معماری کلاسیک

معماری کلاسیک

معماری کلاسیک

نمونه هایی از معماری کلاسیک

معماری کلاسیک در یونان باستان و روم باستان سرچشمه گرفته است. به دلیل ویژگی های تقارن و تناسب، ستون های منحصر به فرد، پنجره های مستطیلی و استفاده از سنگ مرمر یا برخی دیگر از سنگ های بادوام جذاب شناخته شده است. با این حال، در طول سال ها از مصالح دیگری مانند آجر، سنگ و بتن برای ساخت ساختمان ها با استفاده از این اصل استفاده شده است.

جسارت، فروتنی، و خرد مفاهیم ارزشمندی هستند که معماری کلاسیک را تجسم می کند. در طول قرن‌ ها، معماران در سرتاسر جهان همچنان از معماری کلاسیک برای الهام و انگیزه استفاده می‌کنند.

چه چیزی یک ساختمان را کلاسیک می کند؟

ساختمان های کلاسیک ساختمان هایی هستند که در دوران معماری کلاسیک ساخته شده اند یا از اصول معماری کلاسیک پیروی می کنند.

اصول معماری کلاسیک شامل موارد زیر می‌شوند:

 1. انتظام و تعادل:

معماری کلاسیک به انتظام و تعادل در طراحی تاکید دارد. این شامل ترتیب مناسب عناصر معماری مانند ستون‌ها، پیلارها، پنجره‌ها و درها می‌شود.

 1. استفاده از ستون‌ ها:

ستون‌ ها یکی از عناصر مهم معماری کلاسیک هستند. این ستون‌ ها به سه نوع اصلی تقسیم می‌شوند: دوریک، یونانی و کورینتی. این ستون‌ ها به عنوان عناصر سازمان‌ دهی برای ساختمان‌ ها و فضاها استفاده می‌شوند.

 1. کنده‌ کاری:

کنده‌ کاری‌ ها یا اسکولپتورها و نقوش زیبایی که بر روی ساختمان‌ ها و سازه‌ های کلاسیک قرار می‌گیرند، جزء اصول معماری کلاسیک محسوب می‌شوند. این نقوش و زیورات معمولاً به مواد مانند سنگ یا سفال حاکی از زیبایی و طراوت می‌باشند.

 1. استفاده از طرح‌ های هندسی:

 معماری کلاسیک شامل استفاده از طرح‌ های هندسی ساده مانند دایره، مربع و مثلث است. این طرح‌ ها به عنوان الگوهای تزئینی در ساختمان‌ ها و دکوراسیون‌ ها استفاده می‌شوند.

 1. استفاده از مواد طبیعی:

 معماری کلاسیک به استفاده از موادی مانند سنگ، سفال، چوب و فلزات طبیعی تاکید دارد. این مواد به ساختمان‌ ها زیبایی و دوام می‌بخشند.

 1. ترتیب و هماهنگی:

هماهنگی و ترتیب در تمامی عناصر معماری کلاسیک بسیار مهم است. همه عناصر باید با یکدیگر تطابق داشته باشند و به تعادل و آرامش تصویر کل کمک کنند.

 1. تأثیر انسانی:

تاکید معماری کلاسیک بر روی ایجاد فضاهایی برای انسان و تأثیر مثبت بر روی تجربه انسانی است. این سبک معماری به ایجاد محیط‌ های زیبا و شکوهمند برای انسان‌ ها اهمیت می‌دهد.

یونانی‌ ها به‌ ویژه به تناسب‌ ها علاقه داشتند و هدفشان این بودند که اجزای معماری منفرد را با کل ساختار مرتبط کنند. آنها این سیستم را بر اساس سه سبک / نظم اساسی که هسته معماری کلاسیک یونانی را تشکیل می دادند، استوار کردند. اینها دوریک، یونی و کورنتی هستند.

نقشه های سه راسته یونانی

با این حال رومی ها یک گام فراتر رفتند و دو سبک خود را اضافه کردند که عبارتند از توسکانی و کامپوزیت.

8 ساختمان کلاسیک که هر معمار باید درباره آن بداند

در این مقاله، به برخی از ساختمان‌ های کلاسیک قابل توجه که در طول سال‌ ها الهام‌ بخش بسیاری از معماران برای طراحی سازه‌ های شگفت ‌انگیز بوده‌اند، خواهیم پرداخت.

 1. کولوسئوم 70-80 بعد از میلاد – اثر وسپاسیان

راه اندازی این بنا یکی از بزرگترین کارهای معماری و مهندسی است. این اثر هنری که در ابتدا به نام آمفی تئاتر فلاویان شناخته می شد، می توانست 60000 نفر نشسته و 10000 نفر دیگر را در حالت ایستاده در خود جای دهد.

کولوسئوم

کولوسئوم 80 ورودی دارد و بزرگترین آمفی تئاتری است که تا کنون ساخته شده است. علاوه بر اینکه نمادی از رم است، نمادی از انعطاف پذیری بسیار نیز می باشد. با مقاومت در برابر غارت‌ها، زلزله‌ها و حتی بمباران‌ها در طول جنگ جهانی دوم، پایه‌های این بنای بزرگ کلاسیک هنوز پابرجاست. در طول چند دهه از آن به عنوان قلعه، کلیسا، گورستان و حتی انبار استفاده شده است. این ساختار کلاسیک در مورد امپراتوری روم و تاریخ آن صحبت می کند.

 1. پانتئون 118-125 بعد از میلاد – اثر آپولودور دمشقی

پانتئون که در رم، ایتالیا واقع شده است، در بین بزرگترین ساختمان های معنوی جهان قرار دارد. این بنا در ابتدا به عنوان یک معبد رومی ساخته شد اما بعداً به عنوان یک کلیسای کاتولیک وقف شد که تا امروز باقی مانده است. با این حال، پانتئون به پرستش هر خدایی اختصاص دارد و نام آن نیز گویای این موضوع است. «پان» به معنای هر و «ثئون» به معنای الوهیت است.

پانتئون

از طریق درهای بزرگ برنزی، وارد یک اتاق دایره ای بزرگ می شوید. کل فضا توسط نور طبیعی روشن می شود که از طریق چشمی بدون لعاب در مرکز گنبد وارد می شود. ایوان به یاد ماندنی آن اکنون در مقابل میدان روتوندا قرار دارد. پیش از این، این ایوان رو به حیاط معبد مستطیل شکل بود.

 1. Maison Carree 16-20 قبل از میلاد توسط ویترویوس

Maison Carree یکی از بهترین معابد حفظ شده امپراتوری روم است و در دوران احیای کلاسیک تأثیرگذار بود. اگرچه نام آن به معنای “خانه مربع” است، اما مستطیل شکل است و شامل 33 ستون است که به سبک کورنتی ساخته شده اند.

مزون کری

این ساختمان کلاسیک که در نیم، جنوب فرانسه قرار دارد، توسط مارکوس آگریپا سفارش داده شد و با استفاده از سنگ آهک محلی ساخته شد. Maison Carree الهام بخش بسیاری از ساختمان ها مانند La Madeleine در پاریس و ساختمان کنگره ایالت ویرجینیا توماس جفرسون در سال های 1806 و 1788 بود.

 1. طاق سپتیمیوس سوروس 203 پس از میلاد – توسط یک معمار ناشناس

این طاق به یاد ماندنی تحت فرمان سپتیموس سوروس به منظور قدردانی از پیروزی‌های بی‌سابقه رومیان بر اشکانیان ساخته شد. این موضوع آنقدر بزرگ بود که مجلس سنای روم کتیبه ای طلاکاری شده برنزی را روی طاق قرار داد تا به سپتیموس و دو پسرش ادای احترام کند. این بنا هنوز به عنوان یک بنای تاریخی پیروزمندانه منحصربه‌ فرد با همه استانداردها شناخته می‌شود و به عنوان یادآور جمهوری پرشور رومی که بود، قد علم می‌کند.

 1. معابد بعلبک 9000 سال قبل از میلاد – اثر آنتونینوس پیوس

معابد بعلبک که یک سایت باستان شناسی قابل توجه در لبنان امروزی است، یکی از دیدنی ترین عجایب جهان محسوب می شود. این معابد بازدیدکنندگانی را از سراسر جهان جذب می کند که می خواهند از یکی از معتبرترین و به خوبی حفظ شده ترین معابد ساخته شده در دوران روم باستان شگفت زده شوند.

 1. کتابخانه سلسوس 114 پس از میلاد – توسط معمار Vitruoya

کتابخانه سلسوس در واقع یک مقبره به یاد ماندنی بود که به Gaius Julius Celsus Polemaeanus تقدیم شده بود و به دستور پسرش بود. با تزئینات داخلی زیبا و طراحی معماری کلاسیک مسحورکننده، یکی از چشمگیرترین ساختمان های امپراتوری روم بود. تا به امروز، نمای باقی مانده تزئینات و نقش برجسته های برجسته خود را حفظ کرده است.

معماری کلاسیک

 1. پارتنون 447-432 قبل از میلاد – اثر ایکتینوس و کالیکراتس

آیا شما طرفدار اساطیر یونان هستید ؟ اگر هستید، احتمالا نام آتنا، الهه جنگ، و دختر زئوس را شنیده اید. اگر به اندازه کافی خوش شانس هستید که از آتن دیدن کرده اید، احتمالاً تصویر پارتنون که قدرتمندانه بر خط افق شهر تسلط دارد هنوز در ذهن شما نقش بسته است.

معماری کلاسیک

پارتنون

پارتنون که به عنوان مرکز ساختمان آکروپولیس طراحی شده است، مشهورترین معبد یونان باستان است و بر اساس سبک دوریک ساخته شده است. وظیفه اصلی این معبد پناه دادن به مجسمه آتنا بود. طراحی دوریک آن از 8 ستون در نما و 17 ستون در جناحین یک تصمیم آگاهانه بود.

 1. Erechtheion 406 قبل از میلاد – توسط Mnesikles

درست مانند پارتنون، ارختنیون معبدی است که برای بزرگداشت خدایان ساخته شده و برای مراسم مذهبی استفاده می‌شده است. این معبد پیچیده به دلیل مکانی که در آن قرار دارد، از یک پلان پیچیده متولد شده است. زمین ناهموار نیازمند برنامه ریزی استراتژیک بود تا امکان ساخت مناسب این بنای تاریخی فراهم شود.

معماری کلاسیک

ارشتیون

اگرچه هر دو به سبک دوریک ساخته شده‌اند، اما ارکتیون با فرم‌ های ظریف و ظرافتش به طرز چشمگیری با پارتنون متفاوت است. معبد رو به شرق است و ورودی آن با شش ستون یونی اندود شده است. این بنا دارای دو ایوان است که یکی در گوشه جنوب غربی است و توسط 6 مجسمه زن معروف به کاریاتیدها حمایت می شود.

بدون نظر

 1. Hadi آبان 11, 1402

  خیلی خوبید

  1. ادمین آبان 13, 1402

   سلام و درود . تشکر از حضور و دیدگاه شما. پاینده باشید

 2. علی آبان 11, 1402

  معماری کلاسیک همیشه واسم یکی از جذاب‌ ترین‌ها بوده ممنون از مطلب خوبتون

  1. ادمین آبان 13, 1402

   سلام و درود . تشکر از حضور و دیدگاه شما. پاینده باشید

 3. هاله آبان 11, 1402

  سلام شما بازسازی خونه توی بافت تاریخی هم انجام می‌دید؟ خانه ثبتی هست.

  1. ادمین آبان 13, 1402

   سلام و درود . لطفا با شماره های زیر تماس حاصل بفرمایید. تشکر از حضور و دیدگاه شما
   989171114925+ – 989337778077+

 4. لاله آبان 11, 1402

  مطلب عالی و کاربردی بود

  1. ادمین آبان 13, 1402

   سلام و درود . تشکر از حضور و دیدگاه شما. پاینده باشید

 5. علیرضا آبان 11, 1402

  سلام امکانش هست بپرسم برای نظارت بر طراحی متراژی چقدر محاسبه می‌شه برای یک ساختمان دو طبقه؟

  1. ادمین آبان 13, 1402

   سلام و درود . لطفا با شماره های زیر تماس حاصل بفرمایید. تشکر از حضور و دیدگاه شما
   989171114925+ – 989337778077+

 6. سارا آبان 11, 1402

  مطالب بسیار خوبی توی سایتتون قرار دادید موفق و مؤید باشید🌷👍

  1. ادمین آبان 13, 1402

   سلام و درود . تشکر از حضور و دیدگاه شما. پاینده باشید

 7. پروا آبان 11, 1402

  من همیشه عاشق تقارن توی فضاها هستم معماری کلاسیک دقیقاً اون چیزیه که من همیشه دوست داشتم

  1. ادمین آبان 13, 1402

   سلام و درود . تشکر از حضور و دیدگاه شما. پاینده باشید

 8. وحیدی آبان 11, 1402

  تشکر از تیم حرفه‌ای دیساتک چندین ماه پیش پروژه‌ای رو با شما همکاری کردیم و باعث خوشحالی بود آشنایی با تیم خوب شما

  1. ادمین آبان 13, 1402

   سلام و درود . تشکر از حضور و دیدگاه شما. پاینده باشید

 9. الهام آبان 11, 1402

  این مطلب واقعا خیلی عالی بود ازتون ممنونم

  1. ادمین آبان 13, 1402

   سلام و درود . تشکر از حضور و دیدگاه شما. پاینده باشید

 10. ناصر آبان 11, 1402

  ممنون از مطلب خوب و مفیدتون

  1. ادمین آبان 13, 1402

   سلام و درود . تشکر از حضور و دیدگاه شما. پاینده باشید

نوشتن یک پیام

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مرتبط

کلمات کلیدی را وارد نمایید