حصار است. استفاده از گابیون ها در مهندسی عمران به جهت زیباسازی و طراحی نمای داخلی و بیرونی ساختمان است. استفاده از گابیون به عنوان جان پناه یکی دیگر از کاربردهای آن به شما می‌آید. به صورتی که در زمان‌های دور گابیون به صورت قفس‌ های استوانه‌ هایی ساخته و با خاک پر می‌ شده‌ اند به نحوی که قاعده آن بدون پوشش باشد و این به عنوان جان پناه بودن یا سله اندازی شناخته می‌ شود.

کاربردهای دیگر گابیون ها عبارت اند از :

 • تقویت‌ کننده خاک
 • ایجاد دیوار ، حصار و فنس
 • استفاده در صنایع نظامی و جنگی
 • موج شکن در سواحل آبی
 • به منظور پیشگیری از شسته شدن کف آبراهه‌ ها در زمان سیل کف آن را با توری گابیون پوشش می‌ دهند.
 • کنترل و هدایت آب در زمان سیلاب در دیواره‌ های کانال‌ های آب

 

مشاوره هدفمند!

در این بخش به سوال منظور از گابیون بندی چیست؟ پاسخ دادیم تا راحت تر بتوانید برای این امر اقدام فرمایید. توجه داشته باشید که پیش از هر اقدامی از فرد با تجربه ای در این زمینه کمک بگیرید تا بعد ها دچار مشکلاتی نشوید! ما در دیساتک متخصصانی را گرد هم آورده ایم که درباره سرمایه گذاری در شیراز و ایمنی در ساخت و ساز به شما عزیزان مشاوره رایگان ارائه خواهند داد تا با آگاهی کامل برای چنین امری اقدام کنید. هم اکنون می توانید از طریق فرم زیر با ما تماس حاصل فرمایید.

  نام شما (الزامی)

  شماره تماس (الزامی)

  موضوع مشاوره

  Write a Message

  Your email address will not be published.

  Related Posts

  Enter your keyword