نورپردازی نمای ساختمان

نورپردازی نمای ساختمان

نورپردازی نمای ساختمان

نورپردازی نمای ساختمان

امروزه با پیشرفت روز افزون متریال نوپردازی ، نورپردازی نمای ساختمان با روش های متنوعی قابل اجرا می باشد. نورپردازی امری جهت زیبا سازی نمای ساختمان ها و مجتمع ها می باشد که با استفاده از آن می توان از نمای ساختمان به عنوان یک تابلو عظیم تبلیغاتی استفاده نمود. نمای ساختمان اولین مولفه ظاهری از ساختمان است که می تواند تاثیر بسزایی بر ساکنین ساختمان و یا حتی منطقه داشته باشد. واقعیت این است که در چند سال اخیر تاثیر این امر بر سازندگان و متولیان امر بیش از پیش مشخص شده است و لذا شاهد نماهای زیباتری در سطح شهر هستیم. اما در این زیبایی ها رعایت اصول و قوانین بصری نباید فراموش شود! به عنوان مثال : در نماهای رومی یا نماهای کلاسیک تقارن باید کاملا واضح باشد.

علاوه بر نورپردازی نمای ساختمان در حین طراحی ، نمای ساختمان باید در نظر گرفته شود. برای طراحی نورهای نما به همان اندازه که شناخت نورها اهمیت دارد شناخت انواع سایه ها و جهت و تاثیر سایه ها بر هم نیز بسیار مهم است. اگر بدون توجه به این مسئله مهم نورها در نمای ساختمان و یا بخش های داخلی و یا خارجی ساختمان کار گذاشته شود ممکن است که توازن نور ساختمان به هم ریزد و یا وجود سایه های ناخوشایند منظره ساختمان را به هم بریزد. رنگ نور نیز باید متناسب با مصالح بوده و کم کاری و یا در این زمینه زیبایی ساختمان را زیر سوال می برد و باید با دقت زیاد نورهای مناسب را در مکان های مناسب برای ساختمان استفاده کرد.

نورپردازی نمای ساختمان

نورپردازی در طراحی نما

نورپردازی نمای ساختمان یکی از موضوعاتی است که امروزه بسیار مورد توجه قرار گرفته است. در حقیقت در یک ساختمان آلمانی نور نما که به تامین نور ، زیبایی و جذابیت مکان کمک می کند دو چندان می شود و جلوه خاصی به محیط می بخشد. در گذشته مدیریت روشنایی به ساختمان های اداری ، تجاری و تفریحی بزرگ محدود میشد. اما امروزه تعریف جدیدی پیدا کرده و به حدی گسترش یافته که شامل چراغ های ساختمانی ، تالارها ، رستوران ها ، بانک ها ، حیاط ها و… می شود. تا آخر این بخش با دیساتک همراه باشید تا از جزئیات نورپردازی نمای ساختمان مطلع شوید و بهترین روش را برای پروژه خود انتخاب کنید..

 

نورپردازی نما چه قوانین و اصولی دارد؟

نورپردازی نمای ساختمان یکی از عناصری است که امروزه توجه بسیاری از افراد را به خود جلب کرده است و توانسته جایگاه مناسبی در بین ساکنین ساختمان ها ، معماران ، مقامات شهرداری و … پیدا کند. زیرا استفاده اصولی از عناصر مختلف برای نورپردازی جلوی ساختمان نه تنها جذابیت ساختمان را افزایش می دهد بلکه می تواند منظره ای زیبا در شب ایجاد کند.

نورپردازی نمای ساختمان

انتخاب عنصر درست برای نورپردازی

اولین نکته ای که در نورپردازی نمای ساختمان باید به آن توجه کرد ، انتخاب عنصر مناسب است. در واقع ذکر این نکته ضروری است که لامپ ها یا پروژکتور هایی با برد و پوشش نور مناسب انتخاب شده اند. مثلا اگر ساختمانی بلندتر داریم از نورهایی استفاده کنیم که نور بیشتری ساطع کنند. اگر در قسمت پایین ساختمان نصب می شوند ، باید بتوانند نور را به ارتفاع بالاتری منتقل کنند. اکثر چراغ های LED معمولی که در همه جا به عنوان منبع نور استفاده می شوند دارای پوشش نوری بالا و زاویه نور 120 تا 150 درجه هستند. برای نورپردازی در ساختمان های بلند باید از چراغ هایی با زاویه نور 40 تا 45 درجه برای افزایش انتشار نور استفاده کرد. در غیر این صورت اگر از نورپردازی نمای ساختمان پایین تر استفاده شود. مهم است که به جای آن از چراغ هایی استفاده کنید که برد کمتری دارند و پوشش نور بیشتری دارند. در این موارد بسته به ساختمان ممکن است از پروژکتورهای زاویه تابش 150 تا 180 درجه استفاده شود.

 

میزان مصرف انرژی

سومین موضوعی که در نورپردازی نمای ساختمان حائز اهمیت است بحث مصرف انرژی است که در استفاده از چراغ هایی که مصرف انرژی پایینی دارند باید به آن توجه کرد. در عین حال می توانند نور خوبی را به فضا منتشر کنند. امروزه استفاده از چراغ های LED بسیار فراگیر شده است که یکی از آن ها نورپردازی ساختمان کاربردی است. پروژکتورهای ال ای دی ، وال واشر ال ای دی ، فیلامنت های خطی ، چراغ های تزئینی و چراغ های جت به طور کلی می توانند برای تامین روشنایی نما استفاده شوند. در حقیقت به جای اینکه کل نما را با نور پر کنید ، می توانید قسمت های کارآمد ساختمان را نورپردازی کنید.

نورپردازی نمای ساختمان

مشاوره هدفمند!

در این بخش اصول نورپردازی نمای ساختمان را مورد بررسی قرار دادیم تا راحت تر بتوانید برای این امر اقدام فرمایید. توجه داشته باشید که پیش از هر اقدامی از فرد با تجربه ای در این زمینه کمک بگیرید تا بعد ها دچار مشکلاتی نشوید! ما در دیساتک متخصصانی را گرد هم آورده ایم که درباره سرمایه گذاری در شیراز و ایمنی در ساخت و ساز به شما عزیزان مشاوره رایگان ارائه خواهند داد تا با آگاهی کامل برای چنین امری اقدام کنید. هم اکنون می توانید از طریق فرم زیر با ما تماس حاصل فرمایید.

  نام شما (الزامی)

  شماره تماس (الزامی)

  موضوع مشاوره

   

  بروزرسانی : 26 دی 1401

  Write a Message

  Your email address will not be published.

  Related Posts

  Enter your keyword