معماری قرون وسطی

معماری قرون وسطی

معماری قرون وسطی

معماری قرون وسطی چیست؟

معماری قرون وسطی از قرن پنجم تا پانزدهم در قرون وسطی در اروپا توسعه یافت. سبک معماری قرون وسطی متاثر از باورهای فرهنگی و مذهبی آن زمان و ملاحظات عملی مانند نیاز به حفاظت و میل به نمایش ثروت و قدرت بود .

استفاده از سنگ و آجر، ایجاد طاق های آجدار و استفاده از طاق های گرد و نوک تیز از ویژگی های آن می باشد. این سبک همچنین برای عناصر زیبا مانند پنجره های شیشه ای بزرگ، مجسمه های استادانه و کنده کاری های پیچیده شناخته شده است.

معماری قرون وسطی طیفی از سبک ها از جمله معماری بیزانسی، رومی و گوتیک را در بر می گیرد. در اینجا مروری زمانی از چگونگی توسعه و تکامل این معماری در طول قرن ها است:

معماری بیزانس

معماری بیزانس در طول امپراتوری بیزانس با مرکزیت قسطنطنیه (استانبول امروزی) محبوب بود و چندین قرن دوام آورد.

در آن زمان، معماران به گنبدهای بزرگ، موزاییک های پیچیده و عناصر تزئینی تزئین شده علاقه داشتند که امروزه از نشانه های دوره قرون وسطی هستند. علاوه بر این، این دوران با قوس‌ ها، تأثیر متقابل نور و سایه در ساختمان‌ ها و استفاده از مصالح غنی مانند سنگ مرمر، طلا و شیشه مشخص شد.

این عناصر به تثبیت سبک به عنوان نمادی از ثروت، قدرت و پیچیدگی فرهنگی کمک کردند و تأثیر ماندگاری بر توسعه معماری قرون وسطی داشتند.

معماری رمانسک

معماری رومی که به نوعی مبتنی بر معماری رومی بود ، در قرن دهم ظهور کرد و یکی دیگر از عوامل کلیدی در تکامل معماری قرون وسطی بود. با طاق‌های گرد، طاق‌های بشکه‌ای و عناصر کلاسیک مانند ستون‌ها، دیوارهای طاق‌دار و ستون‌ ها مشخص می‌شد که ساختاری ساده، کاربردی و محکم برای ساختمان‌ هایی مانند کلیساها، صومعه‌ ها و قلعه‌ ها ایجاد می‌کرد.

معماری رومی استفاده از طاق‌های بشکه‌ای را معرفی کرد که منجر به فضاهای داخلی بزرگ‌ تر شد و همچنین کمک‌های مهمی به هنرهای تزئینی از طریق درگاه‌ های حکاکی شده، سرستون‌ ها و تمپانا کرد.

معماری قرون وسطی

معماری نورمن

سبک معماری نورمن در قرن یازدهم پس از فتح انگلستان توسط نورمن ها در سال 1066 پدیدار شد. این معماری به شدت تحت تأثیر معماری رومی بود که در قرن های قبل در ایتالیا و فرانسه شروع به توسعه کرده بود.

معماری نورمن به دلیل استفاده از طاق نیمه نوک تیز و ستون های گرد یا استوانه ای معروف بود. این طاق امکان ایجاد طاق‌های بلندتر و دقیق‌تر را فراهم می‌آورد، یکی از نوآوری‌های کلیدی که به توسعه طاق نوک تیز در سبک گوتیک کمک کرد.

معماری گوتیک

معماری گوتیک  در قرن دوازدهم ظاهر شد و به دلیل استفاده از طاق های نوک تیز، طاق های آجدار و تکیه گاه های پرنده شناخته شده بود. اینها ظاهری سبک تر و هواتر ایجاد کردند، در حالی که سنگ و شیشه های پیچیده حس زیبایی و هیبت را به سازه ها اضافه کردند.

معماری گوتیک هنرهای تزئینی مانند مجسمه‌های پیچیده، شیشه‌های رنگی قرون وسطایی و نسخه‌های خطی منور را به نمایش می‌گذاشت. این سبک نماد قدرت و ثروت کلیسا بود. کلیساهای بزرگ، کلیساها، و دیگر بناهای مذهبی آن زمان اغلب به عنوان نمادهای قدرت کلیسا در نظر گرفته می شدند و از این سبک برای ترویج نفوذ و گسترش آموزه های آن استفاده می شد.

ویژگی های برتر معماری قرون وسطی

همانطور که در بالا می بینید، معماری قرون وسطی تحت تأثیر سبک هایی از معماری بیزانس تا معماری گوتیک قرار گرفته است، بنابراین آن را به تاثیرگذارترین نوع معماری در جهان تبدیل کرده است. اگر می خواهید بدانید چه چیزی ساختمان های قرون وسطایی را می سازد، در اینجا ویژگی هایی وجود دارد که باید به آنها توجه کنید:

الف) استفاده سنگین از سنگ و بنایی

یکی از بهترین مشخصه های معماری قرون وسطی استفاده از بلوک های سنگی سنگین و سنگ تراشی است. معماران از سنگ در سراسر اروپای قرون وسطی استفاده می کردند تا به هر ساختمان ظاهری محکم و بادوام ببخشند.

معماران قرون وسطی نیز از سنگ تراشی برای ایجاد طرح های پیچیده و آراسته استفاده می کردند. سرستون های سنگی حجاری شده، ستون ها و سایر عناصر تزئینی حس عظمت و تاثیرگذاری را در ساختمان ها ایجاد می کردند. علاوه بر این، معماران از رنگ‌ها و بافت‌های سنگی مختلف برای جذابیت بصری استفاده کردند تا زیبایی‌ شناسی کلی ساختمان را افزایش دهند.

معماری قرون وسطی

سنگ های تراشیده نیز در معماری قرون وسطایی بسیار کاربردی بودند. از دیوارهای سنگی برای محافظت از عناصر و نیروهای مهاجم استفاده می شد، در حالی که از سنگ تراشی برای ساخت استحکامات مانند دیوارهای قلعه، برج ها و دروازه ها برای بهبود امنیت استفاده می شد.

ب) قوس ها

طاق های نوک تیز یکی از ویژگی های بارز معماری گوتیک قرون وسطی بود. این قوس ها جایگزین طاق های نیم دایره ای و گردی شدند که معمولاً در معماری نورمن و روم اولیه استفاده می شد. طاق های نوک تیز جدید ارتفاع بیشتر، فضای داخلی جادار و بیان هنری را امکان پذیر می کردند.

این قوس‌ها توسط دو منحنی شکل می‌گرفتند که در یک نقطه به‌جای منحنی منحنی یک قوس گرد به هم می‌رسیدند، بنابراین ارتفاع بیشتر و دیوارهای نازک‌ تر و طراحی پیچیده‌ تر و تزئینی‌ تر ایجاد می‌شد. از طاق های قرون وسطایی بیشتر در درها، پنجره ها و طاق های آجدار سقف ها استفاده می شد.

ج) طاق

معماری قرون وسطی دارای سبک‌های مختلف طاق‌کاری بود، از جمله:

  • طاق بشکه ای از یک قوس پیوسته تشکیل شده است که در طول فضا قرار دارد.
  • طاق کشاله ران از تلاقی دو طاق بشکه ای در زوایای قائم ایجاد می شود. این یک شکل متقاطع منحصر به فرد در سقف ایجاد می کند.
  • طاق دنده ای شکل پیچیده تری از طاق است که از دنده ها یا قوس هایی برای پشتیبانی از یک سری قوس متقاطع استفاده می کند. دنده ها به ساختار استحکام و ثبات بیشتری می بخشند.
  • طاق بادبزن بسیار تزئینی است و با انحناهای بادبزنی شکل در دنده ها و قوس ها مشخص می شود. این نوع طاق نما اغلب در معماری گوتیک مورد استفاده قرار می گرفت و یکی از مشخصه های سبک محسوب می شود.

معماری قرون وسطی

د) پایه های پرواز

تکیه‌ گاه‌ های پرنده مجموعه‌ای از تکیه ‌گاه ‌های قوسی بودند که با رانش خرک‌ ها مقابله می‌کردند. آنها در طول سبک های قرون وسطی اخیر، به ویژه در کلیساهای گوتیک، شتاب بیشتری به دست آوردند.

آنها به دیوارهای بیرونی متصل بودند و اجازه می دادند وزن سقف به جای دیوارها به زمین منتقل شود. این امکان برای ارتفاع بیشتر و پنجره‌ های شیشه‌ای رنگی بزرگ‌ تر را فراهم می‌کرد که نور بیشتری وارد می‌کرد و فضایی درخشان و ماورایی ایجاد می‌کرد.معماری قرون وسطی

ه) تزئینات پیچیده

ساختمان های قرون وسطایی با تزئینات غنی و پیچیده خود مشخص می شدند. در معماری کلیساهای قرون وسطایی، این تزیینات ارزش های مذهبی و فرهنگی را منعکس می کرد تا هیبت و احترام را در بازدیدکنندگان ایجاد کند. تزئینات شامل حکاکی‌ های پیچیده، مجسمه‌ها و قالب‌هایی بود که برای نمایش چهره‌ها و صحنه‌های مذهبی استفاده می‌شد. جزئیات پیچیده و نمادین این کنده کاری ها پیام مذهبی ساختمان را تقویت می کرد.

علاوه بر این، پنجره‌ های شیشه‌ای رنگارنگ پایه اصلی تمام سبک‌ های معماری اروپای قرون وسطی بودند. این پنجره ها فضای داخلی درخشان و رنگارنگی را ایجاد می کردند که به تعریف حال و هوا و هدف ساختمان ها کمک می کرد. انواع دیگر ساختمان‌های قرون وسطایی دارای حکاکی‌های دقیق، مجسمه‌ها و گارگویل‌ها بودند تا جذابیت زیبایی‌شناختی را بهبود بخشند.

پیش فروش آپارتمان بهترین انبوه سازان در شیراز ((دیساتک))

این فرصت را از دست ندهید و صاحب خانه مورد پسند خود شوید! امروزه با توجه به افزایش قیمت آپارتمان در سال های اخیر در کنار کاهش قدرت خرید مشتریان ، قراردادهای پیش فروش آپارتمان در شیراز رونق چشمگیری پیدا کرده است. حالا شاید از خود بپرسید که این فرصت برای شما چه مزایایی دارد و به چه معناست؟ در واقع پیش خرید یا پیش فروش آپارتمان در شیراز به معنای خرید یک واحد مسکونی در حین ساخت و ساز و قبل از تحویل آن به خریدار است. با پیش خرید آپارتمان ، خریدار هزینه مناسب تری را می پردازد. و هنگام تحویل ، می تواند آن را با قیمت بالایی در بازار بفروشد (( در حقیقت سرمایه خود را دو برابر کرده اید! )).

نوشتن یک پیام

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مرتبط

کلمات کلیدی را وارد نمایید