معماری بیزانس

معماری بیزانس

معماری بیزانس

معماری بیزانس و تأثیر آن بر جهان

معماری بیزانسی سبکی جذاب است که تأثیر ماندگاری بر جهان داشته است. این سازه ها، از گنبدهای بلند گرفته تا موزاییک های نفیس، دیدنی هستند. آنها همچنین داستان یک فرهنگ و مردمی را منتقل می کنند که بر چندین چالش غلبه کردند تا چیزی خارق العاده خلق کنند.

این بناهای بیزانسی، مانند ایاصوفیه و کلیسای سن ویتال، گواهی بر قدرت، نبوغ و استقامت انسان هستند. بنابراین، چه عاشق معماری باشید و چه کسی که زیبایی و تاریخ را قدردانی می کند، بیایید دنیای معماری بیزانسی را جستجو کنیم و شگفتی های آن را کشف کنیم.

معماری بیزانس چیست؟

معماری بیزانسی یکی از سه نیروی بزرگ در معماری اروپا در قرون وسطی بود. این سبک معماری در زمان سلطنت امپراتور روم ژوستینیانوس بین سال های 527 تا 565 میلادی پدیدار شد. آن را با بهترین پیشرفت های ساختاری آن زمان و همچنین چندین تأثیر مذهبی متمایز می کند.

مدل بیزانسی

معماری بیزانس، مانند هنر بیزانس، به شدت تحت تأثیر مسیحیت ارتدکس قرار گرفت و هدف آن بزرگداشت خدا با ساختن شاهکارها بود. این شهر به دلیل استفاده از موزاییک های پیچیده، گنبدهای تزیینی مجلل، و طاق های نمادین «نعل اسبی» که به آن جنبه متمایز و جذابی می بخشد، محبوب است.

شهر باستانی قسطنطنیه که اکنون استانبول ترکیه است، قلب امپراتوری بیزانس بوده است. معماری بیزانسی با تأثیرات قوی از معماری کلاسیک روم و مسیحیت اولیه، به دلیل عظمت خود در طراحی کلیسا شناخته شده است.

معماری بیزانس

تاریخ معماری بیزانس

بناهای بیزانسی بقایای دوران بیزانس هستند که از قرن چهارم تا پانزدهم ادامه داشت. بسیاری از آنها از آن زمان به موزه تبدیل شده اند که مورد تحسین افراد با ادیان، ملت ها و خلق و خوی هنری مختلف قرار می گیرند. بیایید به تاریخ بیزانس بپردازیم:

1). آغاز دوران بیزانس

دوران بیزانس در سال 330 پس از میلاد زمانی که امپراتور روم کنستانتین پایتخت امپراتوری روم را به بیزانس منتقل کرد آغاز شد و از این پس به امپراتوری روم شرقی معروف شد. اندکی پس از آن، نام پایتخت بیزانس به قسطنطنیه برای بزرگداشت کنستانتین تغییر یافت. هنر و معماری بیزانس از شرق به غرب در سراسر قاره اروپا گسترش یافت.

2). ارتباط با ارتدکس شرقی

پس از انشقاق بزرگ کلیسای کاتولیک رومی در سال 1054، معماری بیزانسی در کلیسای ارتدکس شرقی بیش از مناطق کاتولیک در اروپای غربی رایج شد. با این وجود، معماری اولیه بیزانس بر تمام معماری کلیساهای اروپایی، از جمله سبک های معماری گوتیک و رومانسک تأثیر گذاشت.

اگرچه امروزه این کلیساهای باشکوه به دلیل هنر مذهبی و تزئیناتشان مورد قدردانی قرار می‌گیرند، اما گاهی اوقات به دلیل ظهور شمایل‌بازی در دوره بیزانس میانه تغییر می‌کردند.

معماری بیزانس

3). سقوط امپراتوری بیزانس

معماری بیزانس تا زمانی که امپراتوری وجود داشت، از جمله در طول جنگ های صلیبی، در سراسر قاره گسترش یافت. نهضت و امپراتوری معماری اواخر بیزانس تنها پس از سقوط قسطنطنیه به دست امپراتوری عثمانی در سال 1453 به پایان رسید. قسطنطنیه به استانبول تبدیل شد و بسیاری از کلیساهای بیزانسی به مساجد تبدیل شدند.

ویژگی های معماری بیزانس

معماری بیزانسی دارای چندین ویژگی است که به شما در شناسایی آن کمک می کند. آنها عبارتند از:

 1. موزاییک

محبوب ترین عنصر در معماری بیزانس استفاده از موزاییک است. موزاییک های بیزانسی نمادهای مذهبی و شخصیت های تاریخی را به تصویر می کشیدند و همچنین سقف و دیوار کلیساهای مختلف ساخته شده در این دوره را تزئین می کردند. موزاییک‌ ها توسط صنعتگران بیزانسی برای امپراتوری بیزانس و همچنین برای کلیساهایی که توسط پادشاهان نورمن سیسیل و ونیزی‌ها ساخته شده بودند، ساخته شدند.

ایاصوفیه در استانبول یکی از گسترده ترین مجموعه های این موزاییک ها را در خود جای داده است. دارای صدها موزاییک است که بسیاری از آنها با پوششی از گچ ساخته شده توسط امپراتوری عثمانی پوشانده شده است.

 1. قوس های گرد

یکی دیگر از ویژگی های مهم معماری بیزانس که حتی پس از سقوط امپراتوری روم غربی نیز باقی ماند، طاق گرد است که رومیان باستان بیشتر از آن استفاده می کردند. این طاق‌ های گرد نیز یکی از ویژگی‌های بارز معماری رومی بود که به طور قابل توجهی تحت تأثیر آثار معماری بیزانسی قرار داشت.

بیزانسی‌ها از طاق‌های گرد برای ایجاد بیشتر دهانه‌ها در ساختمان‌ های خود استفاده می‌کردند و حتی پس از اینکه بقیه اروپا طاق نوک تیز گوتیک را پذیرفتند، همچنان از طاق‌های گرد استفاده می‌کردند.

معماری بیزانس

 1. گنبدها

ساختارهای بیزانسی نیز با گنبدهای منحصر به فرد خود مشخص می شوند. پیش از این، این سقف ‌های نیم ‌کره‌ای بزرگ توسط پایه‌ای مربع شکل پشتیبانی می‌شدند. ایجاد یک طرح سنگین بر روی دیگری نیاز به توجه زیادی به جزئیات و دقت داشت.

برای رسیدن به این هدف از دو تکنیک استفاده شد:

 • با استفاده از یک اسکینچ، که یک قوس در هر گوشه از یک پایه مربع است که آن را به یک هشت ضلعی تبدیل می کند.
 • استفاده از آویز
 1. طرح صلیب یونانی

کلیساهای اولیه امپراتوری بیزانس دارای پلان های متقارن بودند. دیوارهای مربع شکل و سقف های مسطح داشتند. این پلان به پلان متقاطع لاتین معروف بود.

با این حال، طرح صلیب یونانی به سرعت جایگزین صلیب لاتین شد. طرح کف به شکل صلیب، با چهار بازوی مساوی در زوایای قائم به یکدیگر بود. یک نمونه کامل از طرح صلیب یونانی، کلیسای بیزانسی رسولان مقدس در آتن است.

پیش فروش آپارتمان بهترین انبوه سازان در شیراز ((دیساتک))

این فرصت را از دست ندهید و صاحب خانه مورد پسند خود شوید! امروزه با توجه به افزایش قیمت آپارتمان در سال های اخیر در کنار کاهش قدرت خرید مشتریان ، قراردادهای پیش فروش آپارتمان در شیراز رونق چشمگیری پیدا کرده است. حالا شاید از خود بپرسید که این فرصت برای شما چه مزایایی دارد و به چه معناست؟ در واقع پیش خرید یا پیش فروش آپارتمان در شیراز به معنای خرید یک واحد مسکونی در حین ساخت و ساز و قبل از تحویل آن به خریدار است. با پیش خرید آپارتمان ، خریدار هزینه مناسب تری را می پردازد. و هنگام تحویل ، می تواند آن را با قیمت بالایی در بازار بفروشد (( در حقیقت سرمایه خود را دو برابر کرده اید! )).

بدون نظر

 1. ندا آذر 17, 1402

  عالیه مطالبتون

 2. سعیدی آذر 17, 1402

  سپاس از شما برای خدمات خوبتون .باهم یک همکاری داشتیم باعث افتخار ما بود

  1. ادمین آذر 17, 1402

   سلام و درود . تشکر از حضور و دیدگاه شما. پاینده باشید

 3. ali آذر 17, 1402

  matalebe ghabli ro ham khondam. kheili aliy bood

  1. ادمین آذر 17, 1402

   سلام و درود . تشکر از حضور و دیدگاه شما. پاینده باشید

 4. سمیه آذر 17, 1402

  گروه دیساتک کاردرستید واقعا دمتون گرم

 5. Rayehe آذر 17, 1402

  behtarinid toye shiraz

  1. ادمین آذر 17, 1402

   سلام و درود . تشکر از حضور و دیدگاه شما. پاینده باشید

 6. حمیده آذر 17, 1402

  همیشه همینجوری پر قدرت ادامه بدید موفق باشید

 7. ناصر آذر 17, 1402

  خیلی معماری شلوغیه اما من دوست دارم

  1. ادمین آذر 17, 1402

   سلام و درود . تشکر از حضور و دیدگاه شما. پاینده باشید

 8. mehri آذر 17, 1402

  خیلی قشنگه این معماری

  1. ادمین آذر 17, 1402

   سلام و درود . تشکر از حضور و دیدگاه شما. پاینده باشید

 9. sadeghi آذر 17, 1402

  مطالب خیلی خوبی دارید تبریک میگم

  1. ادمین آذر 17, 1402

   سلام و درود . تشکر از حضور و دیدگاه شما. پاینده باشید

 10. Hamed آذر 17, 1402

  سبک شلوغ و پر تزئیناتی هست و واقعاااا زیبا

  1. ادمین آذر 17, 1402

   سلام و درود . تشکر از حضور و دیدگاه شما. پاینده باشید

 11. Ghasem آذر 17, 1402

  گروه خفن دیساتک بهترین در شیراز 👌👌

  1. ادمین آذر 17, 1402

   سلام و درود . تشکر از حضور و دیدگاه شما. پاینده باشید

 12. Homeyra آذر 17, 1402

  امکان همکاری با معمارهای دیگه هم دارید؟

  1. ادمین آذر 17, 1402

   سلام و درود . لطفا با شماره های زیر تماس حاصل بفرمایید. تشکر از حضور و دیدگاه شما
   989171114925+ – 989337778077+

نوشتن یک پیام

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مرتبط

کلمات کلیدی را وارد نمایید