معماری باروک

معماری باروک

معماری باروک

همه چیز درباره سبک معماری باروک

باروک، سبک معماری بسیار تئاتری، در اواخر قرن شانزدهم و اوایل قرن هفدهم از ایتالیا سرچشمه گرفت. معماری باروک به دلیل مجلل، جلوه‌ های توهم‌آمیز ، نورپردازی چشمگیر و رنگ‌ هایش به خوبی شناخته شده است.

معماری باروک نسخه ‌ای از معماری رنسانس است که تنها با رنگ‌های دراماتیک ‌تر، نورپردازی، جلوه‌های توهم‌آمیز مانند ترومپ لوئیل و طرح‌ هایی با ویژگی ‌های معماری بیشتر است. تاریخ باروک از کلمه پرتغالی  Barroco سرچشمه می گیرد ، اصطلاحی که برای اشاره به مرواریدهای ناقص یا دارای اشکال نامنظم استفاده می شود.

سقف سبک باروک

به غیر از این سبک معماری آراسته، جنبش باروک همچنین به ادبیات، موسیقی زنده، مجسمه‌ها و نقاشی‌های خیره‌کننده، مد و همه اشکال هنر در دوره باروک که با شکوه و رئالیسم دراماتیک مشخص می‌شد، راه یافت.

معماری باروک به طور قابل توجهی با استعمار اروپا منطبق شد، که باعث گسترش آن در سراسر اروپا و به ویژه در آلمان و آمریکای جنوبی مستعمره شد. دوره باروک تا قرن 18 ادامه داشت.

دوره باروک به دوره اصلاحات پروتستانی بازمی گردد، زمانی که کلیسای کاتولیک به شدت نیاز داشت تا نفوذ خود را در سراسر اروپا بازپس گیرد، در پی اصلاحات پروتستان، که به عنوان دوره ضد اصلاحات نیز شناخته می شود. آنها آشکارا سعی کردند از طریق معماری و هنر نمایش های احساسی و حسی ایجاد کنند تا پیروان خود را به وفاداری بی قید و شرط به کلیسای کاتولیک متقاعد کنند.

معماری باروک

نما به سبک باروک

در ابتدا، معماری باروک شکل خود را در طرح های کلیسای جامع و کلیسا پیدا کرد. با این حال، بعدها در کاخ های سلطنتی پیچیده به عنوان نمایش بصری رژیم های مطلقه استفاده شد.

در این مقاله، ما به ویژگی‌ های تعیین‌ کننده‌ای که معماری باروک را تعریف می‌کنند، نگاه می‌کنیم و شما را با برجسته‌ترین ساختمان‌های تمام دوران طراحی‌شده در معماری باروک آشنا می‌کنیم.

سبک باروک و ویژگی ها

ساختمان‌های معماری باروک معمولاً شامل گنبدها، برج‌های مرکزی، رواق یا سایر برجستگی‌ های مرکزی در نمای اصلی می‌شوند.

به طور کلی، عناصر معماری باروک عبارتند از:

 1. عظمت در معماری باروک

عظمت یا شکوه دراماتیک، احتمالاً بارزترین ویژگی معماری باروک است. این تم باشکوه همچنین دلیلی است که معماران باروک استفاده از تزئینات یا منحنی ها را ادغام کردند. در کلیساها از تم معماری عظمت برای القای هیبت عرفانی در بازدیدکنندگان استفاده می شد تا مردم احساس کنند به خدا نزدیک هستند یا در مقایسه با کلیسا و خدا احساس پستی کنند.

عظمت نیز در وسعت بنا به وجود آمد و در میزان تزئینات و تزیینات نیز اعمال شد.

 1. سقف های رنگ آمیزی شده با جلوه های توهم آمیز

هنر باروک از ماهیت توهم آمیز آن بسیار قابل تشخیص است. نبوغ و طراحی هنری جادویی است که از طریق آن می توان چشم را تا حد حیرت فریب داد.

این سقف های نقاشی شده، حداقل در کلیساها، قرار بود به پیروان احساس کنند که به آسمان خیره شده اند. در هنر باروک، سقف‌ها اغلب به رنگ ترومپ  نقاشی می‌شدند تا احساس کنید عمق بیشتری دارند.

سبک معماری باروک در اواسط تا اواخر قرن هفدهم به اوج خود رسید. این دوره بعداً باروک عالی نامیده شد. سقف‌های نقاشی شده محدودیت‌ های هنر را در دوره باروک بالا و دوره باروک پسین جابجا کردند.

 1. تزئینات غنی و مجسمه های طرح مرکزی

در معماری، تزیینات به استفاده از دکوراسیون غیر ساختاری اشاره دارد که اغلب برای افزودن شکوه و پیچیدگی بصری استفاده می شود. معماری باروک فضای داخلی و خارجی بدون شک غنی و پیچیده بود.

بیشتر سطوح با روش‌های منحط، مجسمه‌ها، قطعات هنری یا قطعات تزئینی ساختاری تزئین شده بودند. نمای بیرونی ساختمان عمدتاً با برجستگی های مرکزی دراماتیک نمای آن مشخص می شد.

طراحی داخلی این ساختمان ها در دوره باروک بالا تزیین شد. بیشتر در اطراف محراب کلیسا متمرکز شده بود و معمولاً در زیر گنبد قرار می گرفت. مشهورترین آثار تزیینی باروک در باروک بالا، بالداچینو سنت پیتر و صندلی سنت پیتر در کلیسای سنت پیتر در رم هستند که هر دو اثر جیان لورنزو برنینی هستند.

این عناصر تزیینی به منظور تکمیل پیچیدگی فضای داخلی آن بود. تصاویر متداول شامل کروبی ها، غنائم، سلاح ها یا میوه ها بود.

 1. گنبدهای گلابی شکل

گنبدها در معماری باروک

رایج ترین آنها باروک اروپای شرقی است. کلیساهای باروک به گونه ای طراحی شده بودند که فضای مرکزی وسیعی با گنبدی داشته باشند که عمدتاً گنبدی شکل بود، جایی که نمازگزاران می توانستند نزدیک محراب را احساس کنند. سربار بالا همچنین به این منظور بود که اجازه ورود نور و روشنایی کلیسا را ​​بدهد.

گنبد یک ویژگی نمادین مرکزی محبوب بود که در معماری باروک برای نشان دادن ادغام بین آسمان و زمین استفاده می شد. گنبد در داخل با نقاشی های قدیسان و فرشتگان و با تزئینات گچبری فرشتگان تزئین شده بود.

 1. اشکال نامنظم

با توجه به این که باروک به معنای «بی قاعده شکل» ترجمه می شود، منطقی است که معماری باروک دارای اشکال ارگانیک و منحنی های غیرمنتظره باشد. این اشکال نامنظم اغلب در نماهای بزرگ و ورودی های مقعر یا در مکان هایی با مجسمه ها دیده می شود. این طرح های ارگانیک را می توان در هر جای معماری باروک، به ویژه در شیارهای گنبدی کلیساها یافت.

دیگر ویژگی های قابل توجه معماری باروک عبارتند از:

 • تضاد در طراحی
 • مقابله با منحنی ها و پیچش ها
 • مجسمه های طلاکاری شده
 • استفاده از رنگ های روشن
 • عناصر ناقص یا تکه تکه عمدی
 • نقاشی های دیواری بزرگ
 • استفاده از گچ بری یا گچ با پرداخت مصنوعی یا مرمر
 • ساختمان های باروک قابل توجه

معماران برجسته باروک شامل کارلو مادرنو، کارلو فونتانا، جیان لورنزو، برنینی، گوارینو گوارینی، بالتاسار نویمان و فرانچسکو بورومینی بودند. مهمتر از همه اینکه بعدها در اروپای مرکزی یک معمار نمونه به نام یوهان برنهارد فیشر فون ارلاخ توسعه یافت. در بریتانیا، معماری باروک توسط نیکلاس هاکسمور و کریستوفر رن آغاز شد.

برخی از بناهای معروف عبارتند از:

 1. میدان سنت پیتر، شهر واتیکان

کلیسای سنت پیترز رم (شب)

اگرچه کلیسای سنت پیتر را می توان تحت معماری رنسانس طبقه بندی کرد، بسیاری از آن در واقع تحت معماری باروک قرار می گیرند. جیان لورنزو برنینی برجسته و یکی از تأثیرگذارترین معماران و مجسمه سازان در سبک معماری باروک است. از برجسته ترین آثار او می توان به کلیسای سنت پیتر، پیاتزا دی سان پیترو و بالداچینو اشاره کرد.

معماری باروک

طراحی داخلی سنت پیتر

پیازا طوری طراحی شده بود که با محیط اطراف خود ترکیب شود و به عنوان یک قطعه از شهر عمل کند. این به طور اساسی با رویکرد میکائل آنژ یا برامانت برای ایجاد یک ساختمان مستقل به یاد ماندنی متفاوت است.

ب- کاخ ورسای

مجسمه هایی به سبک باروک

کاخ ورسای و به طور خاص مشهورتر، تالار آینه ها احتمالاً یکی از بارزترین نمونه های معماری باروک است. کاخ ورسای تجسم کاملی در اوج طراحی و هنر در دوره باروک پسین است.

معماری باروک

سقف های نقاشی شده کاخ ورسای

این کاخ از سبک باروک که در سراسر ایتالیا و رم یافت می شود الهام گرفته شده است. با این حال، تا حد زیادی به سبک باروک فرانسوی طراحی شده است. در حال حاضر، این کاخ شامل حدود 2300 اتاق با باغ فرانسوی و یک پارک است.

معمار لویی لو وو تالار آینه ها را طراحی کرد. او معمار کاخ بود و با طراح داخلی چارلز لو برون و طراح منظر اندرو لو نوتر روی این پروژه کار کرد. تمام ویژگی‌های متمایز سبک باروک فرانسوی را شامل می‌شود که عبارتند از: گنبدهای بلند، طرح‌ های منحنی، تزئینات و سقف‌ های نقاشی شده.

پیش فروش آپارتمان بهترین انبوه سازان در شیراز ((دیساتک))

این فرصت را از دست ندهید و صاحب خانه مورد پسند خود شوید! امروزه با توجه به افزایش قیمت آپارتمان در سال های اخیر در کنار کاهش قدرت خرید مشتریان ، قراردادهای پیش فروش آپارتمان در شیراز رونق چشمگیری پیدا کرده است. حالا شاید از خود بپرسید که این فرصت برای شما چه مزایایی دارد و به چه معناست؟ در واقع پیش خرید یا پیش فروش آپارتمان در شیراز به معنای خرید یک واحد مسکونی در حین ساخت و ساز و قبل از تحویل آن به خریدار است. با پیش خرید آپارتمان ، خریدار هزینه مناسب تری را می پردازد. و هنگام تحویل ، می تواند آن را با قیمت بالایی در بازار بفروشد (( در حقیقت سرمایه خود را دو برابر کرده اید! )).

بدون نظر

 1. Hamed آبان 20, 1402

  مطالب بسیار خوبی توی سایتتون قرار دادید موفق و مؤید باشید.

  1. ادمین آبان 20, 1402

   سلام و درود . تشکر از حضور و دیدگاه شما. پاینده باشید

 2. احمدی آبان 20, 1402

  سلام پروژه‌های داخلی هم انجام می‌گیره توی تیم شما؟ساختمان ساخته شده فقط طراحی داخلی مانده

  1. ادمین آبان 20, 1402

   سلام و درود . تشکر از حضور و دیدگاه شما. پاینده باشید

 3. سحر آبان 20, 1402

  ممنون از سایت خوب شما

  1. ادمین آبان 20, 1402

   سلام و درود . تشکر از حضور و دیدگاه شما. پاینده باشید

 4. حاتم آبان 20, 1402

  برای کسایی که معماری تجملاتی دوست دارن این شبکه عالیه

  1. ادمین آبان 20, 1402

   سلام و درود . تشکر از حضور و دیدگاه شما. پاینده باشید

 5. Rayehe آبان 20, 1402

  برای کسانی که معماری تجملاتی دوست دارن این سبک عالیه

  1. ادمین آبان 20, 1402

   سلام و درود . تشکر از حضور و دیدگاه شما. پاینده باشید

 6. Setare آبان 20, 1402

  Vagean idehaye khobi ro Morede bahs garar dadid👍👍

  1. ادمین آبان 20, 1402

   سلام و درود . تشکر از حضور و دیدگاه شما. پاینده باشید

 7. Soraya آبان 20, 1402

  چه جالب بود این مطلب

  1. ادمین آبان 20, 1402

   سلام و درود . تشکر از حضور و دیدگاه شما. پاینده باشید

 8. حمید آبان 20, 1402

  کاخ ورسای رو از نزدیک دیدم محشره آدم مبهوت میشه

  1. ادمین آبان 20, 1402

   سلام و درود . تشکر از حضور و دیدگاه شما. پاینده باشید

 9. سحر آبان 20, 1402

  Khooob bod mamnon az shoma

  1. ادمین آبان 20, 1402

   سلام و درود . تشکر از حضور و دیدگاه شما. پاینده باشید

 10. Razi آبان 20, 1402

  از شما یاد میگیرم واقعا یکی از بهترین ها هستید

  1. ادمین آبان 20, 1402

   سلام و درود . تشکر از حضور و دیدگاه شما. پاینده باشید

نوشتن یک پیام

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مرتبط

کلمات کلیدی را وارد نمایید