ساخت و ساز

ساخت و ساز

ساخت و ساز

اصول و نکات ساخت و ساز ساختمان

سرمایه گذاری در ساخت و ساز می تواند یک فرآیند پیچیده باشد. همه ما داستان های فاجعه خانه های ناتمام، بودجه های متورم و پیمانکاران سرکش را شنیده ایم. با این حال، شما نیازی به سرمایه گذاری در ساخت و ساز با چشم کور ندارید. با استراتژی درست، درگیر شدن در یک پروژه ساخت و ساز می تواند سودآور باشد و تمام درد دل و استرس را از خود دور کند. این مقاله اصول اولیه و نکاتی را که می تواند شما را در مسیر پروژه ساخت و ساز خود نگه دارد، مورد بحث قرار می دهد.

 1. با ایده بیایید

به طور کلی، سازندگان خانه، بینش شما را قبل از توسعه یک طرح در نظر می گیرند. آنها از شما پیروی می کنند و نه برعکس. بنابراین، شما باید به آنها مسیری بدهید تا از داشتن یک خانه کپی و پیست عمومی اجتناب کنند. زیبایی یک ساختمان این است که می توانید پروژه خود را سفارشی کنید، بنابراین همیشه با الهام گرفتن مسلح باشید.

 1. خوب برنامه ریزی کنید

موفقیت پروژه به برنامه ریزی مناسب بستگی دارد. این بهترین راه برای پیش بینی چرخه عمر پروژه است. یک طرح عملیاتی ایجاد کنید که از مراحل ساخت و ساز سنتی مانند برنامه ریزی، پیش ساخت، ساخت و بسته شدن و شروع پیروی کند. محصولات قابل تحویل خود را از این مراحل پروژه بسازید و این هدف و ماموریت شما را به وضوح مشخص می کند. در پایان هر مرحله، شما باید از ارزیابی انجام شده آگاه باشید تا یک تکامل کنترل شده از پروژه خود داشته باشید.

 1. مراحل ساخت را دنبال کنید

فرآیند ساخت و ساز از یک الگوی خطی پیروی می کند. برای بهترین نتیجه، روند را دنبال کنید. مراحل ساخت به شش مرحله تقسیم می شود که عبارتند از:

ساخت و ساز

 • ایده، طراحی و برنامه ریزی پروژه
 • پروانه های ساختمانی
 • پیش ساخت
 • تدارکات
 • فاز ساخت و ساز
 • پس از ساخت

قبل از ساخت، زودتر با شهرداری تماس بگیرید و رابطه خوبی برقرار کنید. این به شما اطلاعات صحیح را می دهد تا فوراً شروع کنید. هیچ فرضی در ساخت و ساز نداشته باشید، اما هر سوالی دارید بپرسید. برای کسب بهترین نتایج، تیم مناسب را در پروژه خود مشارکت دهید. برخی از کارها ساده هستند، اما برخی دیگر نیاز دارند که از بهترین متخصصان دارای مجوز استفاده کنید.

 1. بودجه برای هزینه های غیر منتظره

صرف نظر از اینکه انتظار دارید فرآیند ساخت و ساز چه هزینه ای برای شما داشته باشد، احتمالاً هزینه بیشتری خواهد داشت. هزینه های تکمیل پیش بینی نشده معمولاً در فرآیند برآورد هزینه نادیده گرفته می شود . اینها شامل کنتور گاز، اتصال کابل اینترنت، محوطه سازی، نرده ها و عرشه می شود و این هزینه ها می تواند تا 25 درصد هزینه های پروژه را تامین کند. همچنین می توانید هزینه های سایت و هزینه های منطقه بندی را که سایت شما را برای ساخت و ساز آماده می کند در نظر بگیرید.

 1. پیمانکار مناسب را انتخاب کنید

توصیه می شود سازنده ای با تجربه در نوع پروژه ای را که می خواهید شروع کنید انتخاب کنید. سازنده باید در وضعیت خوبی با مقررات ساختمان دولتی باشد. نکته مهمی که باید به آن توجه کنید، بیمه نامه شرکت است. بیمه نامه باید کارکنان آسیب دیده در محل کار را پوشش دهد. بیمه همچنین باید یک بند مسئولیت کلی داشته باشد که از شرکت در برابر شکایت برای ورشکستگی محافظت کند.

 1. شرایط قرارداد را درک کنید

قراردادی نبندید که آن را درک نمی کنید. تمام انتظارات خود را مشخص کنید و هر چیزی را که نیاز دارید به تفصیل بیان کنید، حتی اگر گارانتی آن را مشخص نکرده باشد. توافق باید تا حد امکان مفصل باشد. باید شرایط قرارداد روشنی وجود داشته باشد که تخمین هزینه و تفکیک کار را ارائه دهد.

 1. برای تاخیرها برنامه ریزی کنید

تأخیر نه تنها زمان، بلکه هزینه نیز دارد. اگر یک برنامه پشتیبان برای تاخیرها بلافاصله پس از شروع ساخت و ساز داشته باشید، کمک خواهد کرد. اگر تأخیرها فقط چند هفته باشد، یافتن یک جایگزین آسان است، اما اگر به چند ماه برسد، ضررهای سنگینی به شما وارد خواهد شد. همچنین باید امکانات ذخیره سازی را بررسی کنید و از یک شرکت جابجایی بخواهید که فضای ذخیره سازی شما را ارائه دهد یا به کسی توصیه کند.

 1. نوع ساخت را درک کنید

امروزه انواع مختلفی از پروژه های ساختمانی وجود دارد. بسته به نوع پروژه، کارشناسان ساختمانی مختلفی برای انتخاب وجود دارد.

انواع ساختمان عبارتند از:

 • ساخت و ساز مسکونی
 • ساخت و ساز تجاری و سازمانی
 • ساخت و ساز صنعتی
 • زیر ساخت

نوع پروژه بر دامنه و نوع تیم پروژه مورد نیاز تأثیر می گذارد. به عنوان مثال، در پروژه های مسکونی در مقیاس کوچک، پیمانکار می تواند هم طراحی و هم ساخت پروژه را انجام دهد، اما یک تیم کامل برای پروژه های مقیاس بزرگ لازم است.

ساخت و ساز

 1. ارتباطات

بیشتر مشکلات پروژه نتیجه ارتباطات ضعیف است. جلسات برنامه ریزی شده به طور منظم راه خوبی برای آگاه نگه داشتن اعضای تیم پروژه و درگیر نگه داشتن آنها است.

شما همچنین می توانید به عنوان یک مشتری، حتی از طریق ایمیل با مدیر پروژه در تماس باشید، اگر رفتن به این زمینه دشوار است. ارتباطات بخش بزرگی از افزایش همکاری با تیم پروژه است. نقاط قوت و ضعف تیم را بیاموزید و برای بهینه سازی عملکرد تیم بازخورد بدهید.

 1. امور مالی خود را مرتب کنید

احتمال زیادی وجود دارد که برای تأمین مالی فرآیند ساخت و ساز هنگام سرمایه گذاری در یک پروژه ساختمانی به وام نیاز داشته باشید. وام ساخت و ساز با وام سنتی متفاوت است زیرا وام دهنده تمام پول را یکجا آزاد نمی کند. پول در پرداخت های دوره ای آزاد می شود. وام دهنده باید بداند که چقدر برای پروژه ساخت و ساز لازم است و در پایان هر مرحله ساخت و ساز پول را آزاد می کند. بنابراین، اگر قبل از درخواست بودجه، یک طرح ساخت و ساز دقیق داشته باشید، کمک خواهد کرد.

اصول و نکات ساخت

نکاتی در مورد ساخت و ساز ساختمان

پروژه های ساخت و ساز شامل وظایف زیادی، تیم های بزرگ و زمان بندی های طولانی مدت هستند که ماندن در راس امور را چالش برانگیز می کند. اطالع از امور مالی، اسناد اداری، ضرب الاجل ها و وظایف شغلی می تواند گاهی اوقات بسیار طاقت فرسا باشد. در اینجا چندین نکته به اشتراک گذاشته شده است که به شما کمک می کند تا پروژه ساخت و ساز شما را دوام بیاورد و تا حد امکان روان اجرا شود.

ضد آب

عایق رطوبتی بهترین راه برای محافظت از ساختمان در برابر آسیب های ناشی از تغییر فصل است. سدی در برابر رطوبت است و به طور موثری از تشکیل کپک در فضای داخلی جلوگیری می کند. پیمانکار باید عایق رطوبتی زیرزمین را برای جلوگیری از نشت آب فراهم کند. نکته دیگر استفاده از درزگیر پلی اورتان بین کاشی ها است تا آب از کفپوش ها نفوذ نکند.

فرصت های خوب

برای بهره برداری از فرصت های خوب نیازی نیست که یک هابیت باشید، اما همه پروژه ها می توانند از چنین فرصت هایی بهره مند شوند. شما می توانید از راه هایی برای کاهش مصرف آب و انرژی در ساختمان خود بهره ببرید. در ساختمان های مسکونی می توانید از وسایل آب کم جریان برای جمع آوری آب پشت بام استفاده کنید. کاهش مصرف انرژی یک ساختمان بازگشت سریعتری به سرمایه گذاری می دهد.

استفاده مجدد از صفحات بتنی

دال های بتنی پس از استفاده در سازه های قدیمی نیازی به دور ریختن ندارند. بسته به جنس، اندازه و شکل، اسلب ها را می توان در پروژه های جدید مورد استفاده مجدد قرار داد . مصالح ساختمانی قدیمی ارزان تر هستند و میزان زباله های جامد را به میزان قابل توجهی کاهش می دهند. این یک جایگزین سازگار با محیط زیست و یک تکنیک صرفه جویی در هزینه است.

آزمایش مواد مخدر در ساخت و ساز

آزمایش مواد مخدر برای دستگیری افراد معتاد نیست، بلکه راهی برای حفظ محیط کار ایمن است. متأسفانه، کارگران ساختمانی موارد سوء مصرف مواد مخدر و مواد متعددی دارند که به طور قابل ملاحظه ای خطرات ساخت و ساز را افزایش می دهد. برنامه های آزمایش دارو ایمنی را در سایت های ساختمانی بهبود می بخشد. به طور متوسط، شرکت های ساختمانی با برنامه های آزمایش دارو 51 درصد کمتر از همتایان خود حوادث دارند.

بدون نظر

 1. بنیادی مهر 5, 1402

  ممنون از مطالب خوبتون ازتون یاد می‌گیرم

  1. ادمین مهر 7, 1402

   سلام و درود . تشکر از حضور و دیدگاه شما. پاینده باشید

 2. سعید مهر 5, 1402

  سلام من یک آپارتمان ۱۰۰ متری دارم شما طراحی داخلی هم انجام میدین ؟ من برای دیزاین داخلی آپارتمان نیاز به یک گروه حرفه‌ای دارم

  1. ادمین مهر 7, 1402

   سلام و درود . لطفا با شماره های زیر تماس حاصل بفرمایید. تشکر از حضور و دیدگاه شما
   989171114925+ – 989337778077+

 3. شهرام مهر 5, 1402

  شرایط ساخت و ساز توی ایران الان خیلی بد شده متأسفانه همه چیزداستان پارتی بازی و این حرفهاست هرجا آشنای خوبی داشته باشی پروژه‌های خوبی هم می‌تونی بگیری

  1. ادمین مهر 7, 1402

   سلام و درود . تشکر از حضور و دیدگاه شما. پاینده باشید

 4. Rayehe مهر 5, 1402

  سلام شما طراحی داخلی هم انجام میدین ؟

  1. ادمین مهر 7, 1402

   سلام و درود . لطفا با شماره های زیر تماس حاصل بفرمایید. تشکر از حضور و دیدگاه شما
   989171114925+ – 989337778077+

 5. فرشته مهر 5, 1402

  سلامم من بقیه مطالب سایتتون رو هم خوندم خیلی عالی و خوب بود.

  1. ادمین مهر 7, 1402

   سلام و درود . تشکر از حضور و دیدگاه شما. پاینده باشید

 6. حمیده مهر 5, 1402

  سایت خیلی خوبی دارید ممنون از مطالب خوبتون

  1. ادمین مهر 7, 1402

   سلام و درود . تشکر از حضور و دیدگاه شما. پاینده باشید

 7. صادق مهر 5, 1402

  ممنون از تیم دیساتک ما یک پروژه ۵ طبقه داشتیم که زحمتش به دوش تیم شما بود و همه چیز خوب پیش رفت ممنون از شما.

  1. ادمین مهر 7, 1402

   سلام و درود . تشکر از حضور و دیدگاه شما. پاینده باشید

 8. رضا مهر 5, 1402

  سلام چه مطلب خوبی رو گذاشتید ممنونم.

  1. ادمین مهر 7, 1402

   سلام و درود . تشکر از حضور و دیدگاه شما. پاینده باشید

 9. شهاب مهر 5, 1402

  من مطالب قبلیتون رو هم مطالعه کردم خیلی عالی و کاربردی بودم ممنونم.

  1. ادمین مهر 7, 1402

   سلام و درود . تشکر از حضور و دیدگاه شما. پاینده باشید

نوشتن یک پیام

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مرتبط

کلمات کلیدی را وارد نمایید