بتن شفاف چیست؟

بتن شفاف چیست؟

بتن شفاف چیست؟

بتن شفاف چیست؟

آیا می دانید بتن شفاف چیست؟ مراحل ساخت این بتن چگونه است و در چه قسمت هایی از ساختمان قابل استفاده می باشد؟ در این بخش از دیساتک قصد داریم که چگونگی پیدایش و ساخت این بتن ها را برای شما عزیزان مورد بررسی قرار دهیم تا بتوانید با خیال راحت آن را انتخاب نمایید. همچنین اگر قصد ساخت و ساز در شیراز را دارید می توانید با مشاورین ما تماس برقرار کنید و از مشاوره تخصصی ، همچنین رایگان ما بهره مند شوید! با ما همراه باشید..

بتن شفاف چیست؟

ساخت بتن شفاف

بتن شفاف یا همان بتن انتقال دهنده نور با نام تجاری Litracon محصول نسبتا مدرنی است که در سال ۲۰۰۱ توسط یک معمار به نام (آرون لاسونسزی) AronLosoniczi اختراع شد و به ثبت رسید. این معمار زمانی که در سن ۲۷ سالگی در کالج سلطنتی هنر های زیبای استکهلم مشغول به تحصیل بود ، این ایده را بیان کرد و در سال ۲۰۰۴ شرکت خود را با نام لاينراكان تاسیس کرد و با توجه به نیاز و تمایل جامعه امروز به استفاده از مصالح جدید ساختمانی ، از سال ۲۰۰۶ با شرکت های بزرگ صنعتی به توافق رسید. این محصول با ترکیب96% بتن معمولی و ۴% فیبرهای نوری محصولی منحصر به فرد را برای هزاره جدید به ارمغان آورده است و نظر اکثر معماران را به خود جلب نموده است.

هم اکنون بتن لایتراکان با دانسیته ۲۴۰۰-۲۱۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب ، مقاومت فشاری ۵۰ نیوتن بر میلی متر مربع و مقاومت کششی ۷ نیوتن بر میلی متر مربع در سه رنگ خاکستری ، سیاه و یا سفید و با ابعاد استاندارد ۳۰۰* ۶۰۰ میلی متر و با ضخامت ۵۰۰-۲۵ میلی متر تولید می شود. از نظر تنوری فیبرهای به کار رفته در لايتراكان قادر به انتقال نور در بتنی به ضخامت ۲۰ متر می باشد. همچنین استفاده از فیبر نوری در اجزای باربر سازه ای بدون تاثیر منفی در مقاومت بالای فشاری و کششی آن می تواند اثری خوب با ایجاد فضاهایی روشن و جذاب داشته باشد.

بتن شفاف چیست؟

بتن عبور دهنده نور یا ( لایتراکان )

بتن شفاف یا بتن عبور دهنده نور ، امروزه به عنوان یک متریال ساختمانی مدرن با قابلیت استفاده بالا شناخته شده است. این متریال ، ترکیبی از فیبر نوری و ذرات بتن است و می تواند به عنوان بلوک ها و یا پانل های پیش ساخته ساختمانی مورد استفاده قرار گیرد. فیبرها به خاطر اندازه کوچکشان با بتن مخلوط شده و ترکیبی از یک متریال دانه بندی شده را تشکیل می دهند. به این ترتیب نتیجه کار صرفا ترکیب دو متریال شیشه و بتن نیست ، بلکه یک متریال جدید که از لحاظ ساختار درونی و همچنین سطوح بیرونی کامل همگن است ، به دست می آید. فیبرهای شیشه باعث نفوذ نور به داخل بلوک ها می شوند.

جالب ترین حالت این پدیده نمایش سایه ها در وجه مقابل ضلع نور خورده است ، همچنین رنگ نوری که از پشت بتن شفاف دیده می شود ثابت است. به عنوان مثال : اگر نور سیز به پشت بلوک بتابد ، در جلوی آن سایه ها سبز دیده می شوند. هزاران فیبر شیشه ای نوری به صورت موازی کنار هم بین دو وجه اصلی بلوک بتنی قرار می گیرند. نسبت فیبرها بسیار کم و حدود ۴ درصد کل میزان بلوک ها است. علاوه بر این، فیبرها به خاطر اندازه کوچکشان با بتن مخلوط شده و تبدیل به یک جزء ساختاری می شوند بنابراین سطح بیرونی بتن همگن و یکنواخت باقی می ماند.

 

پوشش کف

یکی از جذاب ترین کاربردهای استفاده از بتن شفاف در پوشش کف ها و درخشش آن از پایین است. در طول روز ، این یک کفپوش از جنس بتن معمولی به نظر می رسد و در هنگام غروب آفتاب ، بلوک های کف در رنگ های منعکس شده از نور غروب ، شروع به درخشش می کنند.

بتن شفاف چیست؟

طراحی داخلی

همچنین از این نوع بتن عبور دهنده نور می توان برای روکش دیوارها در طراحی داخلی استفاده کرد ، به صورتی که بتن از پشت نور پردازی شده باشد. همچنین می توان از نورهای رنگی متنوع برای ایجاد حس فضایی مورد نظر استفاده کرد.

 

مسلح کردن بلوک بتنی عبور دهنده نور

در صورت نیاز به مسلح کردن این بتن ، شیارهایی در داخل آن تعبیه می شود. در حین ساختن دیوارها ، میلگردها به صورت عمودی یا افقی در این شیارها قرار می گیرند و فیبرهای اپتیکی به خاطر خاصیت انعطاف پذیری خود در اطراف میلگردها جمع می شوند و به این ترتیب میلگردها دیده نمی شوند. از این روش به صورت موفقیت آمیزی در چند پروژه و نمایشگاه استفاده شده است.

 

مشاوره هدفمند!

در این بخش به سوال بتن شفاف چیست؟ پاسخ دادیم تا با کاربرد های آن در صنایع آشنا شوید. توجه داشته باشید که پیش از هر اقدامی از فرد با تجربه ای در این زمینه کمک بگیرید تا بعد ها دچار مشکلاتی نشوید! ما در دیساتک متخصصانی را گرد هم آورده ایم که درباره سرمایه گذاری در شیراز و ایمنی در ساخت و ساز به شما عزیزان مشاوره رایگان ارائه خواهند داد تا با آگاهی کامل برای چنین امری اقدام کنید. هم اکنون می توانید از طریق فرم زیر با ما تماس حاصل فرمایید.

  نام شما (الزامی)

  شماره تماس (الزامی)

  موضوع مشاوره

   

  بروزرسانی : 26 دی 1401

  Write a Message

  Your email address will not be published.

  Related Posts

  Enter your keyword