برای بازسازی خانه به چه مجوزهایی نیاز داریم؟

برای بازسازی خانه به چه مجوزهایی نیاز داریم؟

برای بازسازی خانه به چه مجوزهایی نیاز داریم؟

برای بازسازی خانه به چه مجوزهایی نیاز داریم؟

آیا می دانید که برای بازسازی خانه به چه مجوزهایی نیاز داریم؟ پیش از اینکه اقدام انجام دهید باید اول مشخص کنید که منزل شما نیاز به تعمیرات اساسی دارد یا جزئی. تعمیرات اساسی نیاز به پروانه بازسازی دارند ، در حالی که برای تعمیرات جزئی هیچ نیازی به مجوز ندارید و باید محدودیت ها و چارچوبی در اجرای هریک از آن ها رعایت شود. با مطالعه این مقاله از دیساتک ، بدون اتلاف زمان می توانید ، تمام مدارک مورد نیاز برای اخذ مجوز بازسازی منزل ، ساختمان ، ویلا ، فروشگاه ، دفتر کار یا هر فضای مشابه دیگر را تهیه و مجوز یا پروانه بازسازی را ثبت نمایید.

ناگفته نماند ؛ اگر شما عزیزان هم در رابطه با مشارکت در ساخت در شیراز سوالاتی دارید ، هم اکنون می توانید با برقراری تماس با متخصصین ما ، از مشاوره رایگان بهره مند شوید. در ادامه به تمامی سوالات شما در زمینه مجوز های لازم برای بازسازی خانه پاسخ خواهیم داد ، با ما همراه باشید..

برای بازسازی خانه به چه مجوزهایی نیاز داریم؟

تعمیرات اساسی یا جزئی

اول از همه چیز توجه داشته باشید که هدف از نوسازی ساختمان ، تبدیل کردن یک بنای فرسوده به بنایی نو و زیباست درحالی ‌که هدف از بازسازی ساختمان ، افزایش پایداری و سطح مقاومت آن می باشد. همانطور که می دانید تعمیرات اساسی مقوله جدایی دارد. تعمییرات غیر اساسی یا جزئی نیز شامل تغییراتی می شود که یا حجم پروژه‌ ها بسیار بزرگ است یا مناطقی هستند که شهرداری روی کاربری آن ها حساس است. به غیر از این موارد تعمیرات دیگر جزئی تلقی شده و نیازی به پروانه بازسازی ندارند. در ادامه دو نمونه تعمیرات را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

 

تعمیرات اساسی ( نیاز به صدور مجوز )

در مواردی که سازه های ساختمان مانند ستون ها ، بادبند ها ، سقف ، تیر ها ، دیوار های باربر یا راه پله ها نیاز به جابجایی یا تغییراتی داشته باشد ، قطعا به پروانه بازسازی و مجوز نیاز می باشد. اگر بخشی از خانه به مکان جدید منتقل شود یا دیوار جداکننده‌ ای در ساختمان حذف ، اضافه یا جابجا شود نقشه ساختمان بهم می ریزد. تعمیراتی که با ضوابط و استاندارد های معماری مغایرت داشته باشد و باعث نقض قوانین شهرداری‌ ها شود ، مجوز بازسازی لازم دارد.

برای بازسازی خانه به چه مجوزهایی نیاز داریم؟

تعمیرات جزئی ( بدون نیاز به صدور مجوز )

اموری مانند : تعمیر شیروانی یا تعویض ایزوگام پشت‌بام ، احداث یا تخلیه چاه فاضلاب ، احداث سرویس بهداشتی تا ۳ متر مربع ، بازسازی نمای ساختمان بدون ایجاد تغییر در نقشه ، اجرای موتورخانه بدون حذف پارکینگ ، محوطه‌ سازی بدون ایجاد فضای اضافی در زیربنای حیاط ، تخریب و بازسازی دیوار حیاط مجاور خیابان درصورتی ‌که ملک اصلاحی نداشته باشد هیچ نیازی به صدور مجوز ندارد و جزو تعمیرات جزئی به حساب می آیند.

 

مراحل اخذ مجوز بازسازی برای تعمیرات اساسی

اولین مرحله اخذ مجوز بازسازی مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک شهر است اما برای تشکیل پرونده برای زمین های بایر ( زمین های خالی از ساختمان ) مراجعه حضوری به شهرداری الزامی می باشد. درخواست مجوز بازسازی توسط مالک و صدور دستور بازدید کارشناس از محل پروژه دومین مرحله از این پروسه است. سپس دستور بازدید ثبت می شود و در مرحله نوبت دهی قرار می گیرد. بعد از بازدید کارشناس شهرسازی از محل پروژه به مسئول مربوطه در معاونت شهرداری گزارش داده می شود. بعد از بررسی گزارش ، مدارک و فیش عوارض پیش‌ نویس پروانه تهیه و دستور صدور پروانه صادر می شود. با تأیید پیش‌ نویس توسط رئیس ، مجوز بازسازی را می توانید دریافت کنید.

برای بازسازی خانه به چه مجوزهایی نیاز داریم؟

چه مدت زمانی برای صدور مجوز بازسازی لازم است؟

مدت زمان طی مراحل اخذ مجوز و تعمیرات غیر اساسی ، به طور معمول بین ۱ تا ۴ روز کاری می باشد. اگر مشکل خاصی وجود نداشته باشد ، برای تعمیرات اساسی این مدت بین 4 تا ۷ روز کاری زمان بر است. ناگفته نماند پروانه تخریب و نوسازی ساختمان دارای مدت اعتبار مشخصی هستند!

 

مشاوره هدفمند!

در این بخش به سوال ، برای بازسازی خانه به چه مجوزهایی نیاز داریم؟ پاسخ دادیم تا راحت تر بتوانید برای این امر اقدام فرمایید. توجه داشته باشید که پیش از هر اقدامی از فرد با تجربه ای در این زمینه کمک بگیرید و به متخصصان پروژه خود را تحویل دهید تا بعد ها دچار مشکلاتی نشوید! ما در دیساتک متخصصانی را گرد هم آورده ایم که درباره سرمایه گذاری در شیراز و ایمنی در ساخت و ساز به شما عزیزان مشاوره رایگان ارائه خواهند داد تا با آگاهی کامل برای چنین امری اقدام کنید. هم اکنون می توانید از طریق فرم زیر با ما تماس حاصل فرمایید.

  نام شما (الزامی)

  شماره تماس (الزامی)

  موضوع مشاوره

   

  بروزرسانی : 28 دی 1401

  Write a Message

  Your email address will not be published.

  Related Posts

  Enter your keyword