منظور از هوشمند سازی ساختمان چیست؟

منظور از هوشمند سازی ساختمان چیست؟

منظور از هوشمند سازی ساختمان چیست؟

منظور از هوشمند سازی ساختمان چیست؟

آیا می دانید منظور از هوشمند سازی ساختمان چیست؟ دنیا در حال پیشروی به سمتی است که بتواند از هر آنچه که در دسترس دارد به بهترین شکل ممکن استفاده نماید و سبک زندگی و محیطی که در آن زندگی می‌ کند را تغییر دهد. یکی از مسائلی که بشر امروزه به دنبال به دست آوردن آن است ، صرفه‌ جویی در مصرف انرژی می‌ باشد. برخی انرژی‌ هایی که در اختیار بشر قرار داده شده ، رو به اتمام می باشد و به همین دلیل لازم است تا ترفندهایی برای کاهش مصرف انرژی به کار گیرد.

از جمله کارهایی که برای کاهش مصرف انرژی و به طبع آن کاهش هزینه‌ ها پیشنهاد می‌ شود هوشمند سازی ساختمان ها است. ناگفته نماند ؛ اگر از مزایای مشارکت در ساخت در شیراز مطلع نستید ، می توانید هم اکنون با متخصصان دیساتک تماس حاصل فرمایید و از مشاوره رایگان بهره مند شوید! در ادامه به سوال منظور از هوشمند سازی ساختمان چیست؟ پاسخ خواهیم داد و مزایای آن را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

 

فرآیند هوشمند سازی ساختمان چگونه می باشد؟

اگر بخواهیم به زبان ساده در مورد هوشمند سازی ساختمان نکاتی را ارائه دهیم ، باید بگوییم که به مجموعه‌ ای از سیستم‌ هایی که در یک ساختمان تعبیه می‌ شوند تا بتوان وسایل برقی و مکانیکی را به بهترین شکل ممکن کنترل کرد ، هوشمند سازی ساختمان گفته می‌ شود! در این فرآیند می‌ توان تمام وسایل برقی را به یک شبکه متصل کرد و آن ها را از راه دور به خوبی و به صورت کاملا مستقل کنترل نمود. از جمله وسایلی که قابلیت کنترل به این شکل را دارند می‌ توان به چراغ های ساختمان ، دوربین‌ ها ، ترموستا‌ت‌ ها ، بلندگو های صوتی و غیره اشاره کرد.

هوشمند سازی یک ساختمان باعث کاهش هزینه‌ های اضافی مصرف شده در بخش انرژی ، بالا بردن میزان آسایش و افزایش ایمنی در یک ساختمان خواهد شد. البته این موارد تنها بخشی از مزیت‌ هایی است که می‌ توان در این حوزه نام برد. موضوع مهم دیگری که در مورد هوشمند سازی باید مطرح شود ، ساخت زیر ساخت‌ ها و پیش‌ نیاز های این مورد می‌ باشد. برای آن که بتوان در یک ساختمان هوشمند سازی را انجام داد ، باید زیر ساخت‌ های مورد نیاز به خوبی فراهم شود که باید توجه ویژه ای به این موضوع داشته باشید.

منظور از هوشمند سازی ساختمان چیست؟

اصلی ترین مزایای هوشمند سازی ساختمان

 • یکی از مزیت‌ هایی که می‌ توان برای هوشمند سازی یک ساختمان عنوان کرد ، بالا بردن رفاه اعضای خانواده و یا کسانی است که در یک ساختمان حضور دارند.
 • زمانی که سیستم روشنایی به این وسیله کنترل می‌ شود ، می‌ توان صرفه جویی قابل ملاحظه‌ ای را در مصرف انرژی و از جمله برق مشاهده کرد.
 • سیستم گرمایش و سرمایش هدفمند و صرفه‌ جویی که در این حیطه اتفاق می‌ افتد ، می‌ تواند به مقدار زیادی باعث صرفه‌ جویی در هزینه‌ های ثابت یک خانواده شود.
 • به کار بردن سیستم پرده و باز و بسته کردن آن به این روش شرایط راحت و لذت‌ بخشی را برای کسانی که در یک ساختمان حضور دارند فراهم می‌ کند.
 • یکی از سیستم‌ هایی که در هوشمند سازی ساختمان وجود دارد ، سیستم نظارت و آیفون هوشمند است. با این تجهیزات می‌ توان رفت و آمد افراد را به راحتی کنترل کرد و امنیت بیشتری در محیط حس می‌ شود.
 • از دیگر مزیت‌ های یک ساختمان هوشمند ایجاد امنیت در آن است. امنیت به واسطه تجهیزات متفاوتی که در هوشمند سازی ساختمان به کار برده شده ، اتفاق افتاده است.
 • راحتی کنترل سیستم و امکان نظارت بر آن با استفاده از تلفن همراه و تاچ پنل از دیگر مزیت‌ هایی است که می‌ توان برای این سیستم تعریف کرد.

 

سیستم آیفون و ورود و خروج از منزل

این سیستم که در ساختمان‌ های اداری کاربرد زیادی دارد می‌ تواند برای ورود و خروج کارکنان استفاده شود. این سیستم قادر است تصویر تمام افرادی که به یک ساختمان وارد می‌ شوند و یا از آن خارج می‌ شوند را ثبت کرده و در موقع لزوم از آن ها استفاده کرد. در ساختمان‌ های مسکونی نیز این سیستم می‌ تواند تصویر فردی که به درب ساختمان مراجعه کرده است را بر روی یک نمایشگر نشان دهد. به این شکل می‌ توان متوجه شد که چه فردی قصد دارد وارد ساختمان گردد. در صورتی که امکان اتصال به اینترنت نیز وجود داشته باشد می‌ توان با مهمانان از راه دور نیز ارتباط برقرار کرد و این نیز یکی از مزیت‌های استفاده از هوشمند سازی ساختمان به شمار میرود.

منظور از هوشمند سازی ساختمان چیست؟

سیستم‌ های سرمایشی و گرمایشی

یکی دیگر از تجهیزات به کار برده شده در سیستم‌ هوشمند سازی یک ساختمان ، سیستم گرمایشی و سرمایشی و همچنین تهویه مطبوع است. سیستم‌ های گرمایشی و سرمایشی شامل تجهیزات مرکزی و محلی است. تجهیزات مرکزی معمولا در موتورخانه قرار داشته و شامل مورادی مانند پمپ سیستم ، برج خنک‌ کننده ، چیلر و دیگ آب گرم است.

تجهیزاتی که به آن تجهیزات محلی گفته می‌ شود نیز شامل هواساز ، کولر و فن‌ کوئل است و از طریق شبکه هوشمند سازی یک ساختمان می‌ توان به صورت کاملا مستقل تمامی آن ها را از راه دور کنترل کرد. خوب است بدانید که در این سیستم تنظیم دمای اتاق‌ ها نیز امکان‌ پذیر بوده در صورتی که یک فرد در اتاق حضور نداشته باشد می‌توان به کمک این سیستم ، تجهیزات گرمایشی و یا سرمایشی موجود را فعال و یا غیر فعال کرد.

 

سیستم‌ های امنیتی

یکی از اصلی ترین تجهیزاتی که برای هوشمند سازی ساختمان باید به آن توجه داشت ، سیستم‌ امنیتی است. از اجزایی که در این سیستم وجود دارد می‌ توان به دوربین‌ های مداربسته ، نشتی آب ، سیستم‌ های اعلام حریق و اطفاء آن، سیستم‌ های اعلام آب گرفتگی و سیستم محافظت از برق‌ گرفتگی اشاره کرد. تمامی این سیستم‌ ها توسط سیستم حفاظت و امنیت کنترل می‌ شود.

 

درب‌ ها و پنجره‌های هوشمند

از دیگر تجیهزاتی که در هوشمند سازی ساختمان به کار برده می‌ شود ، درب‌ ها و پنجره‌ های هوشمند هستند. به وسیله سیستم هوشمند سازی یک ساختمان می‌ توان به راحتی دستور باز و بسته کردن آن ها را صادر کرد. حتی می‌ توان به کمک این سیستم و با در نظر گرفتن حسگرهای اثر انگشت و یا با استفاده از کارت‌ های مغناطیسی سیستم‌ های موجود را طبقه‌ بندی کرد و به زمان‌ بندی آن ها پرداخت. این مورد علاوه بر آنکه می‌ تواند امنیت زیادی را در یک ساختمان به وجود آورد قادر است آسایش و راحتی بیشتری را نیز در محیط فراهم کند.

منظور از هوشمند سازی ساختمان چیست؟

سیستم‌های روشنایی

با این سیستم‌ می‌ توان روشنایی را در قسمت‌ های مختلف یک ساختمان در کنترل داشت و به راحتی آن ها را خاموش و روشن کرد. از جمله تمهیداتی که با این سیستم فراهم می‌ شود ، می‌ توان به روشن و یا خاموش کردن خودکار لامپ‌ ها و چراغ‌ ها ، کنترل روشنایی ، تنظیم میزان نور آن ها ، کاهش و یا افزایش روشنایی در محیط ، مشاهده وضعیت روشنایی خانه و بررسی این موضوع که کدام یک از لامپ‌ ها در خانه روشن و کدام یک از آن ها خاموش است اشاره داشت.

 

مشاوره هدفمند!

در این بخش به سوال منظور از هوشمند سازی ساختمان چیست؟ پاسخ دادیم تا راحت تر بتوانید برای این امر اقدام فرمایید. توجه داشته باشید که پیش از هر اقدامی از فرد با تجربه ای در این زمینه کمک بگیرید تا بعد ها دچار مشکلاتی نشوید! ما در دیساتک متخصصانی را گرد هم آورده ایم که درباره سرمایه گذاری در شیراز و ایمنی در ساخت و ساز به شما عزیزان مشاوره رایگان ارائه خواهند داد تا با آگاهی کامل برای چنین امری اقدام کنید. هم اکنون می توانید از طریق فرم زیر با ما تماس حاصل فرمایید.

  نام شما (الزامی)

  شماره تماس (الزامی)

  موضوع مشاوره

  Write a Message

  Your email address will not be published.

  Related Posts

  Enter your keyword