مشارکت در ساخت

مشارکت در ساخت

مشارکت در ساخت

مشارکت در ساخت 

اگر قصد مشارکت در ساخت در شیراز را دارید بی وقفه با متخصصان دیساتک تماس حاصل فرمایید و از مزایای آن بهره مند شوید! یک نوع قرارداد دو طرفه ساخت و ساز می باشد که میان یک یا چند مالک و یک یا چند سازنده به انعقاد می رسد. که بر اساس آن برای ساخت یک پروژه ساختمانی با ویژگی های مشخص و معین به توافق می رسند. در این قراردادها سرمایه مالک یا مالکین ، زمینی می باشد که ساختمان باید در آن بنا شود و سرمایه سازنده هم پرداخت هزینه های اجرای عملیات پروژه ساختمانی و تکمیل آن می باشد. ناگفته نماند ؛ اگر در رابطه با خرید آپارتمان در شیراز یا خرید خانه در شیراز نیاز به مشورت دارید ، هم اکنون می توانید با متخصصان ما در دیساتک تماس حاصل فرمایید و از مزایای مشاوره بهره رایگان بهره مند شوید. برای هر کدام از طرفین قراداد با توجه به ارزش سرمایه آورده شده سهمی از پروژه ساختمانی در نظر گرفته می شود که در قرارداد به صورت واضح و مشخص منعقد می گردد تا هر دو طرف بتوانند در این معامله به سود و نتیجه مورد نظر خود دست یابند.

مشارکت در ساخت

 

بنا به تعریفی دیگر

شراکت یا توافقی می باشد که طرفین معامله از سودی یکسان برخوردار می شوند. شاید شما ملکی داشته باشید که قدیمی شده و نیاز به بازسازی دارد .یا زمینی داشته باشید که می خواهید ساختمان مسکونی ، مجتمع تجاری ، کارخانه ، هتل ، ویلا ، سوله و یا هر نوع ساختمان دیگری را در آن بنا کنید .اما سرمایه لازم و کافی را برای امور ساخت و ساز ندارید و همینطور تجربه و مهارت کافی در این زمینه نداشته باشید بنابراین مشارکت در ساخت یکی از بهترین قراردادهایی است .که می توانید به آن فکر کنید ودر مورد آن اقدام نمایید. دراین نوع قرارداد شما بدون صرف هیچ هزینه ای و بدون نیاز به مهارت یا تجربه خاصی بدون دغدغه مالک چند واحد ساختمان مسکونی یا تجاری طبق سلیقه خود می شوید.

در این گونه مشارکت شما زمین خود را حفظ کرده اید و بدون سرمایه دیگری به ملک دلخواه خود دست می یابید. برای این موضوع شما باید با یک متخصص یا سرمایه گذار در امور ساخت و ساز وارد معامله شوید .و زمین یا ملک قدیم خود را به او بسپارید و فرد متخصص هم با رعایت تعهداتی ملک یا زمین شما را تبدیل به ساختمان مورد نظر می کند. مشارکت درساخت مانند این است .که شما زمین خود را با فرد متخصص یا سرمایه گذار شریک شده اید. و او هم سرمایه و تجربه خودش را با شما به اشتراک می گذارد. در این مشارکت سود دو طرف در نظر گرفته می شود. در صورتی که طرفین به توافق برسند پروژه ساخت شروع می شود.

مشارکت در ساخت

نکات قرارداد مشارکت در ساخت

در این نوع از قراردادها باید به بعضی از نکات مهم توجه لازم و کافی معطوف داشته باشید .قوانین و مقررات ان را با دقت بررسی کنید. این قوانین باید مورد پذیرش و توافق طرفین قرارداد قرار بگیرد.  شما باید از حق و حقوق خود و همچنین طرف دیگر قرارداد به خوبی آگاه باشید. تا در موقع لزوم اقدامات مناسب را به عمل بیاورید و بدانید از این معامله چه نفعی عاید شما می شود.

یکی از حقوقی که کاملا باید از آن آگاه باشید و به توافق برسید این است. که سهم شما در این معامله به چه میزان می باشد یا چه تعداد واحد ساختمانی به شما تعلق می گیرد. در این معاملات شما می توانید نوع مصالحی که در ساختمان به کار می رود را تعیین کنید .در صورت تخطی از آن به شما جریمه پرداخت گردد. همینطور در پروژه ساختمانهای مسکونی یا مجتمع های تجاری می توانید طبقاتی که واحدهای ساختمانی یا تجاری به شما تعلق می گیرند را مشخص کنید تا در پایان پروژه در انتخاب طبقات به مشکل برنخورید.

شرایط قرارداد را مطالعه نمایید و قبل از اینکه وارد معامله شوید با یک متخصص یا وکیل با تجربه در امور ساخت و ساز مشاوره نمایید. از راهنمایی های لازم در این زمینه برخوردار شوید.  با اطمینان خاطر و بدون شک و شبهه ای با طرف مقابل قراداد را منعقد کنید.

 

انتخاب سازنده مناسب برای مشارکت در ساخت 

یک دیگر از مسائل مهمی که باید بسیار زیاد در این معاملات مورد توجه قرار بگیرد .صلاحیت، دانش، تجربه و مهارت سازنده مناسب در این امور ساخت و ساز می باشد. شما به عنوان مالک باید سوابق کاری سازنده یا سازندگان را طبق مستندات موجود به دقت مورد بررسی قرار دهید. چون در غیر اینصورت ممکن است از این بابت متحمل ضرر و زیان زیادی شوید. به هیچ عنوان در انجام امر به این مهمی دچار سهل انگاری نشوید.  تحقیقات و بررسی های لازم را به عمل بیاورید تا در وضعیت دشواری قرار نگیرید.

مشارکت در ساخت

سهم طرفین در قرارداد مشارکت در ساخت  

نکته دیگری که باید به آن بپردازید تعیین سهم طرفین معامله می باشد .بهتر است که از یک کارشناس کمک بگیرید .تا به درستی ارزش زمین یا ملک و همینطور هزینه های مربوط به عملیات، اجرا و تکمیل ساخت و ساز را تخمین بزند .بر این اساس و با انجام عملیات مشخصی میزان دقیق سهم هر یک از طرفین را تعیین کند تا حقی از کسی زایل نگردد. در این قرارداد مالک یا مالکین موظف هستند. تا ملک یا زمین خود را طبق قرارداد در اختیار سازنده یا سازندگان قرار دهد. در صورت ممانعت از انجام این امر سازنده یا سازندگان می توانند .به دادگاه مراجعه کنند تا حکم تسلیم ملک را دریافت نمایند. سازنده یا سازندگان در این قرارداد تعهد می کنند. تا عملیات و اجرای پروژه ساخت را با پرداخت هزینه های توافق شده از تاریخی که در قرارداد قید شده عملیات ساخت پروژه را آغاز کنند. و همینطور در زمان مقرر پروژه را به اتمام برسانند. و سهم مورد توافق را به مالک یا مالکین واگذار نمایند.

 

عدم رعایت قرارداد مشارکت در ساخت

اگر سازنده یا سازندگان طبق آنچه که در قرارداد قید شده عمل نکنند. ملزم به پرداخت خسارت به مالک یا مالکین می باشند. و یا حتی حق فسخ قرارداد برای مالک در نظر گرفته می شود. در صورتی که نقصی در ساختمان وجود داشته باشد و یا در حین اجرای عملیات به ساختمان های مجاور آسیبی رسیده باشد .باید به مالک این حق داده شود .که خسارت لازم را از سازنده دریافت نماید.

 

بروزرسانی : 1401/12/20

نوشتن یک پیام

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مرتبط

کلمات کلیدی را وارد نمایید