طراحی بیوفیلیک

طراحی بیوفیلیک

طراحی بیوفیلیک

طراحی بیوفیلیک چیست؟ راهنمای طراحی بیوفیلیک

طراحی بیوفیلیک یک رویکرد طراحی است که رابطه بین مردم و طبیعت را تقویت می کند. بدین صورت که عناصر طبیعی را وارد معماری و محوطه سازی می کند. یک طرح بیوفیلیک  شامل اصول زندگی و طبیعت در فضاهای زندگی است. دلیل  هم کاملا واضح است چون طبیعت آرام بخش و شفابخش شناخته شده است.

ایده های طراحی بیوفیلیک

1) نورپردازی

شدت نور، حال و هوای یک فضا را تعیین می کند. نور سفید روشن معمولاً برای فضاهای کاری انتخاب می شود. این به بهبود خلق و خو و بهره وری کمک می کند. برای ایجاد احساس آرامش بیشتر، کافه‌ها و رستوران‌ها با نورپردازی بازی می‌کنند تا روحیه ایجاد کنند.

2) کاغذ دیواری

بافت فقط به چیزی که می توانید با دستان خود احساس کنید نیست. بافت بصری عنصر بزرگی از طرح‌ های بیوفیلیک است و کاغذ دیواری کردن سطوح راهی بسیار ارزان برای انجام این کار است.

فراتر از دیوار، می توانید کاغذ دیواری با الگوهای طبیعت محور را روی میزها و میزها اعمال کنید. شکل های عجیب و غریب، مانند تخته موج سواری در رستورانی با تم ساحلی را نیز می توان کاغذ دیواری کرد.

این نوع طراحی چندان محبوب نیست، اما برخی از آن لذت می برند.

همچنین باید  تئوری رنگ  و  تئوری ظرفیت اکولوژیکی را  برای این عنصر طراحی اعمال کنید. فضاهای کار مشترک اغلب دارای صندلی های رنگارنگ برای زنده کردن فضا هستند. این، زمانی که بر اساس تئوری رنگ انجام شود، می تواند خلق و خو را بهبود بخشد.

3) ویژگی های آب

آب بیشترین اثر آرام بخش را دارد و ما نمی توانیم طبیعت را بدون فکر کردن به آبشارها، رودخانه ها و حجم های آبی بزرگ تصور کنیم. یکی از ویژگی های مشترک عناصر کاملاً طبیعی در گران ترین مقاصد تعطیلات، آب نما است.

یکی از بهترین راه‌ها برای گنجاندن آب در طراحی داخلی، استفاده از آبنما است. چشمه ها زیبا هستند. دیدن جریان آب اثر آرام بخش دارد. استخر و آکواریوم ماهی یکی دیگر از راه های استفاده از آب در طراحی داخلی است. آکواریوم‌ها از کف اقیانوس تقلید می‌کنند و شگفت‌انگیز هستند.

طراحی بیوفیلیک

4) رنگ های زمین

استفاده از رنگ های خاکی به عنوان بخشی از طراحی به اتاق کمک می کند تا با محیط طبیعی بیرون ترکیب شود. بیشتر ویژگی‌های طبیعی دارای رنگ‌ های خنثی هستند که به عنوان رنگ‌های خاکی نیز شناخته می‌شوند، که وقتی در طراحی شبیه‌ سازی شوند، تأثیری مشابه بیرون بودن در طبیعت دارند.

5) گیاهان مصنوعی

علاوه بر گیاهان، طراحی بیوفیلیک نیز بر نور طبیعی و هوای آن تاکید دارد. سایر لمس‌های طبیعت، مانند بافت‌ها، رنگ‌های طبیعی و حتی صدا را می‌توان در طراحی شما گنجاند.

اما نکته کلیدی برای درست کردن طرح شما این است که آن را در حد اعتدال انجام دهید. و برای به حداقل رساندن تلاش های فیزیکی خود، گیاهان مصنوعی راه حل خوبی هستند.

6) دیوار سبز

دیوارهای گیاهی یک عنصر کاربردی برای افزودن به فضاهای بزرگ هستند. اگر پلان باز دارید  ، پس یکی از راه‌های مشخص کردن مناطق داخل فضا، استفاده از دیوار گیاهی است.

دیوار گیاه بامبو مصنوعی این هدف را بدون زحمت به دست می آورد. بامبو به طور کامل نور یا صدا را مسدود نمی کند. اما راه خوبی برای معرفی حریم خصوصی است.

7) گیاهان معلق

می‌توانید گیاهان را از سقف آویزان کنید تا وقتی از پایین به آن نگاه کنید، تصوری از یک سایبان ایجاد کنید. پیچک و انگور بهترین کار را برای این منظور دارند. اگر از گیاهان مصنوعی استفاده می کنید، در هنگام آبیاری دیگر نگران چکه شدن آب روی تجهیزات خود نخواهید بود. 

از آنجایی که بیشتر گلدان ها شفاف هستند، می توانید هم رنگ قهوه ای خاک و هم رنگ سبز گیاهان را ببینید. این به شما احساس دقیق تری از طبیعت می دهد.

طراحی بیوفیلیک

8) صندلی بیوفیلیک

کنده درختان صندلی های جدید در بیشتر فضاها مانند رستوران ها و ادارات هستند.  اگر در حال طراحی یک کافه یا یک پارک هستید، پس  نصب کنده درخت تقلبی را  برای نشستن در نظر بگیرید. کنده های واقع گرایانه برای افزودن بافت به فضا ایده آل هستند.

کنده درختان تنوع را به پلان کف شما می بخشد. علاوه بر این، کنده های درخت بزرگ می توانند برای جداول قرار بگیرند که می توانید آنها را در فضای کاری قرار دهید.

از آنجایی که این پیاده سازی عملکرد را با دکوراسیون ترکیب می کند، راهی عالی برای کاهش هزینه های طراحی است.

9) سطوح بافت دار

بافت یک عنصر بسیار مهم در طراحی بیوفیلیک است. ساکنان فضا باید بتوانند گیاهان را چه از نظر فیزیکی و چه بصری احساس کنند. کفپوش چمنی یک انتخاب عالی و محبوب برای بسیاری از طراحانی است که روی یک طرح بیوفیلیک کار می کنند.

چمن مصنوعی برای سطوح دیگر مانند دیوارها، مبلمان، لوازم جانبی بازی مانند تاب و موارد دیگر کار می کند. 

بافت های ماکرومه و سبد بافته شده از دیگر سطوح بافتی هستند که می توانند در طراحی شما تنوع ایجاد کنند. شما می توانید با نگاه کردن به محیط طبیعی اطراف خود، الهام زیادی بگیرید. سطوح بافتی مانند پوست درخت، سطوح سنگ، برگ، سنگریزه و غیره وجود دارد.

طراحی بیوفیلیک

10) محرک های غیر بصری

طبیعت فقط چیزی نیست که شما می توانید ببینید. چیزهایی که می توانید بو کنید و بشنوید، نقش بزرگی در جذب هاله آرام بخش بیوفیلیا دارند.  ارزان ترین راه برای گنجاندن آن در طراحی خود، پخش کننده های عطر است. بسته به اندازه فضای خود، ممکن است برای ایجاد فرورفتگی به چندین دیفیوزر نیاز داشته باشید.

اسطوخودوس و رزماری از آرام بخش ترین عطرها هستند. از رایحه ها به صورت دوره ای استفاده کنید. در غیر این صورت، مغز شما به بو عادت می کند و دیگر همان اثر را نخواهد داشت.

محرک شنیداری نیز عنصر دیگری است که می توانید در طراحی خود بگنجانید. یکی از محبوب ترین عناصر صوتی، آب جاری است. کافه‌ها، مراکز خرید و کالج‌ها اغلب از آبنماها در  طراحی محوطه‌سازی خود استفاده می‌کنند .

11) اشکال ارگانیک

مغز ما برای دیدن اشکال تکامل یافته است، به این ترتیب ما بیشتر چیزها را تشخیص می دهیم. به همین دلیل، شما می توانید یک چهره آشنا را تنها با استفاده از سیلوئت تشخیص دهید. شکل‌های ارگانیک منحنی‌های صاف‌تر و اشکال نامتقارن‌تری دارند، همانطور که در طبیعت یافت می‌شوند.

استفاده از اشکال ارگانیک در طراحی امروزه در جامعه مدرن امروزی مهم است، زیرا بسیاری از جنگل های بتنی تقریباً به طور کامل با اشکال هندسی پر شده اند. اشکال ارگانیک می توانند بر روی مبلمان، پیشخوان ها، قسمت های مرکزی، میزها و موارد دیگر کار کنند.

12) فضاهای سبز

استفاده از رنگ سبز نزدیک ترین راه برای تقلید از محیط های طبیعی است. برخی افراد تا نقاشی برگ و گل روی دیوارها پیش می روند که در طبیعی جلوه دادن فضاها موفق است. رنگ آمیزی بام ها و دیوارهای سبز یک استراتژی طراحی بیوفیلیک است.

رنگ‌ های سبز می‌توانند برای فضاهای بیرونی، از جمله پاسیو بیرونی، دیوار، پله‌ها و موارد دیگر به خوبی کار کنند. استفاده از رنگ به فضای خاصی محدود نمی شود.

13) ارتفاع های مختلف

زیبایی طبیعت به نامتقارن بودن ویژگی های محیطی است. هندسه‌های طبیعی، همانطور که در طبیعت یافت می‌شوند، دارای حس بی‌نظمی هستند که از نظر زیبایی‌شناختی دلپذیر است.

پیش فروش آپارتمان بهترین انبوه سازان در شیراز ((دیساتک))

این فرصت را از دست ندهید و صاحب خانه مورد پسند خود شوید! امروزه با توجه به افزایش قیمت آپارتمان در سال های اخیر در کنار کاهش قدرت خرید مشتریان ، قراردادهای پیش فروش آپارتمان در شیراز رونق چشمگیری پیدا کرده است. حالا شاید از خود بپرسید که این فرصت برای شما چه مزایایی دارد و به چه معناست؟ در واقع پیش خرید یا پیش فروش آپارتمان در شیراز به معنای خرید یک واحد مسکونی در حین ساخت و ساز و قبل از تحویل آن به خریدار است. با پیش خرید آپارتمان ، خریدار هزینه مناسب تری را می پردازد. و هنگام تحویل ، می تواند آن را با قیمت بالایی در بازار بفروشد (( در حقیقت سرمایه خود را دو برابر کرده اید! )).

 

بدون نظر

 1. zahra آذر 4, 1402

  در مطالب کاربردی و خوبی قرار می‌دید واقعاً باید ازتون ممنون باشم

  1. ادمین آذر 4, 1402

   سلام و درود . تشکر از حضور و دیدگاه شما. پاینده باشید

 2. Rayehe آذر 4, 1402

  دیساتک بهترین در استان فارس

  1. ادمین آذر 4, 1402

   سلام و درود . تشکر از حضور و دیدگاه شما. پاینده باشید

 3. dena آذر 4, 1402

  jaleeb bood mersi

  1. ادمین آذر 4, 1402

   سلام و درود . تشکر از حضور و دیدگاه شما. پاینده باشید

 4. حامد آذر 4, 1402

  تشکر از تیم حرفه‌ای دیساتک چندین ماه پیش پروژه‌ای رو با شما همکاری کردیم و باعث خوشحالی بود آشنایی با تیم خوب شما

  1. ادمین آذر 4, 1402

   سلام و درود . تشکر از حضور و دیدگاه شما. پاینده باشید

 5. سحرناز آذر 4, 1402

  چه قدر قشنگه این مدل طراحی

  1. ادمین آذر 4, 1402

   سلام و درود . تشکر از حضور و دیدگاه شما. پاینده باشید

 6. نرگس آذر 4, 1402

  یکی از طراحی های خاص و متفاوته این سبک عالیه

  1. ادمین آذر 4, 1402

   سلام و درود . تشکر از حضور و دیدگاه شما. پاینده باشید

 7. کاظمی آذر 4, 1402

  توی شهرستان های شیراز هم فعالیت دارین؟؟؟من مرودشت هستم

  1. ادمین آذر 4, 1402

   سلام و درود . لطفا با شماره های زیر تماس حاصل بفرمایید. تشکر از حضور و دیدگاه شما
   989171114925+ – 989337778077+

 8. Bahar آذر 4, 1402

  خیلیم خوب بود ممنون از شما

  1. ادمین آذر 4, 1402

   سلام و درود . تشکر از حضور و دیدگاه شما. پاینده باشید

نوشتن یک پیام

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مرتبط

کلمات کلیدی را وارد نمایید